Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hol nézhetem meg hogy meddig...

Hol nézhetem meg hogy meddig tart egy egyesület elnökének a megbízatása?

Figyelt kérdés
És mit lehet tenni ha ez elnök a megbízatásának lejárta után sem hív össze közgyűlést?

2022. aug. 9. 22:06
 1/7 anonim ***** válasza:

"Hol nézhetem meg hogy meddig tart egy egyesület elnökének a megbízatása?"


Az egyesület alapszabálya (alapító okirata) kell, hogy rendelkezzen erről. Általában úgy van megfogalmazva, hogy pl. megválasztásától 5 évig tart. A megválasztásának időpontját pedig az előző közgyűlések jegyzőkönyveiből lehet megtudni.


"És mit lehet tenni ha ez elnök a megbízatásának lejárta után sem hív össze közgyűlést?"


Meg kell nézni szintén az alapszabályban, hogy milyen esetekben köteles az elnök összehívni a közgyűlést. Ha ezt elmulasztja, akkor az ügyészségnél lehet ezt bejelenteni, ui. ők gyakorolják a törvényességi felügyeletet a társadalmi szervezetek (egyesületek) felett.

2022. aug. 9. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Itt inkább az ügyészség felé fog terelődni a dolog előbb utóbb. A törvényességi felügyeleti eljárást hogyan lehet kezdeményezni?
2022. aug. 9. 22:22
 3/7 A kérdező kommentje:
Pontosabban ha lejár a mandátum és nem hívnak össze tisztújító közgyűlést akkor a bíróság hivatalból összehívja?
2022. aug. 9. 22:23
 4/7 anonim ***** válasza:
Nincs ennek szabványos formája. Egyszerűen írsz egy levelet nekik, amiben leírod, miért tartod alapszabály-ellenesnek a jelenlegi helyzetet. Nekik megvan minden egyesület alapszabálya. Alakuláskor be kell nyújtani, majd minden alapszabály-változáskor be kell nyújtani az újat (az akkortól hatályosat). Szóval célszerű az alapszabály megfelelő pontjaira hivatkoznod, amikor meg akarod győzni őket arról, hogy szabálytalanul működik az a egyesület.
2022. aug. 9. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az előbb 2-re reagáltam.


3-ra:

Hát, ezt nem tudom.

2022. aug. 9. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A birosag.hu oldalon van egy olyan fül, hogy civil szervezetek névjegyzéke, ott rá tudsz keresni és ha megvan, akkor meg tudod nyitni az adott szervezetet, azon belül meg mindeféle infót látsz.
2022. aug. 10. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Hát alelnök, vagy elnökhelyettes nincs? Szerintem ilyen esetben neki kéne összehívni a közgyűlést.


Szerintem ilyen esetben utána kell nézni, nehogy a testületet bírságolják meg rendesen, hiszen az senkinek sem jó.

2022. aug. 11. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!