Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Új személyi igazolvány csinált...

Új személyi igazolvány csináltatásakor (az előző lejáratának esetében) meg lehet tartani hivatalosan az régebbit?

Figyelt kérdés

2023. jan. 22. 23:27
 1/8 anonim ***** válasza:
87%
Nem. Elveszik, és kilyukasztják.
2023. jan. 22. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
91%
Nem.
2023. jan. 22. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
89%

Ha azt mondod elhagytad, de akkor lehet illetéket is kell fizetni.

Régen kilyukasztva még visszaadták, nem tudom ez most hogy megy.

2023. jan. 23. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
85%

Jogszabály rendelkezik arról, hogy le kell adni, és 30 napon belül megsemmisítésre továbbítják.


414/2015. (XII. 23.) Korm. rendelet a személyazonosító igazolvány kiadása és az egységes arcképmás- és aláírás-felvételezés szabályairól


34. § (1) Az érvényes személyazonosító igazolványt a magyar állampolgár, a bevándorolt, a letelepedett, a menekült és az oltalmazott jogállású személy köteles sértetlenül megőrizni, jogszabályban meghatározott esetekben és módon - felhívásra - bemutatni, a személyazonosító igazolvány érvénytelenné válásakor, a visszavonás elrendelésekor vagy a jogosultság megszűnésekor, illetve az új állandó személyazonosító igazolvány kiadásakor a személyazonosító igazolvány átvételére jogosult hatóságnak leadni.


39. § (5) A járási hivatal és a kijelölt kormányhivatal a leadott, vagy átvétel hiányában* érvénytelen állandó személyazonosító igazolványt a leadástól, vagy az átvétel hiányában történő érvénytelenítéstől számított 30 napon belül megsemmisítés céljából megküldi a nyilvántartást kezelő szervnek.


[* Az átvétel hiánya: az át nem vett személyazonosító igazolványokat hatvan napig őrzik, aztán érvénytelenítik és elküldik megsemmisítésre. ← 24. § (5) és (6)]

2023. jan. 23. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Decemberben csináltattam egy újat.

Azt mondtam, hogy elveszett a régi.

Egy fillért sem fizettem. A régi is megvan.

Pár nap alatt kipostázták az újat.

2023. jan. 23. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
5# az erdekes, hogy nem fizettel semmit. Rongalas vagy elveszett eseten fizetni kell
2023. jan. 23. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Én is azt olvastam, hogy asszem 3000-et fizetni kell. De nem kellett. Felvett a hölgy egy jegyzőkönyvet, hogy elveszett a régi, ezért kérek újat és ennyi volt.
2023. jan. 23. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

/ ↑ 3-as (00:25), 5-ös (06:49), 6-os (08:40), 7-es (11:28) válaszokhoz.


Már jónéhány éve nem kell okmánykiállítási illetéket fizetni fizetni elvesztés, rongálódás, eltulajdonítás esetén sem; legalábbis, ha egy naptári évben csak egyszer történik személyazonosító igazolvány igénylése.


2016. január 1-től (a rövidebb érvényességi idejű, chipes e-személyi bevezetésével egyidejűleg) az Illeték törvényből törölték a személyazonosító igazolvány csere estén fizetendő kiállítási illetékét (ami életkortól is függő mértékű volt), és az elvesztés, rongálódás miatti csere magasabb kiállítási illetékét is; legalábbis egy esetben: a közteherfizetési kötelezettség alá nem eső eljárások és igazgatási jellegű szolgáltatások közé ez is bekerült: évente egy alkalommal az állandó személyazonosító igazolvány és a lakcímet igazoló hatósági igazolvány kiállítására irányuló eljárás.


Az 5-ös válasz írójánál feltételezem, hogy 2022-ben első alkalommal igényelt személyazonosító igazolványt, így az, illetékmentes volt – függetlenül attól, hogy elvesztést jelentett be. /

2023. jan. 23. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!