Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Gyermekfelügyelet miatti...

Gyermekfelügyelet miatti kényszerülök igazolt keresőképtelenségemre. Az a kérdésem a kereső képtelenségem idejére jár e nekem továbbra is a fizetett szabadságom, amely év elején megállapítottak részemre?

Figyelt kérdés
Még nem vettem ki fizetett szabadságot. Kérdésem az is még, hogy csak a keresőképtelenségem idejéig jár nekem a fizetett szabadság? Mi van abban az esetben ha leszámolok? Meddig számolja a munkahelyem az időarányos szabadságomat?
2022. máj. 29. 06:42
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

A keresőképtelenség időtartama munkában töltött időnek minősül, ezért jár rá a szabadság.


Engem inkább az érdekel, mi az, hogy gyermekfelügyelet miatt leszel keresőképtelen. Telen állományba akkor vesznek, ha 12 év alatti gyermeket ápolsz.

2022. máj. 29. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Bocsánat elírtam. Ápolásira szorultam az idős férjem miatt,az egyre rosszabbodó állapota miatt. Én is nyugdíjam mellett dolgoztam, de még szabadságra nem engedtek el mert próbaidős vagyok, takarító munkakörben.A főnököm azt mondta mivel próbaidős vagyok, ezért fizetett szabadságot nem tud elszámolni, a fele ledolgozott próbaidőmre.Mi a szabály?
2022. máj. 29. 07:13
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Na jó, azt, hogy a beteg férj miatt ápolási díj, nem lehet elírni arra, hogy gyermekfelügyelet miatt keresőképtelenség.


Teljesen jogos, hogy a próbaidő alatt nem ad ki szabot, a munkaviszony első három hónapjában nem köteles kérésed szerint kiadni. Olyan nincs, hogy a fele jár. Kérned kell a fizetés nélküli szabadságot, és a kezdetét megelőző napig, arányosan jár a szabi.

Viszont ápolási díjra nem leszel jogosult nyugdíj mellett.

2022. máj. 29. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Abban a tudatban voltam hogy ez olyan mint az ápolási. De betegszabit kifizette 15 napot, és jelenleg is az orvos adja a keresetképtelenség igazolásokat, amit átadok a főnökömnek.
2022. máj. 29. 07:56
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Jesszusom, döntse már el...


Ez nem ápolási. Ez keresőképtelenség. Mivel a nyugdíjas nem biztosított, a 15 nap betegszabi után nem jár semmi, táppénzre nem lesz jogosult. Egyedül azért kell a papír, hogy a távollétet igazolja.


Arra az időtartamra is jár a szabadság, amíg keresőképtelen. Kiadni viszont csak akkor lehet, amikor az orvos keresőképessé nyilvánítja.


Illetve jó, ha tisztában van vele, hogy a keresőképtelen állományban tartása csak saját betegség esetén lehet, a munkáltató akár önt, akár a háziorvost ellenőriztetheti.

2022. máj. 29. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Kérdező, zavaros a kérdés ezért csak kicsit összegezni próbálom a korábbi válaszokat - ebből majd talán sikerül a választ kiolvasni.

Ahogy írták, nyugdíj melletti munka után nem kell járulékot fizetni, ezért táppénz nem jár - amit az állam fizet a biztosítottaknak, csak az a 15 nap, amit még a munkahely fizet. Ha ez a 15 napos betegszabadság letelt, onnantól fizetés nélküli szabadságot kell kérni - ez után sem jár semmi, csak megmarad a lehetősége hogy újra kezdődjön a munkaviszony. De a legegyszerűbb a munkaviszony megszakítása és próbaidő alatt a cég ezt is fogja tenni, egyszerűen felmond.

Fizetett szabadság a munkaviszony idejének arányában jár. Ha valaki 2 hónapot dolgozott és még 15 nap betegszabadságon volt, akkor az éves szabadságkeretnek erre eső része jár. Ezt nem szokták kiadni próbaidő alatt csak különleges esetekben - de ki kell fizetniük.

Vagyis ha 24 nap szabadság járna 1 évre, annak a 2 hónap és 15 nap munka után jár a kb.20%-a, azaz 5 nap szabadság. Ezt minden esetben a munkahelyen számolják, mert a szabadság engedélyezésekor a főnöknek tudni kell, hogy egyáltalán adhat-e engedélyt szabadságra vagy az illetőnek már elfogyott. Azonban az éves szabadságnak csak kis része vehető ki tetszés szerint, a nagyobb részét a munkaadó dönti el mikor lehet kivenni. Próbaidő tipikusan az a helyzet amikor a cégnek nem érdeke a szabadság kiadása - csak ha meg akarja tartani a dolgozóját mindenképpen.

Az 5 napnyi szabadságot akkor kell kifizetni, ha leszámolás van vagy felmondás és rendezni kell a helyzetet. Ha beadja a felmondását akkor valószínűleg még ezt a pár napot mint fizetett szabadságot fogják lekönyvelni, akkor nem kell ugye dolgozni menni, ennyivel több napra jár a fizetés is. Ha nem akar felmondani és fizetés nélküli szabadságot kér (és kap) akkor a szabadságot majd év végéig kell kivenni, azt nem most rendezik.

Az orvos a keresőképtelenségről az igazolást adja ki, de ettől még nem jár utána táppénz automatikusan. Csak ha volt TB járulék fizetés. Ez az igazolás a betegszabadság 15 napjához kell és hogy igazolni lehessen a fizetés nélküli szabadság kérését. Az orvosnak kellene a táppénzre átvenni a dolgozót és ebben az esetben táppénzről adna igazolást, mert ezt az állam fizeti és a munkahelyen csak könyvelik ezeket a napokat. Ha az orvos nem adott táppénzes papírt akkor nem is jár a táppénz.

Az év elején megállapított szabadság nem tudom hogy került ide, ez csak akkor lehet fontos ha 6 hónapos a próbaidő a munkahelyen, ami nagyon ritka. Egyéb esetben csak annyit számít, hogy egy teljes ledolgozott évben ennyi szabadság járna, ha ebből 2 hónap és a 15 nap betegszabadság volt ledolgozott idő - a betegszabadság beleszámít - akkor ennek arányosan erre eső része jár most.

2022. máj. 29. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

Ha ez a 15 napos betegszabadság letelt, onnantól fizetés nélküli szabadságot kell kérni


Dehogy kell kérni. Igazolt, nem fizetett távollét.

2022. máj. 29. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Az orvos a keresőképtelenségről az igazolást adja ki, de ettől még nem jár utána táppénz automatikusan. Csak ha volt TB járulék fizetés. Ez az igazolás a betegszabadság 15 napjához kell és hogy igazolni lehessen a fizetés nélküli szabadság kérését. Az orvosnak kellene a táppénzre átvenni a dolgozót és ebben az esetben táppénzről adna igazolást, mert ezt az állam fizeti és a munkahelyen csak könyvelik ezeket a napokat. Ha az orvos nem adott táppénzes papírt akkor nem is jár a táppénz.


Ennyi sületlenséget pár mondatban...

Újra: nem kell fizetés nélkülit kérni. Az orvos igazolja a keresőképtelenséget, bármeddig, és a betegszabadság lejárta után ez igazolt, nem fizetett távollétként kezelendő.

Nincs olyan, hogy az orvos átveszi táppénzre és arról ad igazolást. Egyféle igazolást ad, mert nem tudja, nem tudhatja és nem is kompetenciája annak eldöntése, hogy a keresőképtelen munkavállalónak milyen ellátás jár.

2022. máj. 29. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Az év elején megállapított szabadság nem tudom hogy került ide, ez csak akkor lehet fontos ha 6 hónapos a próbaidő a munkahelyen, ami nagyon ritka.


Tedd meg, hogy nem segítesz ebben a témában. Nyilván év elején közlik, hogy van 20 nap alap és x nap pótszabid adott évre. Semmi köze ennek a próbaidőhöz.

2022. máj. 29. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Hát amikor felvett a főnököm munkára, annak a tudatában vett fel, hogy figyelembe veszi a férjem súlyos állapotát és megoldást fog találni erre az esetre. Férjemnek hirtelen romlott le, de nagyon az egészségi állapota. Ezt jeleztem a főnökömnek aki azt javasolta menjek el orvoshoz és írassam ki magam betegszabadságra. A házi orvos az első 15 napra táppénzes papírt adott, amire betegszabadságot elszámolta a főnököm. De már a többi távollétemre csak igazolást adott, és azt mondta hogy egy évig tudja igazolni a keresőképtelenségem távollétét. Egyébként a bérpapíromon a feltüntetett fiz. szabim 28 nap + a 15 nap betegszabadság. Akkor hogyan alakul nekem az ügyem? Mennyi szabadságot fizet ki nekem a főnököm?
2022. máj. 29. 10:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!