Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A gyakorlatban miért nem...

A gyakorlatban miért nem független a bíróság?

Figyelt kérdés

Büntetőbírókról van szó. Papíron független a bíró, de 99%-ban az ügyész felé hajlik. Azt teljesíti amit az ügyész kér.


Gyakorlatilag miért nem függetlenek?


Engem több mint 2 éve letartóztatásba helyezett a nyomozási bíró. Ez egy ún. ülésen szokott eldöntődni.

A fogdában voltam, az ülés napján délelőtt a nyomozó behozta a fogdába hozzám az ügyészi indítványt, hogy az ügyész megírta a letartóztatási indítványt. Az indítványt megkapta a nyomozási bíró is, aki mikor elolvasta az indítványt, már akkor tudta, hogy "én ezt az embert letartóztatom", de ugye el kell játszani a színjátékot. Az ülés kezdetén mondta, hogy ülést tartunk, hogy letartóztatási indítványról döntsön a bíróság. Mondta az ügyésznek, hogy ismertesse az indítványt, aztán nekem, hogy "szeretne e valamit mondani", én ekkor mondtam, hogy ne tessék letartóztatni, majd a védőhöz szólt, közbe az ülés előtt eldöntötte már.


Csak azért írtam le az én példámat, hogy itt is látszik, meg az egész országban, hogy csak papíron független a bíróság, gyakorlatilag nem.



2023. júl. 31. 17:55
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

"Papíron független a bíró, de 99%-ban az ügyész felé hajlik. Azt teljesíti amit az ügyész kér."


A bírói függetlenség qurvára nem ezt jelenti, kérdező!


A függetlenség az, hogy a bíró ítélkezési tevékenysége körébe nem utasítható, vagyis senki se pofázhat bele a döntésébe, se előre, se utólag.

Nem lehet neki megmondani (utasítást adni), hogy hogyan döntsön...



Amiről Te beszélsz, az mindössze szakmai egyetértés.

Bíró-ügyész ugyanahhoz értenek, ugyanazt tanulták, ugyanabból van joggyakorlatuk... még, jó, hogy egyetértenek!


Az ügyész, aki x ideje ügyész, pontosan tudja, hogy a bíró mit akar hallani-olvasni a vádiratban... és úgy adja elő....

Ettől válik ez szakmává...


Nincs ebben semmi.


A Te esetedben azért történt így, mert a letartóztatásod törvényi feltételei fennáltak, és ezt az ügyész éppúgy tudta, mint a bíró, az ülés tartásától függetlenül.

Ülés azért kellett, mert törvény írja elő (Be.) hogy erről ülésen kell dönteni, aminek megint van egy eljárásrendje.


Az nem sérti a "függetlenséget", hogy ismerik az eljárási törvényt és értenek a szakmájukhoz.

2023. aug. 3. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!