Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tudok-e valamit csinálni még,...

Tudok-e valamit csinálni még, vagy már rég késő? Van-e ebben késő, vagy nincs? (tartozás miatti jogi lépés tétel, lent)

Figyelt kérdés

Pénzt adtam kölcsön egy ismerősnek. Barátok voltunk.

80ezer forintot adtam neki. Átutalással.

Az 2018-ban volt, hogy adtam neki. Nagy gázban voltak és mondjuk 1 éven belülre tudtam, hogy addig nem lesz miből megadnia. Mindezek ellenére egy darabig ugyanolyan maradt a viszonyunk mint a kölcsön előtt volt. Egy darabig.

Nemcsak egy évig nem adta meg, azóta se. (csak az évfordulótól újabb 2 év elmúlt, összesen meg 3, a jog a „nulla időpontot” nézi, ha nézi)

Idén kb nyáron lett egy fordulat, hogy azóta már én is leépítettem a barátságot vele. Minden barátom engem tart normálisnak és őt egy kis hüŁyének*, ámde ha mondjuk ma és utána mondjuk havonta újra és újra CSAK annyit és azért írnék rá, hogy hogyan áll ő a pénzszerzéssel és mikor tud nullánál többet adni, még én válnék az ő szemében azzá az alakká, aki „csak akkor keresem ha nekem kell valami” (mert a nyár egy random pontja óta egyáltalán nem beszéltem vele, és akkor innentől csak a pénzemért állok vele szóba)...

Azt azért szintén tudniillik, hogy egyetlen árva forint nem volt még, amit eddig törlesztett volna.

*(ennek megfelelő a kapcsolatszakadás is: már nekem is megtelt a tököm az ő hüŁyeségeivel és ezért „szívódtam fel” az ő szemszögéből nézve, ő meg kb abszolút nem érti, hogy miért tűntem el, egészen addig még nem volt problémám vele [de, volt, csak ő nem látja, mert ő ilyen, csak a megtelt pohárnak is már a kicsordulása volt az, amit ő is észrevett, míg mondjuk a múlt random részében az akármeddig telt pohárnál ő nem látott semmilyen poharat ‒ „az élethez is hüŁye” típusról van szó, mert egy csomó alapvető dolgot nem tud])


Mi történne, ha a közeljövőben megszületne bennem az az elhatározás, hogy feljelentem őt mert nem törleszt? Lehet-e egyáltalán ezért tenni valamit? A múltban nem lopott tőlem, hanem én adtam, és nem volt kötelező úgy tennem. Szóval, az időtől függetlenül is kérdem, egyáltalán lehetséges-e jogi lépés azért, mert kölcsönt adtam?

Mennyire számít rossznak az, hogy ennyit vártam? Kicsit több mint 3 évet (2018.IX. óta). Van-e a jog szerint késő, hogy már elkéstem, vagy nem?

És ha a feljelentés maga még mindig lehetséges is, úgy is marad egy kérdés: Simán intézkedik-e a hatóság, vagy nekem kell-e valahogy azt bizonyítanom (még azt is), hogy valóban nem kaptam még vissza? Mert az utóbbi esetben nem tudom, hogy hogyan bizonyítható. Max azt tudom bizonyítani, hogy legalább a kölcsön adása utalással történt, az én bankszámlámról indult és hova ment (éppen az ő saját számlájára), és ezen kívül max azt bizonyíthatom, hogy ugyanilyen adatokkal fordított irányban sose volt tranzakció. De kívülről akár az is vélelmezhető, hogy kp-ben is visszaadhatta (volna) az adós, ennek sem a megtörténtének, sem az elmaradásának nincs nyoma... Szóval max elhinni lehet és max „50%-nál jobban” lehet azt hinni, hogy nem adta vissza, de nem 100%-ra bizonyítani lehet.

Tutira bukom, vagy tehető még valami?



2021. nov. 28. 14:01
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Hát, mivel nem kötöttetek szerződést róla, így tulajdonképpen nem tudod visszakérni ezt a pénzt. Mivel erről papír nincs, ő nyugodtan mondhatja, hogy te ezt ajándékba adtad, stb, stb... Nem tudod bebizonyítani, hogy nem így volt.
2021. nov. 28. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Én azért ráírnék, hogy legyen szíves részletekben törleszteni. A barátságnsk úgy is vége.
2021. nov. 28. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

#1 ebben igazad van, csak annyi a „nyom”, hogy banki utalás volt amikor adtam, de valóban nem volt semmi plusz irat arról, hogy az éppen kölcsön volt. Mi tudjuk, hogy az volt, de rendes bizonyíték az nincs róla.


#2 Majdnem ugyanez megvolt korábban, még 1-2 éve (még barátság alatt) megbezséltem vele, hogy ha csak 10e-t (sőt, bármennyit) összeszed, azt küldje/adja nekem, nem kell addig várnunk amíg egyben tud 80e-t adni, hanem ha bármennyit kaphatok, már „örülök”, hogy már akkor is több lenne a „még mindig 0”-nál... Megbeszéltük, akkor úgy tűnt, hogy megbeszéltük, és ez is a „Miért lettem rá pipa?” okok közé tartozik, hogy azóta is telt-múlt az idő és tényleg még csak minimálisat se adott azóta se.

Ha ezzel együtt is úgy érted, hogy ezt ráírhatom* még egyszer is, abban igazad lehet, meg kéne tennem.

*még csak nincs is szerencsére semmi olyan, hogy tiltottuk volna egymást, rá tudok írni, megvan a fb-kapcsolat IS meg a tel.száma is ‒ „csak” a tényleges kapcsolattartás szünetel pár hónapja

2021. nov. 28. 14:41
 4/11 A kérdező kommentje:

A {#2+#3}-t ennyivel egészíteném még ki:

Én igazából még csak vacilláltam azon ma is, hogy legyen-e/lehet-e jogi lépés, és ha igen, akkor a közeljövőben legyen-e. Azért vacilláltam, mert egyrészt nem feltétlenül akarok rosszat se neki, másrészt a barátaim közül nem egy őt is ismeri, az őt is ismerő barátaim között peeig volt egy, aki már hónapokkal ezelőtt is azt mondta nekem, hogy ő a helyemben bizony már rég jogi útra akarta volna vinni az ügyet (legalábbis szerette volna). Plusz ugye ha nem is a jelent nézzük, hanem a múltat, korábban egyértelműen fel se merült volna bennem magamtól a jogi lépés, amikor még barátok is voltunk.

2021. nov. 28. 17:28
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Keress egy ügyvédet és írjatok egy fizetési felhívást neki. Utána lehetjogi útra terelni, más kérdés, hogy te még csak kifizeted az ügyvéded díját, de utána már egyre több a költség, így nem éri meg polgári perre menni.
2021. nov. 29. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
#5 na igen, úgy keresni még ügyvédet is (és ahhoz még hozzáadni a később felmerülő összes költséget, tehát az ügyvéd helyett az össz-összköltséget nézni), hogy 6 számjegyet se ér el az önmagában, ami a történet kiindulása... „drágább a leves mint a hús” vagy mi lenne
2021. nov. 29. 08:52
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

engedd el, tudd be tanulópénznek, legalább már tudod, hogy nem adunk pénzt "kölcsön" senkinek

ha magától nem akar fizetni, akkor nem is fog, a hivatalos út pedig drága és nem biztos hogy eredményre vezet, lévén nem írtatok semmilyen papírt, talán ha az utalási közleményben benne van hogy kölcsön xyz-ig akkor lehetne valamit kezdeni, de gondolom nem volt annyi eszed, hogy beleírd

2021. nov. 29. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Tudom amúgy (most már, utólag=„jókor”), hogy igazából egy jó nagy hülyeséget csináltam akkor, már azzal, hogy egyáltalán adtam kölcsönt.

Az volt a sztori, hogy költöztek éppen akkoriban (csak az illető lánybarátom és az anyukája élnek ketten együtt). Költözés előtt is úgy éltek, hogy kb hónapról hónapra, sőt, napról napra (azóta pedig még jobban állnak így mint azelőtt). Egyszer gondoltak egyet, hogy hátha új lehetőségek lesznek más városban élve. Sikerült végre eladniuk a korábbi lakásukat, ami a korábbi városukon belül a pályaudvarhoz is közel volt, és vettek volna egy másik lakást úgy, hogy az új város maga is kevésbé jelentős város és azon belül is eléggé kint. Gondolhatnánk először azt, hogy kevesebbért vették volna az új lakást mint amennyiért eladták volna a régit. De átverték őket odafent. Így is igent mondtak a mostani lakásukra (az illető elmondása szerint azért, mert mielőtt ezen ügyletbe belementek volna, addigra több/sok másik lakásnak csak a megnézésén már túl voltak, és azok még gagyibbak lettek volna). Az átverődésük olyan „jól” sikerült, hogy még mínuszba is jöttek ki, és ez a mínusz volt nyolcvanezer. Addig tényleg minden okom megvolt bízni az illetőben, mert annál is korábban semmi pénzes ügy nem volt kettőnk között, csak sok őszinte beszélgetés volt köztünk régen. Így őszintének vettem azt is, amikor az illető azt mondta, hogy egyáltalán nem tudja, hogy kitől kérjen, rajtam kívül, rólam pedig tudja, hogy tudok adni, és persze hozzátette, hogy nem kötelező adnom, de csak rám számít. A kölcsön nélkül tehát csak akartak belemenni a lakásügyletbe, mégse tudták volna megtenni. Magához a költözéshez kellett a kölcsön.

Még csak nem is arra adtam, hogy a kölcsön nélkül álltak volna lenullázva (már az se jó, egy bank már erre se adna), hanem a kölcsön nélkül mínuszban és a kölcsönömmel együtt nullán. Na ez volt a hülyeségem. Úgy adtam, hogy biztos volt, hogy záros időn belül nem is lesz miből megadniuk. Csakis azért, mert a viszonyromlás ellenére nyilván még mindig ismerem őket, csakis ezért hiszem/tudom most is a következőt: csak akkor tudja megadni (és ez így lenne/maradna akkor is ha még mindig barátok lennénk), ha nem egyáltalán szerez legközelebb x összeget, nem, mert az elmegy a számláikra, hanem akkor tudja megadni, csakis akkor, amikor még „fölösleget” is összeszed valahogyan (vagyis pénzkeresés után kifizetik mindkettejük az összes aktuális/addigi számláját és még mindig lenne x összegük, és ha az még nem is 100 ft lenne hanem ≥1000).

Hát, ha még mindig úgy állnak, hogy alig tudnak PLUSZT keresni, akkor kb „várhatom” azt, hogy egyáltalán megengedhessék maguknak a nekem törlesztést.

És ha akkor többet gondolkodok, akkor rájövök, hogy nekik csak annyit lehet adni, amennyitől el is tudok búcsúzni.

Bónuszsztori: egy idén februári/márciusi reggelen vezetés közben hallgattam a retrórádió reggeli műsorát, és éppen ezt hallottam Balázstól: kölcsön csak annyi pénzt adj, amennyit nem is akarsz visszakapni (nem szó szerint így mondta, de pontosan ezt jelenti, amit mondott), hát erről is rögtön az én esetem jutott eszembe, hogy a kölcsön adott pénzemre valószínűleg keresztet vethetek -.-


#7 meg is találtam az akkor direkt el is mentett képet az utalásról ‒ tényleg nem írtam közleménybe költözés szót, helyette ennyit: „jó költözést :)” ‒ ez simán nézhető támogatásnak a törvény szemével, még az ajándék se kizárt

2021. nov. 29. 09:31
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A rendőrség nem fog intézkedni, mert ez polgárjogi dolog. A fizetési meghagyással próbálkozhatsz, de te is leírtad, hogy nem sok lehetőséget látsz a törlesztésre. Esetleg keresd fel a lányt és mondd neki, hogy 3 évet vártál, most keressen másik balekot, akit csőbe húz.

Többet nem tehetsz.

2021. nov. 29. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Lassan fél évtizedes történetről beszélünk. Megloptak 80 ezerrel. Ha ezt a pénzt vissza is kapnád, sokra manapság nem mennél vele...
2021. nov. 30. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!