Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Meghalt a testvérem. Férjnél...

Meghalt a testvérem. Férjnél volt van egy egy éves gyerekük. Múlt hét csütörtökön temettuk el szegény testveremet. Már amikor beteg volt akkor sem foglalkozott igazán a ferje a gyerekkel meg persze azelőtt sem. Ki fog orokolni?

Figyelt kérdés
A gyereket el akarja vinni hogy az annyáék neveljék mert kijelentette,hogy neki nem kell a gyerek nem bír vele. Viszont az örökség az kell azóta csak a hagyatekkal foglalkozik. Ház kocsi földek bankszámla stb. Ki fog orokolni a gyerek vagy a férj? Gondolom minden az övé lesz.

2022. jan. 4. 18:00
 1/9 anonim ***** válasza:
48%

Rosszul gondolod..

Fele a gyereké, fele az övé.

2022. jan. 4. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
35%
Egy köteles résznyi (25%) a házastársé, a többi a gyereké. A közös lakáson holtig tartó haszonélvezeti jog fogja megilletni.
2022. jan. 4. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, az öröklésnek pontos szabályai vannak.

A közösen lakott ingatlan - ha van saját lakásuk vagy házuk - az csakis a gyereké lesz, a férj csak a haszonélvezetét örökli. Ez azt jelenti, hogy ő lakhat benne, kiadhatja bérbe vagy hagyhatja üresen amíg csak él, ellenben nem adhatja el és köteles gondoskodni arról, hogy megmaradjon az értéke. Nem teheti tönkre, nem hagyhatja beázni vagy leomlani a tetőt, mert a gyereke tulajdonára haszonélvezőként köteles vigyázni. A közös ingatlannak a fele az ő tulajdonában marad, a másik fele lesz a gyerek tulajdona és az egészen a házastárs lesz a haszonélvező.

Minden mást közösen és egyformán örökölnek a gyerekkel, ami a feleség tulajdonában volt. Ha van közös kocsijuk (mindegy kinek a nevén van, a lényeg hogy a házasságuk alatt vették-e vagy sem, akkor fizették-e a törlesztőit), akkor annak a fele is mint a háznak a férj tulajdonát jelentik, a másik felét felesben öröklik a gyerekkel. 25%-nak a gyerek lesz a tulajdonosa és el sem adhatja a gyámhatóság engedélye nélkül, hogy újat vehessen, csak ha előtte letétbe helyezi a 25%-nak az ellenértékét pénzben a gyerek számára.

Bármi ami az anyáé volt, annak mindnek a fele a férjé, a másik fele viszont az apáé.

A gyámhatóság nagyon odafigyel az ilyen esetekre, édesapámnak is meghalt a második felesége, amikor a testvéreim még kicsik voltak, tudom, hogy az egyedül maradt szülőt figyelik, nehogy a gyereke örökségéhez indok nélkül hozzányúljon. Még a gyerek eltartásához sem használhatja fel, csakis a keletkező hasznot pl. a lakás kiadásából, vagy ritka esetben a gyámhatóság engedélyével.

Arra figyelj, hogy legyen hivatalos a gyerek elhelyezése, értesítsd a gyámhatóságot arról, hogy nem az apa akarja nevelni a gyereket és állapítsák meg a gyerektartás összegét amit köteles a nagyszülőknek majd fizetni érte, meg legyen hivatalosan náluk a gyermekfelügyelet! Akkor nem az apa lesz a gyerek örökségének kezelője, még véletlenül se tud hozzányúlni az örökségéhez valami ügyeskedéssel.

Majd akkor fogja mindezt megkapni amikor 18 éves lesz. Addig a hatóság jelöl ki a vagyon kezelésére személyt és figyelik annak használatát.

2022. jan. 4. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Onnan kell kiindulni, hogy mi volt az ő tulajdonában ill. milyen tulajdonrészei voltak.
2022. jan. 4. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Kedves válaszolok! Köszönöm szépen hogy írtatok. Köszönöm szépen utolsó válaszolo! Rendben így lesz. Tehát ha az apa elviszi a házból a pici fiút, es nem együtt laknak akkor ezt jelenteni lehet, hiába "csak" a nagyszulokhoz viszi?
2022. jan. 4. 19:17
 6/9 A kérdező kommentje:
Semmi nem volt a tulajdonában. Minden a testvereme amire most tartja a márkát.
2022. jan. 4. 19:18
 7/9 A kérdező kommentje:
És nem sajnálnám ha a gyerekről is gondoskodna. De a gyerek nem kell a pénz igen????
2022. jan. 4. 19:19
 8/9 anonim ***** válasza:

#5 Bármit jelenthetsz a gyámhatóságnak, a lényeg hogy lássák nem az a célod, hogy az apának árts, vagy valamivel bemártsd, hanem hogy a gyereknek az életéről lehessen jó döntést hozniuk. Tehát normális hangnemben tájékoztasd őket, ne panaszkodj róla és ne próbáld meg rossz színben feltüntetni! A gyámhatóságnál nagyon sok esetet láttak és tényleg komolyan próbálnak jól dönteni. Ha ismered a nagyszülőket és szerinted is megfelelőek a gyerek nevelésére, akkor próbálj meg velük is beszélni arról, hogy nekik is fontos lenne ha ők kapnák meg a gyerek felügyeleti jogát. Amúgy nincs megtiltva az apának, hogy a nagyszülő nevelje helyette a gyereket, csupán abból a szempontból fontos hogy ezt a hatóság is tudja, hogy a gyerek eltartásáról akkor is gondoskodjon, legalább tartásdíj fizetésével. Ahogy nőni fog a kicsi, úgy lesz majd szükség gondviselői beleegyezésekre, aláírásokra. Ezért fontos, hogy ha az apát nem is érdekli a gyerek és nem is akarja ő nevelni, akkor a nagyszülő hivatalosan is legyen gondviselője.

Ezzel nem éri anyagi kár az apát, mint özvegyet, mert a közös lakásnak, ahogy írtam, akkor is ő lehet a lakója, haszonélvezője. Sem több sem kevesebb pénze nem lesz akkor sem ha beleegyezik és törvényesen is a nagyszülő lesz a gondviselő, vagyis a kiskorú gyámja. Viszont ha dönteni kell a bölcsődei beiratkozásról, óvodáról, el kell vinni orvoshoz, a védőnői tanácsadásra, be kell íratni az iskolába, alá ell írni a gondviselőként az engedélyeket, igazolványkérelmet stb. stb.

[link]

A vagyonnál pedig mindegy hogy kié volt a házasság előtt. Az özvegyet megilleti amit korábban már leírtam. Ez éppen így lett volna - és akkor jónak is éreznéd a szabályozást - ha a testvéred marad egyedül és ő örököl a gyerek mellett a férjétől.

Őszinte részvétem az elvesztése miatt, remélem meg tudjátok találni a gyerek számára a legjobb megoldást. Próbálj meg a nagyszülőkkel jó kapcsolatot létesíteni és segíteni őket, lehet hogy egy pár év múlva az apa is megváltozik és majd már akar foglalkozni a gyerekével. De addig te éppen olyan fontos lehetsz a kicsinek, mint a nagyszülei vagy az édesanyja lett volna. Tényleg jó lenne ha közösen megbeszélnétek, hogy lehessenek a nagyszülők gyámnak kinevezve, az apát ezzel semmi kár nem éri azon kívül, hogy nem neki fogják fizetni a családi pótlékot meg az árvaellátást, ami ilyen fiatalon elhunyt szülő után nem is lenne túl sok. Próbáld elmagyarázni neki, hogy megszabadul a jövőre egy sor olyan kötelezettségétől a gyerekkel kapcsolatban amit most se akarna csinálni, szabadabban élhet és nem kell végleges legyen. Idővel ha meggondolja magát, a gyámságot közös megegyezéssel a nagyszülőktől újra visszaadhatják neki.

2022. jan. 4. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A házasság alatt szerzett vagyon fele eleve a férfié, az nem az örökség része.

Az ingatlan tulajdon volt vagy bérlemény? Ha tulajdon, akkor a nő házasság előtti vagyonából? Ha igen, akkor az a gyereké, a férfi pedig haszonélvezetet kap rá, mivel közösen lakták.

Az egyéb dolgokból egy gyereknyi részt örököl, pl. tévé, szekrénysor, nyaraló.

Ha a gyereket nem ő neveli hanem a nagyszülő, akkor ők gyerektartást kérhetnek, s fognak is kapni.

2022. jan. 5. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!