Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha az egyik házastárs úgy...

Ha az egyik házastárs úgy végrendelkezik, hogy másra hagyja az ingatlan és ingó vagyonát akkor az özvegy nem jogosult semmire, még az özvegyi haszonélvezetre sem?

Figyelt kérdés

2022. jún. 1. 21:58
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Özvegynek élethosszig tartó haszonélvezeti joga van attól függetlenül , hogy ki örökölt.
2022. jún. 1. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Mármint az ingatlanon
2022. jún. 1. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A közösen lakott ingatlanra jár a haszonélvezet.
2022. jún. 1. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
a lakás kinek a nevén volt?
2022. jún. 1. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A végrendelet esetén a többi törvényes örökösnek jár a köteles rész, ez a törvényes örökség egyharmada. Emellett a házastárs arra az ingatlanra, miben éltek, élete végéig haszonélvezeti joga van, a törvényben megszabva, ezt a végrendelet nem befolyásolja.

Ebböl következöen az ingatlant az özvegy használhatja, amíg él, kizárólag ö dönti el, ki élhet benne és ki nem, és akár a tulajdonost is kitilthatja.

2022. jún. 1. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
#5-höz annyi kiegészítésképpen, hogy a közösen lakott ingatlanon kívül minden másban az özvegy is éppen olyan örökösnek számít mint az elhunyt gyerekei, a törvényes örökösök, tehát őt is megilleti a köteles rész.
2022. jún. 1. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

1. Esetlegesen meg lehet vizsgálni (ehhez per kell), hogy a házastárs házastársi közös vagyon jogcímén nem tud-e tulajdonjogi igényt támasztani a vagyon részére (jellemzően felére, de más arány is elképzelhető adott esetben). Mert, ha igen, akkor az ő részéről a másik nem tud végrendelkezni, tehát arra a részre a végrendelet nem fog vonatkozni (= mindenki csak saját vagyonáról végrendelkezhet)

2. A házastárs is támaszthat kötelesrész iránti igényt, ami azt jelenti, hogy ha kitagadva nem volt, akkor törvényes örökrészének harmadát követelheti (ezt jellemzően meg szokták váltani pénzben, de persze nem ez az egyetlen megoldás)

3. A haszonélvezet megilleti az utolsó közösen lakott ingatlanra, mert azt a tulajdonviszonyok nem érintik. Ez egyébként szintén megváltható, de erről az örökösöknek kell megegyezniük.

2022. jún. 2. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!