Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Emelhetem a bérleti díjat...

Emelhetem a bérleti díjat ilyen esetben?

Figyelt kérdés
Van egy telkem amiért a tulajdonostárs használati díjat fizet nekem. A szerződésben egy fix árban egyeztünk meg, de viszont az utóbbi időben olyan mértékű infláció és értéknövekedés történt, hogy mindenképpen indokolt az ár emelés. Ilyen esetben mit lehet tenni? Kötelező elfogadnom a szerződésben foglalt összeget vagy jogom van árat emelni?

2022. ápr. 10. 14:34
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A szerződés az milyen időre szólt? Mert ha mondjuk ott az egy adott időtartamra szólt akkor egyoldalúan szerintem nem emelhetsz.
2022. ápr. 10. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Mi szerepel a szerződésben? Konkrét időre szól, vagy határozatlan időre? Felmondásról, módosításról mi szerepel benne?
2022. ápr. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
65%
Ha határozatlan idejű, akkor beszoptad. Ha határozott, akkor kivárod a végét, és új feltételekkel vagy hajlandó újat kötni. Ha van opció felmondásra, akkor meg felmondod, ha megéri.
2022. ápr. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A szerződés fogalmilag két fél egyezsége. Bármikor bármelyik fél változtathat rajta, ha megegyeznek az új változatban. A megegyezés kulcsszó, maga a szerződés is ezért jött létre. Az más kérdés, a másik fél belemegy-e. Ha nem, de az érv igaz, akkor lehet bíróságnál érvényesíteni (nem ajánlott, hosszú és mérgező). Másik eset, hogy törvényben előírt felmondási idővel megszünteted a bérletet.

De olyan nincs, hogy "emelhetem-e". A te döntésed, a te intézkedésed. Ha rosszul csinálod, nem fog sikerülni, ha jól csinálod, fog.

2022. ápr. 10. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ mi van a szerződésben. Ha határozott időre szól, akkor úgy fair ha kivárod a végét és utána emelsz (a felmondásnak lehetnek retorzió is). Ha határozatlan időről szól, akkor kell benne lennie felmondási időnek, meg feltételnek-így annak megfelelően eljárva emelhetsz. Személyes véleményem szerint évente egyszer, előre szólva el lehet gondolkozni az emelésen, ha az árak változása indokolttá teszi.
2022. ápr. 10. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
5 évre szól és még 4 év hátra van belőle.
2022. ápr. 10. 14:57
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Akkor nem
2022. ápr. 10. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
És fel se bontatom a szerződést?
2022. ápr. 10. 23:49
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha kifizeted a kötbért
2022. ápr. 10. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!