Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha én szolgalmi jogot adtam...

Ha én szolgalmi jogot adtam az adott területre, azt használhatom én is? Vagy kérhetek pénzt érte?

Figyelt kérdés
Vásároltam egy ingatlant 3éve, amelynek a vételében az állt, hogy az ingatlan telki szolgalmi joggal terhelt.Ilyen esetben, amit a szomszéd leválasztott területet az én telkemről tulajdonképpen azt használhatom én is? Vagy lehet érte ezért pénzt kérni amiért ő ezt használja? Megemlítettem ezt a szomszédnak, és ő erre azt vágta, hogy ő már ezt a területet elbirtokolta. Csak hozzátenném zárójelbe, aki rákérdezne hogy miért is akarom ezt a lépést tenni, sajnos adtam neki 1,5 éve kölcsön pénzt, amit nem akar megadni sőt, éppen hogy letagadja hogy én adtam neki, természetesen én is hibáztam mivel nem írtunk róla papírt.

2022. jún. 20. 14:10
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha szolgalmi jog van bejegyezve, az jogilag kizárja az elbirtoklást.
2022. jún. 20. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Ügyvédet keress fel, az ingyen tanácsok pont annyit is érnek általában, amennyi az áruk.


Ha jogi kérdésből pénzt szeretnél látni, akkor először pénzt kell beleraknod, máshogy nem fog működni a dolog.

2022. jún. 20. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Olvasnivaló:


[link]


De én is ügyvédet ajánlanék....

2022. jún. 20. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha szolgalmi joggal vásároltad az ingatlant akkor nem te adtad a szolgalmi jogot a szomszédnak. A szomszédod az előző tulajjal egyezett meg, az is lehet, hogy fizetett is érte.
2022. jún. 20. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Olvasd el ezt:

[link]

A szolgalmi jog azt jelenti, hogy engedned kell hogy más IS használhassa a telkedet meghatározott célból.

Nem veheti el, nem ültethet rá és nem zárhat ki onnan, csak neked is hagyod kell hogy bizonyos esetekben használja.

Ha a ház kerítéshez közel épült és csak úgy lehet a falához odaférni festeni, vakolni, villanyt szerelni, hogy be kell menni a te telkedre, ekkor vagy köteles ezt megengedni neki. De ettől még a tiéd, te használhatod, csak szintén úgy, hogy ő is odaférhessen a háza falához ha kell. Csak akkor élhet a szolgalmi joggal ha ott vagy és beengeded, nem vagy köteles kulcsot adni a kapuhoz, hogy bármikor mehessen és csakis azt kell engedned amit másképp nem tud megoldani.

Vagy föld esetén van hogy csak úgy lehet eljutni egy területre, ha átmegyünk egy másik ember földjén, mert azon van az út. Ekkor is a telek van szolgalommal terhelve, de ez csak azt jelenti, hogy nem zárhatod le az utat a másik elől.

2022. jún. 20. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

4: ez így van, de továbbra is állítom, hogy szolgalmi jog esetén NEM LEHET ellbirtokolni egy ingatlanrészt. Ugyanis az elbirtoklás feltétele, hogy "magáénak tudja" és aként kezeli.


Egyik legelső sarokpont, hogy "Az elbirtoklás kizárólag akkor következhet be – ingó és ingatlan dolog esetében is – ha a tulajdonos a tulajdonosi jogait nem gyakorolja."



Márpedig itt a tulajdonos nagyon is gyakorolja a tulajdonosi jogait.

2022. jún. 20. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Előzőt folytatnám: azt is elképzelhetőnek tartom, hogy a szolgalmi jog miatt olcsóbban vetted az ingatlant, mintha nem lenne.
2022. jún. 20. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

lemaradt a linkem. (6-os voltam9


[link]

2022. jún. 20. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

6. "Amennyiben (az Új Ptk. szerint) 15 éven át a közös használat ellen a szomszéd nem tiltakozik, akkor elbirtoklás útján szerezhető meg a szolgalmi jog."


Azt nem tudjuk, hogy mi volt a helyzet az előző tulajjal.

2022. jún. 20. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Mindenképpen felfogok keresni egy ügyvédet, csak előtte azért nagyjából szerettem volna tisztába lenni a dolgokkal. Sajnos még az is közre játszik, hogy ami szolgalmi joggal lett odaadva terület, arra ráépült ő egy garázst, sajnos az előző tulaj nem foglalkozott vele, és ezért ő azzal érvel folyamatosan hogy azt már eltulajdonította mivel már több mint 15 éve úgy van..
2022. jún. 20. 14:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!