Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan legális kéregetni az...

Hogyan legális kéregetni az utcán?

Figyelt kérdés

Képzeljük el azt a teoretikus forgatókönyvet, hogy én ki szeretnék állni egy random budapesti aluljáróba vagy hasonló helyre pénzt kéregetni, esetleg feliratos táblával és műanyag bögrével kiegészítve. Hogyan tehetem ezt meg legálisan? Mire ügyeljek hogy ne sértsek meg egyetlen jogszabályt/törvényt sem?


Válaszaitokhoz kérlek mellékeljetek forrást is, valamint nevezzétek meg pontosan a bekezdést amire hivatkoztok. Bárki mondhat a levegőbe mindenfélét, és kedvencem mikor rögtön egymás után két mutuálisan exkluzív válasz érkezik amely saját magát tartja az egyetlen igaz igazságnak, de egyik se tudja alátámasztani azt.


A kérdés teoretikus, kérlek a "ne kéregess, menj el dolgozni" kommenteket mellőzzétek.



2022. nov. 23. 07:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
30%
Állj ki egy politikai párt standjával, lehetőleg olyannal, aki épp a kormányt adja, abból nagy baj csak nem lehet!
2022. nov. 23. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Jogilag pofon egyszerű: ne pénzt koldulj, és ne legyél erőszakos a koldulas során (ne állj az ember elé, ne kövesd, ne szólítsd le, ne mutogass).


Ha kaját, innivalót, ruhát stb-t kérsz, az jogilag nem minősül koldulásnak (koldulas a konkrét pénz kérés).

Még úgy sem szabad pénzt kérned, ha egy kartonra rá írod, hogy "szánj meg apróval".


Az is megszólításnak minősül, hiába nem szóbeli. Hiszen annak szól, aki olvassa.


A koldulással óvatosan, mert a rendőröknek vastagon fog a tolla.


(Több infó a koldulas szabálysértésről a 2012.evi II. Tv. 185. paragrafusban)

2022. nov. 23. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a pontos és gyors választ! Adtam egy zöld értékelést. :)
2022. nov. 23. 08:22
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Az említett paragrafus ezt írja:

"Aki közterületen vagy nyilvános helyen, OLYAN MÓDON koldul, hogy a járókelőket, illetve a nyilvános helyen jelenlévőket pénz átadása céljából leszólítja, továbbá az is, aki házról házra, illetve lakásról lakásra járva kéreget, szabálysértést követ el."

Vagyis, minden egyéb mód legális, ami nem jár személy megszólításával. Tehát még szóban is szabad pénzt kérni olyan módon pl., hogy néz maga elé az illető, és azt skandálja, hogy "adjatok pénz kannás borra, adjatok pénz kannás borra". Csak konkrét személynek nem mondhatja, hogy pénzt kér.

2022. nov. 24. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

pl., hogy néz maga elé az illető, és azt skandálja, hogy "adjatok pénz kannás borra, adjatok pénz kannás borra"



Ilyen magában beszélő embernek adott már valaki pénzt? Egyáltalán létezik ilyen?


Értem a példát amit írtál, csak olyan életszerűtlen :)

2022. nov. 24. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Sőt, ha a táblás megoldást is büntetik (mivel aki elolvassa a táblát, az már megszólítottnak számít), akkor aki meghallja a skandálást, szintén megszólítottnak minősül.


(Amúgy tudom, az írásos nincs benne a szabstv-ben, de annak idején így tanították jogon nekem, és láttam is már táblára alkalmazni a szankciót.)

2022. nov. 24. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
48%

Dehogy számít megszólításnak önmagában a tábla.

Ha eléd lép a táblával, vagy kinyújtja eléd, az számít szabálysértésnek. Ha csak le van téve elé, vagy álldogál vele a fal mellett, az nem.

Ezt a kannás boros témát csak vicces példának szántam, de igaz, hogy ez nem megszólítás. Az a megszólítás, ha szól hozzád, eléd lép, vagy bármilyen módon úgy akarja magára felhívni a figyelmet, hogy azt akár a leijedősebb ember is zaklatásnak tekintheti. De ha csak ott elvan magában, úgy nem sért szabályt, mert aki nem akar neki adni, az kikerüli, és kész.

Én már konkrétan láttam olyanokat, akik csak úgy álldogáltak a fal mellett kinyújtott kézzel/sapkával, a semmibe meredve, keserves képpel, mint akinek pont most ment el az utolsó busza, és feltehetőleg kaptak is pénzt, mert különben nem állnak ott.

2022. nov. 24. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
0%
ne kéregess, menj el dolgozni!
2022. nov. 25. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

A #2 07:57 által mellékelt paragrafusban "nyilvános helyen jelenlévőket pénz átadása céljából leszólítja" módon fogalmaznak. Van jogilag különbség a <le>szólítás és a <meg>szólítás között? Mert ha jól tudom, nyelvtanilag egy "Kérlek adj ingyen pénzt!" felíratú tábla önmagában megszólítás (mivel az olvasót cselekedetre ösztönzi/szólítja meg), de nem leszólítás. (Tételezzük azt, hogy az ember nem állítja meg aktívan a járókelőt a gyaloglásban, hanem csak passzívan ácsorog egy épület/fal mellett, és csak tartja a táblát meg a kisbögrét/kalapot, és akinek van kedve odamegy.)


És köszönöm hogy a sikerült a jogi témánal maradni, ezt nagyra értékelem! :)

2022. nov. 25. 18:39
 10/12 anonim ***** válasza:

Ha kalapot, gitártokot tart, azzal semmi baj nincs.


Ha a kalapra, hegedűtokra már krétával ráírja, hogy "apró", vagy "pénz" vagy "műsorjegyár", az már szabálysértés.


Jogilag a leszólítás, megszólítás egykutya, ne ebben vessz el.

2022. nov. 25. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!