Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Öregségi Nyugdíjban részesülő...

Öregségi Nyugdíjban részesülő feleségnek jár özvegyi nyugdíj a férje után aki szintén öregségi nyugdijban részesült?

Figyelt kérdés
2022. jan. 29. 20:06
 1/9 anonim ***** válasza:
86%
Igen! Az özvegyi nyugellátás minden házastársnak jár, akinek a házastársa elhunyt, még akkor is, hogyha az elhunyt is öregségi nyugdíjas volt.
2022. jan. 29. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen. De van olyan eset, amikor nem.

1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról:

48. § (1) Az, akinek házastársa a házasság megkötésekor a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító életkort már betöltötte, özvegyi nyugdíjra csak abban az esetben jogosult, ha a házasságból (a korábbi együttélésből) gyermek származott, vagy a házastársak a házasság megkötésétől öt éven át megszakítás nélkül együtt éltek.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak nem alkalmazhatók, ha az irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt kötött házasságot felbontották és - bármelyikük irányadó korhatárának betöltése után - ismét házasságot kötöttek.

2022. jan. 29. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
53%

Nézzétek át az idevonatkozót, az első válasz nem erről szól (szerintem).

Mert aszerint jogosult lenne a sajátra + az özvegyire.

[link]

2022. jan. 29. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
92%

#2

Ez a pontos megfogalmazás, amit te írtál. A kérdést úgy értelmeztem, hogy ők még mindig házasok.

2022. jan. 29. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

#4: Tudom. 22 évig foglalkoztam nyugdíjmegállapítással, valamint a törvény szövegét másoltam be szó szerint. Az idézett jogszabály is házasokról szól (az (1) bekezdés a lényeg igazából), csak az nem mindegy, hogy MIKOR házasodtak össze. Ha a házasságkötéskor már betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt az, aki elhunyt, csak akkor lesz jogosult a házastárs, ha legalább 5 év eltelt a házaságkötés óta.

Példa: 1955-ben született férfi 2019-ben töltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt. Tegyük fel, hogy 2020-ban megnősült, és most meghal. Ebben az esetben a házastársa NEM lesz jogosult az özvegyi nyugdíjra, mert nem telt el 5 év a házasságkötés és a halál időpontja között. És ez teljesen független amúgy attól, hogy folyósítanak-e egyáltalán öregségi nyugdíjat vagy sem, mert nem az a feltétel, hanem KORHATÁR betöltése.

A fenti példában szereplő ember ha nem idén hal meg, hanem majd 2026-ban, akkor már jogosult lehet a házastárs az övegyire, mert eltelt 5 év.


Mindezek nem relevánsak, ha olyan házaspárról van szó, akik 30 éve házasok és már mindketten nyugdíjasok. Ebben az esetben minden további nélkül jár az özvegyi nyugdíj.

2022. jan. 29. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
73%

#5

Így van!

2022. jan. 29. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
87%
Igen, anyukám is kapja. Mikor Apu elment, akkor voltak 34 éve házasok.
2022. jan. 29. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Jár neki.
2022. jan. 30. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Az, hogy az özvegy részesül ellátásban, a jogosultság szempontjából mellékes.

Ha a jogszabályi feltételek alapján jár az ideiglenes özvegyi nyugdíj és utána özvegyi nyugdíj, annak az összeget befolyásolja, hogy részesül öregségi nyugdíjban, mert 30% lesz, nem 60.

2022. jan. 31. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!