Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha én vagyok a kiadója a...

Ha én vagyok a kiadója a saját zenémnek, amihez engedéllyel felhasználok fényképet, majd a kép jogtulajdonosa később más személynek is megengedi a kép felhasználását, ettől az utóbbi személytől is én szedem be a jogdíjat?

Figyelt kérdés

Mondok egykét példát, hogy egyértelműbb legyek:


Pl saját zenémhez borítóképet vagy videoklipemhez vizuális tartalmakat használok fel, melyeknek nem én vagyok a szerzője és még nem volt kiadva. Majd kiadom a zenémet (nyilván a képekkel együtt). Ezután egy tőlem független személy a kép szerzőjétől felhasználási engedélyt kér. A kép szerzője megengedi neki. Ekkor ezt az UTÓBBI ügyletet ki rendezi? Nekem kéne a kép jogdíja után menni? És ennek a máik felhasználónak felém kell kifizetnie a kép díját?


Vagy pedig ez csak akkor történik így, ha én erre külön kötelezettséget vállalok. (Mert azzal, hogy engedélyt kapok vizuális tartalom használatára, még nem érzem reálisnak, hogy nekem kellene a vizuális tartalom zenémtől független ügyleteivel is foglalkozni.)



2022. márc. 26. 22:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Neked csak a zenéd után jár ilyen esetben jogdíj. Semmilyen tulajdoni jogod nincs a képre a példádban.
2022. márc. 26. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Félreértettel, vagy félreérthetően írtam ki.Mivel magánkiadás, ezért az én feladatom a kép szerzőjének a részesedését kifizetnem. Mivel én vagyok a zeném kiadója.


Vajon akkor van-e kiadói kötelességem, ha ő később egy harmadik személynek megengedi a kép használatát? Kiadói kötelesség alatt azt értem, hogy én a harmadik személytől be kell hogy szedjem a kép jogdíját, majd el kell juttatnom a kép szerzőjéhez?


Tehát az harmadik személy az olyan személy, akit leírtam a kérdésben, aki tőlem független. (Nem pedig a Youtube Vagy a spotify, hiszen oda én töltöm fel a cuccot, tehát evidens, hogy én fizetem a részesedést a kép szerzőjének.)

2022. márc. 26. 23:14
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

"Vajon akkor van-e kiadói kötelességem, ha ő később egy harmadik személynek megengedi a kép használatát? "

Tömören: neked ahhoz semmi közöd.

Kevésbé tömören: Ezt a megkötött szerződés tartalmazza. Ha van ilyen eleme, akkor igen.

2022. márc. 26. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Én is valami ilyesmibe reménykedtem! Köszi!
2022. márc. 26. 23:34
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Mielőtt nagyon megörülsz: ezt egy anonim magánszemély írta. Keress egy ügyvédet.
2022. márc. 26. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

#4 Miben reménykedtél?

Csak ismered a szerződésedet, vagy mégsem?

Nem tudod hogy van-e benne olyan kitétel amit a 3-as felvetett?

2022. márc. 26. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

A szerződést én fogom megírni, a produkciót együtt csináljuk a legjobb barátommal, én felelek a zenei részért. Én fogom kiadni. Írunk szerződést, csak próbálom megérteni az elvet, ami alapján a kiadás működik.

Persze, tudom, hogy egy anonim személy írta, de a fórumokat szeretem kihasználni ilyen "előtájékozódás miatt".


Ügyvédhez akkor tervezek menni, amikor tisztázódott bennem, hogy mi a kérdés, de bevallom, egyelőre a saját kérdésemet sem értem. XD


De visszatérve, ha fordítva képzelem el a helyzetet:


PL. most én vagyok az a bizonyos harmadik személy. Megtetszik nekem egy album borítóképe, vagy annak egy része... megkeresem a szerzőét, megtudom, hogy övé-e a szerzői jog, tőle kérhetek-e engedélyt felhasználásra, mert mondjuk én is egy műhöz akarom használni. Ő megengedi, de fizetnem kell érte. Akkor én kinek fizetek? A lemezkiadónak (aki azt az albumot kiadta), vagy a kép szerzőjének? Ez az ő szerződésüktől függ?


Mondom, most csak megfordítottam a példát, mert most én vagyok az a személy, aki később kér engedélyt a felhasználásra, és a kép már ki lett adva korábban, az album borítón.

2022. márc. 27. 00:43
 8/13 anonim ***** válasza:

"Megtetszik nekem egy album borítóképe, vagy annak egy része... megkeresem a szerzőét, megtudom, hogy övé-e a szerzői jog, tőle kérhetek-e engedélyt felhasználásra, mert mondjuk én is egy műhöz akarom használni. Ő megengedi, de fizetnem kell érte."

Alapesetben (a szerződés eltérhet) a felhasználás díját a jogtulajdonosnak kell fizetni.


"Akkor én kinek fizetek? A lemezkiadónak (aki azt az albumot kiadta), vagy a kép szerzőjének? Ez az ő szerződésüktől függ?"

Aki bírja a kép tulajdonjogát, és felhasználásának jogát. Lehet olyan is, hogy mindkettőnek.

2022. márc. 27. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Akkor ezek szerint, ha megírjuk a szerződést, és az a célom (célunk), hogy a társam megengedje nekem, hogy a közösen összerakott produkciót kiadhassam, feltölthessem olyan platformokra, amelyekre én szeretném, és amelyekbe ő is beleegyezik + megbeszéljük a jogdíj felosztást -

és ha csak ezekre térnénk ki - akkor nekem MINCS további kiadói kötelezettségem, igaz? Olyan kötelezettség, hogy összegyűjtöm neki azokat a jogdíjakat is, mint kiadó, amelyeket azért kapna, mert ő másoknak megengedi felhasználni a produkciónk ő általa létrehozott részét. (?)

2022. márc. 27. 01:36
 10/13 anonim ***** válasza:

Valami nem tiszta nálad.

Te a zenét adod és azt fogod kiadni, nem a képet.

Ha megveszel egy képet ahhoz, hogy kiadhasd az albumodat - akkor ennek a megvételekor köthetsz a kép készítőjével olyan szerződést, hogy azt a képet kizárólag te használhatod.

Ha más formában férsz a képhez, akkor annak megint mások a feltételei, de egyik sem függ össze azzal, hogy te a zenédre, albumodra utána kivel milyen szerződést kötsz.

Ha megtetszett valaki más albumán egy kép, akkor azt ha meg tudod venni vagy a használatát legálisan el tudod érni, akkor az már nem lehet a te tulajdonod kizárólag - hiszen már másnál láttad meg felhasználva.

Tök lényegtelen, hogy a képet te mihez és hogyan akarod felhasználni. A kép tulajdonosával, vagyis készítőjével, illetve azzal akinek eladta a kép jogait, azzal kell szerződnöd és megegyezned. Hogy ezt egy bútor reklámjához vagy egy étterem homlokzatára akarnád használni, az csak ott fontos, hogy mennyit kér majd ezért a kép készítője vagy éppen belemegy-e, hogy a képet másnak nem adhatja már el vagy ő maga sem használhatja fel.

Megint más, ha egy album készült el egy képpel, ott már az album is szellemi tulajdon, aminek csak része a kép. Ott is az számít, hogy az album készítője hogyan jutott a képhez. Letöltötte egy ingyenes képeket tartalmazó veboldalról vagy magától a készítőtől ő rendelte és vette meg, vagy teljesen más.

Mindig mindent szerződésben kell rögzíteni. Nincs olyan, hogy te elkészítesz egy albumot egy képpel, aztán a zenére van jogdíj, de az album borítójának képéért is kellene jogdíjat fizetni. Az vele jár a zenével. Ha bemutatják/lejátszák azt a zenét akkor legálisan mutathatják vele az album borítóképét. De nem vehetik ki ezt a képet és csinálhatnak vele valami mást. Ha ilyet akarnak akkor nekik is a kép tulajdonosával kell tárgyalni erről és vele kell szerződniük.

Neked kell a szerződésedbe belefoglalni amikor a képről kötsz szerződést, hogy azt mikor, hol és mire használhatod, kinek adhatod oda és mire, mit kell fizetned érte a kép készítőjének. Ebbe a szerződésbe bele lehet írni, hogy végleg a tied a kép és ezen felül semmit nem kell érte soha fizetned, meg lehet azt is, hogy kizárólag az albumod borítójához használható fel, az album bemutatására, reklámozására stb, de nem adhatod tovább a képet senkinek. Jogdíjat - vagyis árat - csakis te fizethetsz a kép készítőjének.

2022. márc. 27. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!