Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Engedély nélküli társasházi...

Engedély nélküli társasházi áram és víz használat?

Figyelt kérdés

A társasházi zárt tárolókban közös áram van. Az egyik lakó betett magának egy hütöt, valamint egy számítógépet ami éjjel nappal megy (ezt onnan tudjuk, hogy a hütöt hallani, a gépen meg van egy wifi és az a neve hogy xy server). Nagyon megugrott a fogyasztás ezek miatt. Arról nem is beszélve, hogy mivel ö a földszinten lakik, kitett egy nagyobb medencét és a közös vízböl tölti fel. Ehhez a társasházi közös öntözörendszerhez kapcsolt öntözésfejet alakította át csappá.

A közös képviselönél bejelentettük a dolgot, de nem intézkedik semmit. Hol lehet feljelentést tenni?


2022. máj. 23. 08:40
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Azt hiszem, ez szürkezóna, de lehet, hogy tényleg átlépett egy határt, viszont elég nehéz lenne pontosan bizonyítani a kárt, hogy ő volt a kizárólagos károkozó.

Szerintem ebben az esetben érdemes esetleg SZMSZ-módosítást tenni, a másik, meg amit lehetne tenni, és talán eredményesebb. Névtelenül "hirdetést tenni", hogy ő is lássa: Ebben a házban ebben a pincében nagy értékű holmi (többek között szerver, hűtő) van. Lehet, hogy utána ő maga látja jobbnak behurcolni a cuccát, mert már nem érzi biztonságban.


Egyébként ha le van korlátozva erősen, hogy mit lehet és mit nem lehet csinálni bizonyos helyiségekben, stb. az is segítség. Hogy lehet-e "büntetést" vagy egyéb díjat törvényesen meghatározni az szmsz-ben, hogy ez neki ne érje meg, azt nem tudom. Nézz utána, és hívjatok össze egy lakógyűlést (ehhez a tulajdoni hányad 10%-a kell).

2022. máj. 23. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy 1-es írta, szabályozni kell

Addig annyit tehettek hogy kikapcsoljátok ott a lehetőséget és senki nem tud onnan vizet, villanyt használni .

2022. máj. 23. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Birtokvédelmi eljárást kell kezdeményezni


Vagy valaki véletlen lenyomja a fő kismegszakítót és véletlen elvágja a vezetéket….

2022. máj. 23. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A pincét általában bérlik a társasháztól a lakástulajdonosok, de a bérlettel egyúttal teljes használati jogot is nyernek, s mivel nincs önálló villanyóra, átalánydíjat kell fizetniük, ami benne van a bérleti díjban. Így sajnos nem lehet korlátozni jogszerűen a bemenetelt, és az áramfogyasztást, stb. csak úgy.


Sőt, ha kapcsolgatná valaki az áramot, és emiatt a szerver tönkremenne, akkor még kártérítést is fizethetne az illető.



Azért mégis van megoldás:

SZMSZ-ben kell módosítani a pince bérleti szerződést.


SZMSZ-ben szabályozni, hogy mit lehet tenni a pincében, a szabályszegőknek meg fel lehet bontani a bérleti szerződést.


Legjobb pl., ha azt írjátok azt írjátok az szmsz-be, hogy


1.) pincében elektromos eszközt csak a bérlő jelenlétében használható, folyamatos vagy tartós áramfogyasztás tilos.


2.) Hűtő, szerver és nagy háztartási gépek használata ÉS TÁROLÁSA tilos, így azok meghibásodásáért, biztonságáért a társasház nem felel. (bármikor lehet csőtörés, és lehet, hogy ezért is lenne egy kis pereskedés, hogy mért olyan biztosítás van...)


3.) A szabályt megszegőkkel a pince bérleti szerződést a Társasház felbonthatja. (vagy véglegesen irreálisan magas bérleti díjat szabna ki, hogy ő mondja fel, de ne érje kár a házat se.)


Elvileg ezt amúgy is fel lehetne bontani, de lehet, hogy bíróságon támadná meg, hogy kisebbségi tulajdonosként aránytalan kár éri, és lehet, hogy nyerne, mert ott nem biztos, hogy téma lesz, hogy de hát miért.


Lehet, hogy nem is kell ehhez SZMSZ-t, hanem csak egy közgyűlést összehívni ezzel a pár napirendi ponttal, és jól van, és akkor új pincebérleti szerződést aláíratni mindenkivel (aki nem írja alá, annak megszűnik a bérleti szerződése).


Vagy elmegy a közgyűlésre, és hőbörög, akkor max lebuktatja magát, beismerve azt, hogy eddig ezt tette. Akkor esetleg megkérdezném, hogy és mióta?, és folyamatosan? milyen gépek ezek?... mennyi a fogyasztása a gépeknek, hajlandó-e elismerni a károkozást? És ott egy rakás tanú, és egyből be lehet nyújtani neki a számlát első körben szép szóval, figyelmeztetve, hogy a következő lépés ügyvédi felszólítás lesz annak költségével együtt...


Ez mondjuk, ingoványos mert nincs konkrétan meghatározva a házirendben, szmsz-ben, határozatban, stb. hogy mit szabad, ill. mit nem...


Medencével kapcsolatos javaslatom az, hogy a társasház eleve tiltsa meg a medence használatát, amennyiben osztatlan közös területre helyezi ki, ezt minden további nélkül megteheti.


Szintén szmsz-be kell tenni, hogy a szabályszegés miatti minden eljárási költséget a szabályszegőnek kell állnia függetlenül attól, hogy az okozott kár stb. és az eljárási költség milyen arányban van, és a Közös Képviselőnek a leghatékonyabb és nem a legolcsóbb megoldásra kell törekednie. (Nehogy vita lehessen később, hogy direkt szívattátok, amikor a kártérítés mellett jön egy hatalmas számla az ügyvédetektől, ill. akkor már lehet, hogy elég lenne érvként is megemlegetni ezt, és magától jobb belátásra térne.)

2022. máj. 25. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!