Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi történik jogilag ha valaki...

Mi történik jogilag ha valaki eltartási szerződést köt, majd két éven belül meghal, az örökös nem perel de az örökösnek adóssága van? A végrehajtó perelhet ebben az esetben az adós örökségéért?

Figyelt kérdés
2023. máj. 6. 18:46
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

A végrehajtónak semmi köze az örökséghez.

Kizárólag olyan személy perelhet, aki közvetlenül érdekelt az örökségben. (Tehát nem úgy közvetve, mint a végrehajtó, az örökösön keresztül.) A végrehajtó még az örököst se perelheti, hogy miért nem perel az örökségért.

2023. máj. 6. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Érdekes mert jól tudom, hogy ilyen esetben (ha két éven belül meghal az örökhagyó) akkor amúgy perelhet az örökös? De ez nem számít vagyonmentésnek? Az örökösnek nincs ugye értelme perelni mert tőle úgyis elveszik, max. ha nagyon rosszindulatú hogy másé se legyen...
2023. máj. 6. 19:20
 3/15 anonim ***** válasza:

Igen, két éven belül perelhet az örökös. Ilyenkor az eltartó megkapja a befektetett költséget, plusz a befektetett munkája ellenértékét, és a többit kapja az örökös.

Az örökösnek van értelme perelni (ha az eltartó részén kívül marad még valami), mert ha kifizeti a végrehajtónak, akkor az ő adóssága megszűnik, vagy legalábbis csökken. Nem jó dolog az, ha az ember nem vehet soha semmit, mert úgyis jön a végrehajtó elvenni.

2023. máj. 6. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Ja értem van értelme perelni de ha nem teszi akkor megkapja az eltartó a teljes ingatlant és vitának nincs helye? (Max. más örökös is perelhet, de ha két év után hal meg az örökhagyó akkor ők se?
2023. máj. 6. 19:37
 5/15 A kérdező kommentje:
Akkor jól értem hogy ajándékozás esetén 10 évig tartás esetén csak 2 évig lehet perelni?
2023. máj. 6. 19:51
 6/15 anonim ***** válasza:

Alapvetően így van.

Viszont a hagyatéki tárgyalásra szoktak meghívást kapni a leszármazottak, így már ott érvényesítik az igényüket, nem kell utólag pereskedni.

De ha mégse kaptak meghívást valami miatt, pl. nem találták őket, vagy nem is merült fel a nevük mint örökösöknek, akkor utólag perelhetnek. Az örökségi igény nem évül el, tehát ha 50 év múlva kerülnek elő, elvileg akkor is lehet perelni az eltartót, vagy az örökösét.

2023. máj. 7. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
És ez az örökös örököseire is igaz? Tehát megtörténhet hogy 50 év múlva meghal az örökös és akkor a gyereke perel és nyer?
2023. máj. 7. 08:33
 8/15 anonim ***** válasza:

Elvileg igen.

De gyakorlatilag elég nehéz bizonyítani ennyi idő után, hogy az eltartó mennyit költött az eltartott gyógykezelésére, miegymásra. Az eltartónak se kötelessége ennyi időn át megőrizni a számlákat. Szóval, elég érdekes per lenne.

2023. máj. 7. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Nem az van hogy csak az számít hogy két éven belül vagy túl halt meg?
2023. máj. 7. 12:24
 10/15 A kérdező kommentje:
Amúgy ha én eltartó vagyok akkor megőrzöm az ilyen számlákat örökké mert elég sok múlik rajta. De nem az van hogy csak egy fix átutalás van havonta és annyi és semmi mást nem kell megőrizni?
2023. máj. 7. 12:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!