Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi az "elbirtoklás" jogintézmé...

Mi az "elbirtoklás" jogintézménye mögött meghúzódó törvényalkotói szándék?

Figyelt kérdés

Miért találták ki, hogy meg lehessen egy társadalomban szerezni egy ingó vagy ingatlan vagyont azáltal ha a tulajdonosa nem birtokolja, de viszont egy idegen szakadatlanul birtokolja azt?

Gondolom római jogig nyúlik vissza ez.


A Ptk. az ingók és ingatlanok esetére eltérő elbirtoklási időt állapít meg: „Elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot ingatlan esetén tizenöt, ingó dolog esetén tíz éven át sajátjaként szakadatlanul birtokolja.”



2023. ápr. 5. 21:36
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
85%

Az, hogy kevesebb legyen a gazdátlanul hagyott vagyontárgy, különösen ingatlanok esetén. Ha a tulajdonos úgy dönt, hogy őt nem érdekli az ingatlan, csak romlik az állapota és ez másoknak is kárt okoz: az elgazosodott termőföldről terjed a dudva, az omladozó házból patkányfészek lesz, rosszabb esetben rádől a szomszédéra.

Ám ha valaki úgy gondolja, ő bizony tudná használni az ingatlant, csak akkor fogja megtenni, ha neki ebből végül haszna lesz. Ha kellő ideig gondozza az ingatlant, van rá esély, hogy a tulajdonába kerül, tehát motivált lesz, hogy megtegye ezt a tulajdonos helyett.

2023. ápr. 5. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
91%
Nem az a lényeg hogy birtoklod hanem műveled, gondoskodsz róla. A szándék az hogy ha az eredeti tulaj szépen mondva le se sz@rja de viszont te önszántadból törődsz vele akkor te érdemled meg a tulajdonjogát.
2023. ápr. 5. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 DK-s ***** válasza:
77%

#1-nek:


Tévedsz.


Ha az elbirtoklási szándék ellen a tulajdonos kifogást emel, nincs az a bíró amelyik megadja azt. Az elbirtoklásnak egyértelműen jóhiszeműnek kell lennie, a tulajdonos ellenkezésével való szembeállás viszont kétséget kizáróan rosszhiszemű.

2023. ápr. 5. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 DK-s ***** válasza:
58%
Senki ne keverje bele az elbirtoklás folyamatába a tulajdonos trehányságát, nemtörődömségét. Semmilyen formában nem tartozik a tárgyhoz.
2023. ápr. 5. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 DK-s ***** válasza:
87%

Ptk.


5:48. § [Az elbirtoklási idő nyugvása]


Ha a tulajdonos menthető okból nincs abban a helyzetben, hogy tulajdonosi jogait gyakorolhassa, az akadály megszűnésétől számított egy évig az elbirtoklás akkor sem következik be, ha egyébként az elbirtoklási idő már eltelt vagy abból egy évnél kevesebb volna hátra.



Vagyis akár el is birtokolhatsz valamit bírósági úton, ha a tulajdonos értelmes magyarázatot talál ki hogy miért nem gyakorolta a tulajdonosi jogait, akkor visszakapja.


És azt hogy mi a "menthető ok", a bíró fogja eldönteni, és szinte bármit annak fog elfogadni.


Nekem 56-ban(!) disszidált Skóciába annak az ingatlannak az egyik résztulajdonosa, amit később megörököltem.


Vért izzadtam, mire a bíróság helyt adott az elbirtoklási kérelmemnek! Pedig már az is teljesen biztosra vehető volt, hogy rég meghalt!

2023. ápr. 5. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
100%
#3: igen, én is tudom, hogy nem annyira egyszerű, ahogy leírtam, de nem is volt célom nagyon részletezni. A kérdező arra volt kíváncsi, hogy egyáltalán miért létezik az elbirtoklás és ezt kívántam megmagyarázni. Így, hogy létezik az elbirtoklás, van rá esély, hogy valaki megszerezze egy elhagyott dolog tulajdonjogát, ha gondját viseli (aztán ez vagy összejön, vagy nem). Ha erre még elvi lehetősége sem lenne, biztos, hogy nem gondozná másét.
2023. ápr. 5. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 DK-s ***** válasza:
50%

#6-nak:


Igazából abban az esetben van csak valakinek reális esélye egy ingatlant elbirtokolni, ha a tulajdonos örökös nélkül meghalt, vagy, mint az én esetemben, egy távoli országban élnek tovább.


Ezekben az esetekben a bíróság helyt ad a kérelemnek, de ebben az esetben is csak akkor, ha nincs információ az örökös(ök) hollétéről.


Az én esetemben még a vöröskeresztet is igénybe vették a felkutatásukra!

2023. ápr. 5. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
Hogy majd megszerezzek a politikusok
2023. ápr. 5. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 A kérdező kommentje:

Dk-s: Itt az a kérdés hogy ha az első hozzászólásodban lévő ellenvetés a bíróságon a tulajdonos részéről nem történik meg, nevezetesen nem kíván megjelenni elzárkózik a bírósági tárgyalástól. Erősen passzív. Akkor is elutasításra kerül az elbirtoklási kérelem?

Azt sem tudom hogy ezt csak pp. eljárásban lehet érvényesíteni? Vagy közigazgatási eljárásban alapból?


1-2. Igen ez lehet a jogi szándék mögött. De a ptk. érthető okokból erősebben védi a tulajdon jogot.

2023. ápr. 5. 22:50
 10/31 anonim ***** válasza:
14%

DK-s, ne itt birkulj!


Az elbirtoklás jogintézménye azt a tulajdonost bünteti, aki a tulajdonát nem rendeltetésének megfelelően használja, nem is hasznosítja, csak tulajdonában tartja, ami a tulajdonának rendeltetésével nem fér össze.

Ezért, ha akad, aki a tulajdonos helyett rendeltetésszerűen használja az ingó vagy ingartlan vagyont, akkor arra egy idő után átszáll az elbirtokolt vagyonelem tulajdonjoga.


Érdemes tudni, hogy pl. az Osztrákoknál az ingatlan elbirtokolható már két év elteltével, és itt nálunk is csak az állami tulajdon (amúgy jogellenes) megvédése volt a cél a 10 évről 15-re való kitolással.

2023. ápr. 5. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!