Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökölt számlán csak a halál...

Örökölt számlán csak a halál napjáig lévő engyenleget öröklöm? és ha utána jött rá pénz azt nem?(márpedi utaltak rá mert kaptam levelet)

Figyelt kérdés

ha örökölni fogok egy számlát ami 2023.9.2 án volt a halál ideje

2023.9.7 én jelentettem be és zárolták 2023.9.12 én pedig rá utaltak(nyugdijfolyositó) az utolsó nyugdijjat akkor csak a 2023.9.2 áig lévő egyenleget öröklöm és a késöbb rá utalt nyugdijjat vagy más pénzt nem?



2023. szept. 27. 13:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
62%
A nyugdíj nem jár, hiszen elhunyt az illető.
2023. szept. 27. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem a számlát öröklöd hanem azt ami az elhunyt tulajdona, vagyona volt - az abból rád eső részt.

Ha a számlájára olyan pénz érkezik ami még jogosan az övé, akkor az az örökség része lesz és öröklöd.

Ahogy hiába van a számlán X összeg, ha van tartozása, adóssága - pl. közüzemi számlák, hitel, egyéb, akkor azt fogják belőle kifizetni és lehet, hogy örökség nem marad belőle semmi.

A zárolás azért történik, mert a hagyatéki tárgyalás lezárulta előtt nem lehet tudni hogy ki az örökös és a bank csak neki adhatja majd ki ami a számlán van.

2023. szept. 27. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
az utolsó nyugdijj ami neki még járt jogosan a zároolás után utalták kérésem ellenére voltam bent kitöltettek velem papirt a folyositonál
2023. szept. 27. 13:50
 4/12 Andizsuzsi ***** válasza:
98%

"A nyugdíj nem jár, hiszen elhunyt az illető."


Ez nem így van. A nyugdíjat a jogosult halálának napját magába foglaló hónap végéig kell folyósítani.

2023. szept. 27. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
utolso havi jár utána olvastam amit nem értek hogy az örökség a halál napjáig lévő pénzösszeget akarja örökségbe rakni majd mert akkor az utolsó nyugdijjat ,amit 10 nappal utana utaltak nem örökölhetem majd meg?
2023. szept. 27. 13:55
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező! Attól függ mikor hunyt el az örökhagyó! Ha mondjuk 1.-én (elsején) és 12. érkezik a nyugdíja a számára. Akkor az a nyugdíj még a nyugdíjas örökhagyónak jár. Vagyis az elhunytnak. Szóval az a nyugdíj még jár abban a hónapban amikor az örökhagyó elhunyt! Akár 1.-én akár a hónap utolsó napján hunyt el az örökhagyó. Tehát az utolsó havi nyugdíjat az örökös örökli!
2023. szept. 27. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%
Inkább írni tanulnál meg.
2023. szept. 27. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

A hagyatékátadó végzésben a bankszámlaszám átadása a lényeg. De a hagyaték tárgya egyébként az, ami az örökhagyó halálakor a vagyonát képezi. Ha olyan pénz van a bankszámlán, ami az elhunytat egyébként nem illette meg, akkor azt vissza kell utalni.

De egyébként ha az elhunyt szeptemberben halt meg, akkor a szeptemberi nyugdíj még jár neki. Ha már ráutalták a számlára, akkor ott van és majd ha megvan a végzés, az örökös(ök)nek fel lehet venni. Ha viszont már zárolták a számlát és a Nyugdíjfolyósító nem tudta elutalni, akkor meg jogerős végzésre a Nyufi kifizeti. De minden olyan pénzt, ami jogosulatlanul került a számlára - mert már nem járt az elhunytnak -, azt bizony vissza kell majd fizetni.

2023. szept. 28. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Az elhunyt halálakor az adott havi nyugdíj az ő járandósága volt, csak még nem utalták el neki addig. De jog szerint az ő tulajdonát képezte az összeg, az utalás időpontjától függetlenül.

Ha én tartoztam neki egymillió Ft-tal, és csak a halála másnapján utaltam, akkor is jogszerűen az örökösé lesz a pénz, mert a tartozásom már a halál napján is fennállt. Ahogy a Nyufi tartozása is fennállt a halál napján.

2023. szept. 30. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

"akkor a közös háztartásban élő családtagjai igényelhetik az összeget. Elsődlegesen a házastársa, ha már ő sem él, akkor az elhunyt gyermeke"


namost ha elutasitom az örökséget de jogosuult vagyok az utolso nyugdijra

azt megkapom a számláról az örökség visszautasitása után?

2023. okt. 10. 15:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!