Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Édesanyámtól kivásárolnám a...

Édesanyámtól kivásárolnám a közös házunk tulajdonrészét, de házas vagyok. Mit lehet így tenni?

Figyelt kérdés
Ésedanyámmal van egy fele-fele tulajdonban közös ingatlanunk. Egyéb okok miatt szeretné ha a ház teljesen az enyém lenne. Ajándékozás esetén elég nagy az illeték, viszont anya-lánya között ha adásvétellel csináljuk illetékmentes.Viszont én házas vagyok, így adásvételi esetén a férjemmel közös lenne édesanyám házrésze? Mi lenne a legjobb megoldás?
2023. jún. 14. 06:40
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
90%
Az ajándékozás.
2023. jún. 14. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Egyenesági rokonok között az ajándékozás is illeték mentes és így megmaradna külön vagyonodként a teljes ház. Vásárlás eseté viszont a férjedé lenne akkor is a negyed ház értéke, ha nem szerez tulajdonjogot, mivel közös vagyonból vásárolnál.
2023. jún. 14. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
18%
Ha teljesen külön akarod kezelni, akkor ajándékozza neked, adj kölcsön az illetékre, ő fizesse be, így hivatalosan kimarad belőle a férjeddel közös vagyonod. De esetleg a férj nyilatkozatot is tehet, hogy lemond a neki járó részről és akkor megveheted egy jelképes összegért. A férjeddel meg tudod ezt beszélni vagy a tudta nélkül akarod kizárni az ügyből?
2023. jún. 14. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
valamit összekeversz. az ajándékozás illetékmentes ebben az esetben.
2023. jún. 14. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 Appassionato2022 ***** válasza:
100%
2-nek igaza van, az illetekmentes ajandekozas a megoldas.
2023. jún. 14. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
59%

Honnan vetted ezt a sok hülyeséget?

Anya és lánya között az ajándékozás illetékmentes.

Nem lesz automatikusan a férjedé is semmi, amit megveszel.

2023. jún. 14. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
91%

De, ha megveszed a ferjedé is lesz. Erről szól a házasság.

Ha bizonytalan vagy ajándékozás esetén, erre a vagyoni elemre vagyonmegosztási szerződést kell kötni. Azt én sem tudom biztosan, hogy ajándékozás esetén közös vagyoni elem lesz e?

De erre való az ügyvéd, közjegyző, szakember tudni fogja a biztos választ és az illetékekkel kapcsolatos szabájozást

2023. jún. 14. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
80%
*szabályozást
2023. jún. 14. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

"Azt én sem tudom biztosan, hogy ajándékozás esetén közös vagyoni elem lesz e?"


Nem lesz.


2 hete ajándékozta anyukám nekem a házat. Csak az ügyvédi díjat kellet kifizetni (50.000ft), plusz 6.600ft-ot földhivatali bejegyzésre.

2023. jún. 14. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
40%

Itt keverednek a dolgok és nem csak a kérdésben, néhány válaszban is.

1.Az ajándékozás egyenes ágon illetékmentes.

2.Ettől még lehetne utána közös vagyon is a férjével, mivel a házasságuk alatt szerezték. Az ajándékozáskor ki kell kötni - le kell írni - hogy nem a házaspárnak, csak a lányának ajándékozza az anya és akkor magán vagyonná válik. Mert hiába szól úgy a törvény, hogy az ajándék az külön vagyonnak számít, ha egyszer nem tisztázott, hogy magát az ajándékot kinek szánták. Persze ezt jelenti az, hogy névre szólóan ajándékoznak, vagyis az ajándékozás a lánynak a nevére történik, nem a házaspár nevére. Vita akkor van ha szerződés nélkül történik ajándékozás.

3.A házasság alatt szerzett dolgok, közös vagyonnak számítanak, kivéve ha azt olyan pénzből szerzik ami a magánvagyonba tartoznak. Vagyis ha az egyik munkanélküli és csak a másiknak van jövedelme, abból vesznek egy kocsit, az is közös vagyon - hiszen házasok, vagyonközösség van. De ha a másiknak házassági szerződés szerint van egy saját cége aminek a haszna szintén a magánvagyonát gyarapíthatja nem a közös jövedelmükbe számít bele - akkor az ebből vett kocsi már nem lesz közös vagyon. Attól mert magánvagyonként hoz be valamit a házasságba, a házassága alatt belőle keletkező jövedelme külön szerződés hiányában már közös jövedelemnek számít - csak válás esetén azt a céget vagy termőföldet, bérbe adható ingatlant, egyebet amiből a jövedelem már közös volt azt magát nem fogják közös vagyonként szétosztani. Vagyis van egy saját ingatlana a házassága előtt, azt bérbeadja míg házasok, ebből vesz egy kocsit. ha házassági szerződésben másképp nem írták le, akkor a kocsi már közös vagyon lesz, hiszen a bérbeadásból befolyó összeg is közös a házasság alatt. De váláskor a cég maga marad a saját magánvagyona, nem osztják meg a házaspár között, mint a kocsit.

4.Az ajándékozáskor nem lehet cserébe pénzt ajándékozni, ez színlelt szerződést jelentene (leplezett szerződés), vagyis az anya nem kapja meg az ellenértékét a ház tulajdoni részének. Ez törvénysértés és ismert a hatóság előtt az ilyen próbálkozás, hogy adó meg illeték fizetés elkerülésére oda-vissza ajándékozgatnak a felek.

5. Ha megveszi a lánya az anyától a tulajdonrészét azt nyilván a házasság alatt szerzett közös vagyonból tudja megtenni. Onnantól lényegtelen, hoyg a neván lesz az egész ház. A tulajdoni lapon szereplő tulajdoni hányad nem írja felül a szerzés körülményeit. Vagyis válás esetén az fog számítani mi az amit ebből a közös vagyonukkal szereztek meg és mi az ami tényleg magánvagyon. Ha örökölte a ház egyik felét, akkor az marad magánvagyon, a másik felét ha megveszi az édesanyjától, az közös vagyon lesz akkor is ha a nevén lesz az egész. Ez csak öröklésnél számít ha a férjnek van külön gyermeke, mert amúgy lényegtelen, a házastárs nem örököl a közösen lakott ingatlanból.

Itt számít, hogy mi az az "egyéb indokok" ami miatt az anya szeretné ha a lányáé lenne az egész ingatlan. Ha egy másik gyereket akarna így kizárni az örökléséből, az nem fog menni az ajándékozással, visszamenőleg lehet kérni az ajándék beszámítását a hagyatékba. Ha tartozás miatt szeretné, akkor sem lesz sikeres, mert az ingatlant terhelő adósság marad az ingatlanon akkor is ha elajándékozzák valakinek.

Azért lenne jó tudni mi az indok, hogy érdemben tudjunk segíteni. Mert most annyi látszik, hogy felesleges az egész, öröklésnél amúgy is magánvagyonként a lánya kapná a ház tulajdonjogát adó és illetékmentesen. Ha valamiért az anyának pénzre van szüksége, ott meg az ajándékozás nem jó megoldás.

2023. jún. 14. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!