Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » "Meghosszabbítottuk a tűzifapr...

"Meghosszabbítottuk a tűzifaprogramot és a szociális tűzifaprogramot." A kormany hu -n megjelent két program pontosan mire utal? Melyik törvénycikkelyre, vagy rendeletre?

Figyelt kérdés

A forrás:

[link]


Pontosan mit és milyen esetben lehet igényelni, tüzifa / ágak(rőzse stb) vonatkozásában?


Amiről eddig tudok: engedéllyel lehet faágakat elvinni adott mezőgazdasági területről / erdőből. Na de mi a pontos mérethatár? Milyen vastag ágak vihetőek el ingyen?


Arról is hallottam, hogy kb 30 ezer FT -ért lehet vinni köbméter tüzifát. Milyen fajtát, és erdei, vagy normál köbméterben értendő? Az igaz, h az igénylő kell állja a szállítást? (Szállítási költség, üzemanyag(költség), stb)


Vagy másra (is) utal a kormany hu - n a napokban megjelent közlemény?



2023. márc. 3. 23:46
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
30%

Fidesznek köszönhetően úgy fog kinézni lassan az ország, mint a holdbéli táj.

Éljen.

És ha nem lesz fa, mi az anyjuk csájával akarnak majd fűttetni?

Ez kb valahol a BAZ megyei kokéró szint.

2023. márc. 4. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
57%

Parasztvakítás az egész.

A szociális tűzifát méteres darabokban adják. Ha valaki nem saját maga, saját géppel vágja fel, akkor kb. rákölt annyit, mintha megvenné piaci áron a daraboltat.

2023. márc. 4. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Én is méteresről hallottam, és valóban parasztvakítás, épp ezért írtam, h tudtommal az igénylő maga kell szállítsa haza, saját költségén pl bérelt teherautóval, ami ráfizetés. Csak ne mvagyok képben pontosan a dologgal, ezért kérdem a részleteket itt. Viszont a méteres és a darabolt között sose volt olyan jelentős árdifferencia, ezt megjegyzem. Inkább a szállítás ami sokaknak problémát, ráfizetést jelent, anyagilag például.


Na meg az ingyen faág gyűjtés, ez érdekelne igazán... Semmi mérethatárról nem hallottam... Ha kicsit nagyobbat hozok, akkor mi lesz a tulaj reakciója? És mennyi az annyi? Karomnyi vasag nem ingyenes? Egy milliméterrel vékonyabb meg igen? Szóval kicsit kaotikus a rendelet, szerintem, már amit hallottam, olvastam erről eddig.

2023. márc. 4. 01:58
 4/12 Scream85 ***** válasza:

Kérdező.

Az az engedéllyel történő fagyűjtés amit a kérdésed első felében említesz, az csak a letermelt területekre vonatkozik. A kitermelés során hátra maradt és el nem szállított vastagabb ágakat, maradványokat lehet összegyűjteni és elszállítani. (Nem úgy van hogy akármilyen még lábon álló erdőbe bemegyünk és ott a kidőlt,stb fákat/ ágakat összeszedjük)


2. Az "árstoppos" tűzifa program amire gondolsz.

Erdészeteknél lehet igényelni. (Keménylombos fafajták: 30ezer/erdei köbméter, Lágylombos fafajták: 19ezer/erdei köbméter áron)

A fafajtákról az adott erdészetnél kell érdeklődni, ez eltérő lehet országos szinten.

Amennyire megoldható az erdészet részéről, akkor méteres darabokban is hozzá lehet jutni, de sok esetben 2 méterben lehet megvásárolni.

A hazaszállítást megoldhatod saját magad is önköltségen, de plusz költségért az erdészet is kiszállítja (Nálunk ez Somogyban kb.7ezer ft/köbméter áron szállítják)


3. A szociális tűzifa az megint más.

Azt a lakhelyed önkormányzatánál igényelheted, ha egy adott összeget nem ér el a családodban az egy főre jutó jövedelem.

Ez is attól függ hogy az adott önkormányzat mennyi fát tudott igényelni az államtól és azt szokták elosztani rászorultsági alapon.

Szóval abból legjobb esetben is max 1-2 erdei köbméter jut egy igénylőnek....ritka ha ennél többet is tudnak adni.

2023. márc. 4. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszi, előző! A harmadikkként általad írtra

tudnál paragrafust?


Ugyanis a környék falvain rendesen osztanak tüzifát mindenkinek, aki csak egy kicsit is rászolruló, itt viszont évek óta a polgármester magasról... a rászorulók több, mint felére! Többen is kérdezték a polgármestert, de állítólag csak nyugdíjasoknak ad fát. valamint súlyos beteg embereknek.


Tartós munkanélkülieknek NEM ad! A környékbeli falvakban viszont adnak azok polg.mesterei!


Továbbá érdekelne, utólag is lehet igényelni azon elmaradt tüzifamennyiséget, melyet jogtalanul visszatartottak rászorulóktól?


Ezen kívül szoc.alapon rászorulónak jár, ha a saját telkén kér fakivágást? Erre is azt mondta a polgármester, hogy tartós munkanélkülinek NEM jár ez SEM. (Asszem kivétel, ha súlyos beteg.)


(Nekem nem mondta, kinek jár, mások úgy idézték őt, hogy rokkantaknak és nyugdíjasoknak ad csak tüzifát.)

2023. márc. 5. 17:58
 6/12 A kérdező kommentje:

* Tartós munkanélkülieknek NEM ad! A környékbeli falvakban viszont adnak azok polgármesterei - ÚGY ÉRTVE, hogy a környékbeli falvak polármesterei a SAJÁT falubeli lakosaiknak adnak,


nekünk azonban SENKI NEM ad, akármilyen rászoruló is van a faluban! (Kivéve a nyuggereket.)

2023. márc. 5. 18:01
 7/12 Scream85 ***** válasza:

Paragrafust nem tudok, viszont ez ahogy mondod is polgármester függő.

Mi nem vagyunk benne érdekeltek, de ugye általában úgy van ahogy írtam is hogy ha a háztartásban az egy főre jövedelem nem ér el egy adott összeget, akkor ők igényelhetik. Viszont visszamenőleg nem lehet kérni.

Előző években úgy volt nálunk hogy lehetett kérni nyomtatványt az önkormányzatnál, azt kitöltve visszavinni és az igénylők közül választották ki a leginkább rászorulókat és köztük osztották ki a rendelkezésre álló famennyiséget.

Ezen a télen nálunk meg sem hirdették hogy lehetne igényelni (állítólag nem is igényelt az önkormányzat szociális tűzifát), viszont halljuk a faluban hogy a "csókosok" kaptak fát (mondjuk lehet hogy azt valami más helyről szerezte az önkormányzat).


"Ezen kívül szoc.alapon rászorulónak jár, ha a saját telkén kér fakivágást?" Ezt nem igazán értem. Ha valaki a saját telkén akar fát kivágni akkor engedély kell?

2023. márc. 5. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Nem úgy értettem, h engedély, hanem netén ingyen kivágják-e rászoruló személy telkén az adott fát?


Nos, ez az, az eféle "csókosok" ellenében nincs valami paragrafus? Polgármesterfüggő, hogy jár-e? Ez valami kiskirályság, vagy ami jár, tüzifa, az jár, törvényi alapon?

2023. márc. 8. 15:27
 9/12 Scream85 ***** válasza:

Szerintem kizárt hogy ha valaki rászoruló akkor a telkén ingyen kivágják.

Nincs esetleg valami ismerős, akinek van láncfűrésze és esetleg jószándékból vagy 1-2 sörért kivágná?


Amúgy ezen csókosok ellen nincs paragrafus. ÉS igen, polgármester függő hogy adnak-e vagy sem.

Van egy országos keret, amiből az adott település polgármesterének kell igényelni hogy ennyi és ennyi tűzifát szeretne. És amikor megkapja a település a kért mennyiséget, akkor általában rászorultsági alapon osztják szét.

De mint írtam is például a mi településünk idén nem igényelt ilyen tűzifát, így nincs is mit szétosztani.

De hát nálunk ugye fideszes kiskirály a polgármester, így gondolom az erre szánt pénzt is inkább lenyúlta, mint oly sok mást is.

2023. márc. 8. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, hát ez nem hangzik valami optimistán. :(

1-2 sörért a fát? Nem, nem. Problémás helyen levő fákra gondoltam. Elég drága a kivágatása, szaki kellene. Volna is szaki, keretem rá most nincs...

(A felesleges, kisebb fákat már kivágtam kézifűrésszel, amit lehetett.)

2023. márc. 10. 15:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!