Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan tudom a féltestvéremet...

Hogyan tudom a féltestvéremet kijátszani az örökségből?

Figyelt kérdés

Van egy 13 évvel idősebb féltestvérem édesapám első házasságából (ami 25 éve végetért).


23 éve van édesanyámmal együtt, házasok, én 18 éves vagyok. Egy családi házunk van az agglomerációban.


Nem szeretnék egy forintot se kifizetni féltestvéremnek, nem éltem vele egy percet se együtt, nem része a családunknak, illetve ha elveszítenénk a házat, nem lenne hová mennünk édesanyámmal.


Van valamilyen mód arra, hogy biztosítsam a házat apám halála esetén?



2022. dec. 26. 21:45
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
28%
Ha nincs köztetek semmi, és apádnak sem gond ez, akkor végrendelettel.
2022. dec. 26. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
86%
Tán halálos beteg az apád, hogy már 18 évesen az örökségről fantáziálsz?
2022. dec. 26. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
92%

1


Úgy tudom, hogy 100%-ban nem lehet kizárni egy gyermeket sem az örökségből, ezt törvény szabályozza.

2022. dec. 26. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Apukád meghalt?

Ha az ő nevén van a ház, akkor mindketten örökösök vagytok, de anyukád lesz a haszonélvező, úgyhogy nem kell elköltöznötök.

2022. dec. 26. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
Tehát itt Magyarországon nem úgy megy, mint az Agatha Christie regényekben, hogy ha az apuka haragszik a fiára, akkor kizárhatja a cégrendeletéből, és mondjuk az új feleségér hagyhat mindent, vagy ilyesmi. Akár jóban vannak, akár rosszban, ami jár, az jár.
2022. dec. 26. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
95%

Neked ajándékozzák a házat. Az ajándékozási szerződésben holtig tartó haszonélvezeti jogot irat bele így hiába tied a ház nem tudod kirakni a szülőket belőle. Ez az ő biztosítékuk.

Ha jól emlékszem a testvér perelhet a kötelesrész miatt amit ki kell fizetni ha igényt tart rá. De ezt egy ügyvéd meg tudja mondani.

Ha beleegyeznek a szülők az ajándékozásba akkor úgyis ügyvéddel vagy közjegyzővel kell megcsináltatni a szerződést mert csak ő tudja bejegyeztetni a földhivatalban.


Édesanyádat egyébként senki sem tudná kirakni a házból mert mint özvegy neki is oltig tartó haszonélvezeti joga lenne a házra ha édesapád hal meg előbb és az ő nevén marad a ház.

2022. dec. 26. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

#1 édesapámnak nem gond ez, ő is látja, hogy le se sz*r minket


#2 novemberben diagnosztizálták 2-es típusú cukorbetegséggel, ezt leszámítva nincs más egészségügyi baja. Erre a hírre gondoltam csak szimplán bele, hogy mi lenne/lett volna velünk, ha más történik (rokkantság, esetleg halál)

2022. dec. 26. 21:55
 8/20 A kérdező kommentje:

#4 Cukorbetegséggel diagnosztizálták. Ekkor gondoltam bele, hogy mi történne velünk nélküle


#6 Per esetén pedig ki kellene fizetni?

2022. dec. 26. 21:58
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Először is fontos tudnod, hogy mindenkinek jár legalább a kötelesrész, szóval a féltestvéred, ha örököl is, kisebbségi tulajdonban lesz egy osztatlan közös ingatlanban.


Másodszor pedig azt is nagyon fontos tudnod, hogy édesanyádnak (ha házasok apáddal) jár az életig tartó (őzvegyi) haszonélvezeti jog a házra, szóval semmilyen tulajdonos nem kezdhet semmit az ingatlannal majd az ő engedélye nélkül.


Harmadszorra pedig TE nem tehetsz semmit. Nem te vagy a tulajdonos, sem pedig az örökhagyó. Ha azt akarjátok, hogy a féltestvérednek ne jusson semmi, még a köteles rész sem, ahhoz ki kell tagadni az örökségből. Kitagadni viszont nagyon nem könnyű. Az nem elégséges indok, hogy már nem tartják a kapcsolatot.


Amit csinálhattok az az, hogy édesapád ír egy végrendeletet (vagy egyedül kézzel írva, dátumozva, aláírva, vagy nyomtatott formában 2 tanú aláírásával, akik tanúk se nem családtagok, se nem kedvezményezettjei a végrendeletének), amiben mindent rátok hagy, és akkor a féltestvéred csak a köteles részt kapja. Megteheti apád, hogy a végrendeletben megpróbálja kitagadni a féltestvéred, de azt a hagyatéki tárgyalástól kezdődően 2 éven belül a féltestvéred megtámadhatja és valósznűleg meg is fogja nyerni.


Szóval hagyományos úton, módon nem lehet "kikosarazni" a féltestvért. Kerülő utat kell választani, amik közül 2 jut most eszembe:


1. Apád hivatalosan eladja a házat neked és/vagy édesanyádnak. A pénzt pedig lehetőleg készpénzben tartja, mert hirtelen halál esetén ha ott marad a számlán, akkor az is az örökség tárgyát fogja képezni és sokra nem mentetek akkor az eladással.


2. Eltartási szerződést írsz/írtok apáddal, amivel automatikusan rákerültök a tulajdoni lapra (széljegyzettel együtt, miszerint itt egy eltartási szerződés még életben van). Halálakor pedig teljes tulajdonosai lesztek a háznak, nem képezi majd örökség tárgyát.


Mindkét megoldásnak van egyébként adóvonzata és egyéb költsége.

2022. dec. 26. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

#9


Az adás - vételt, illetve az eltartási szerződést nem lehet megtámadni?

2022. dec. 26. 22:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!