Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez alapján gyámság alá vetethe...

Ez alapján gyámság alá vetethet az anyám felnőtt koromban?

Figyelt kérdés
Diagnosztizáltak nálam autizmust de szerintem nem vagyok az. Van tanulási nehézségem de ettől függetlenül el tudnám magamat látni. 18 évesen fogok elszökni a szüleimtől egy albérletbe. Anyám azzal fenyeget, hogy 18 éves koromban gyámság alá vetet és rámhívja a mentőket és pszichiátriára kerülök. Ezt megteheti ok nélkül? Gyámság alá vetethet csak úgy, vagy pedig előtte kivizsgálják az ügyet, hogy megfelelően el tudom magamat látni és tudok magamról gondoskodni? Ha felbérelek egy ügyvédet az meg tud védeni ettől?

2023. júl. 16. 13:27
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha el tudod magadat látni, cselekvőképes vagy és ezt a véleményedet pszichiáter is osztja, nem vehetnek gyámság alá.
2023. júl. 16. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező!


gyámság alá 18 éves korodig vetehet.


Nagykorú személyt kizárólag gondnokság alá lehet venni, ha a feltételei fennállnak.


Erre a szellemi állapot miatt kerülhet sor, ha valakinek az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége tartósan vagy időszakonként visszatérően nagymértékben csökken és ezért meghatározott ügycsoportokban indokolt a gondokság alá helyezése.


De veled nem ez van.


Ha az autizmust az erre jogosult szakemberek diagnosztizálták Nálad, akkor az vagy, ezt nem Te döntöd el.


De az autizmus nem betegség.

Bár okozhat nehézséget az ügyeid ellátásában, attól függően, hogy milyen fokú az autizmusod.

(megjegyzem vannak un. magasan funkcionáló autisták, akik majdnem zseninek számítanak pl. Bill Gates, vagy Elon Musk)


A te esetedben inkább a támogatott döntéshozatal lehetne inkább a megoldás. Ez nem érinti a cselekvőképességet, csak segít bizonyos döntésekben.

2023. júl. 16. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
"Ha el tudod magadat látni, cselekvőképes vagy és ezt a véleményedet pszichiáter is osztja, nem vehetnek gyámság alá." Ha az anyám benyújt egy ilyen gyámság kérelmet akkor mi történik? Kikérdez egy pszichiáter? És, hogyan? Küldenek nekem erről papírt?
2023. júl. 16. 14:52
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező!


A cselekvőképesség ilyen mértékú csökkenésének megítélése orvosi kérdés.

2023. júl. 16. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

"gyámság alá 18 éves korodig vetehet." De akkor mivan ha már most is gyámság alatt vagyok??? Hogyan lehet ezt kideríteni? És ha betöltöttem a 18-at akkor már nem leszek gyámság alatt?

"Nagykorú személyt kizárólag gondnokság alá lehet venni, ha a feltételei fennállnak." Az mit jelent?

2023. júl. 16. 14:55
 6/8 A kérdező kommentje:
Egyébként az anyám már hazudozott olyanokat a gyámhivatalnak, hogy cselekvőképtelen vagyok azért, hogy kapjon utánan pénzt. Ha én 18 évesen elszököm egy albérletbe és felhívja a rendőrséget akkor nem csinálhatnak semmit, nem fognak visszavinni a szüleimhez?
2023. júl. 16. 15:00
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Egyes vagyok, elírtam, de kettes jól mondja. 18 éves korod alatt a szüleid a gyámjaid automatikusan (ha valami miatt le nem mondd a gyermekéről a szülő vagy el nem veszik tőle, de ekkor kijelölnek gyámnak egy nagykorú személyt), ezzel nem lehet mit csinálni. Gondnokság alá vehetnek 18 év felett, de akkor, ha az indokolt. Nem anyud bemondása alapján, hanem kivizsgálnak. Az autizmus nem feltétlen indok erre (ezer fajtája van, nem tudjuk, hogy neked mennyire súlyos).

Ha betöltötted a 18-at (és nem állsz gondnokság alatt), oda költözöl, ahova akarsz. Anyud bejelenthet eltűnt személyként, de ha te nem akarod, akkor a rendőrök nem mondják el neki a tartózkodási helyed, csak közlik vele, hogy jól vagy, nem vihetnek vissza erőszakkal.

2023. júl. 16. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Sokat segített!
2023. júl. 16. 19:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!