Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Anyámnak van egy unokatestvére...

Anyámnak van egy unokatestvére, akinek nincsen se gyereke, se senkije, akkor ki örököl utána?

Figyelt kérdés
Még egy unokatestvérük van, aki nem testvére egyiküknek sem. Volt egy ilyen eset a családban már régen, ott az unokatestvérek lemondtak annak a javára, aki gondozta.
2023. dec. 9. 20:55
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
Szerinted ő tudja, ki örököl utána? 🤣 Amúgy csak szimplán érdekelt, mint sem aktuális legyen.
2023. dec. 9. 21:24
 12/21 A kérdező kommentje:
Amúgy akkor az is érdekes lehet, hogy van-e a meghalt unokatestvéreknek gyereke. Az itteniek nem volt. Az apja oldalán meg már nem a mi családunk, nem tudom. Nagynéni, nagybácsi nem él már azt tudom..
2023. dec. 9. 21:43
 13/21 anonim ***** válasza:
80%

Majd meg tudod ha meghal!

Lehet hogy addig eltartási szerződést köt valakivel.

2023. dec. 9. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:
Az lenne a logikus.
2023. dec. 9. 21:53
 15/21 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az öröklési szabályok úgy vannak kitalálva, hogy nem számít, öröklés előtt vagy után hal meg valaki, ha van gyereke, a gyerek ugyanúgy örököl. Nem biztos, csak szerintem így logikus.


Pl. férjem édesapjáék öten testvérek. Mikor a nagyapa meghalt, az egyik testvér (legyen János) is halott volt már, de voltak élő gyerekei és felesége. Így János részét a kiskorú gyerekei örökölték (és talán a felesége), nagyjából úgy, mintha János még élt volna, örököl, majd hirtelen meghal. Onnan tudom, hogy bonyodalom lett belőle, hogy a kiskorú gyerekek résztulajdonosok a nagyi lakásában.

2023. dec. 9. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%
9-es: akkor anyád és a másik unokatestvér biztosan örököl, plusz majd kiderítik, hogy apai ágon vannak-e további élő rokonok. Amit belinkeltem az sorban végigmegy az örökösödési sorrenden, valóban elég jogi bikkfanyelven írodott, de valahol láttam konkrétan a szülők, azok testvérei és azok leszármazottjai (unokatestvérek) részt is. Mindegy, még mindig nem értem mi a kérdésed? :D Igen, anyád is fog örökölni utána, ha ezt akarod tudni. Te nem.
2023. dec. 9. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
100%
16-os vagyok: vagyis ha addigra anyád is meghal, akkor te is.
2023. dec. 9. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Unokatesója
dec. 10. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%

Elég bonyolult tud lenni a dolog, hagyatéki ügyintézőként szinte nap mint nap családfaépítgetéssel foglalkozom. A sorrend alapból:

1. Egyenesági leszármazó (gyerek, unoka, stb.) és túlélő házastárs

2. Egyenesági leszármazó hiányában túlélő házastárs ÉS szülők (ha még élnek)

3. Egyenesági leszármazó és életben lévő szülő hiánya esetén a túlélő házastárs

Ha az 1-3. pontban leírtak szerinti hozzátartozó nincs (tehát házastárs sem), akkor így alakul:

4. Szülők leszármazói, vagyis örökhagyó testvérei, netán féltestvérei

5. Ha már a testvérek sem élnek, akkor azok leszármazói (örökhagyó unokaöccsei, unokahúgai)

Ha nem volt testvér sem, illetve azoknak leszármazói, akkor:

6. Nagyszülők, illetve azok leszármazói (örökhagyó nagynénjei, nagybátyjai)

7. Ha már a nagybácsik, nagynénik sem élnek, akkor azok leszármazói -> örökhagyó unokatestvérei (jelen esetben pl. a kérdező anyukája)

8. Elhunyt unokatestvér után azok leszármazói (másodunokahúg,-unokaöcs)...

.... és így lehetne tovább folytatni a sort a végtelenségig.


Persze mindez csak akkor, ha nincs végrendelet, öröklési szerződés, eltartási szerződés ÉS az ügyintéző megtalálja ezeket a rokonokat. A kutatási lehetőségeink ugyanis erősen korlátozzak, csak társosztályok, -szervek segítségével (pl. anyakönyvvezetők) tudunk keresgélni. Ha nem találunk senkit ÉS nem is jelentkezik senki, akkor az örökhagyó lakóhelye szerinti önkormányzat, illetve a magyar állam lesz a törvényes örökös. Nekem konkrétan több olyan ügyem is volt, ahol első nekifutásra reménytelennek tűnt a dolog, de hirtelen felbukkant egy-egy unokatestvér. Most is van egy, amiben még kutatok, de pl. csak az anyai ágon tudtam információt szerezni, mert az apáról a nevén kívül semmilyen egyéb adat nem állt rendelkezésre, így pedig nem kutatható.

dec. 10. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Erdekes lehet a munkad utolso
dec. 10. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!