Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy van ez a szolgalmi jog?...

Hogy van ez a szolgalmi jog? A szomszéd mikor jöhet át a telkemre?

Figyelt kérdés
Oké, például ha javítják a tetőt ereszcsatornát, vakolják a ház falát... de meg kell velem előre beszélnie hogy mikor fog átjönni? Vagy bármikor átjöhet amikor kedve van.
dec. 14. 14:39
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
73%

Szolgalmi joga nem akárkinek van. Inkább cégeknek, mert pl. a 20 kV villanydrót közel fekszik a telkedhez és esetleg a kocsival be kell jönni.


Szomszéddal simán megbeszélitek, de ha csak úgy átjárkál hozzád, az már magánlaksértés, kivéve, ha olyan jó viszonyban vagytok, vagy rokonod, vagy mittudomén.

dec. 14. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Mi vettünk egy házat, amin a szomszédnak szolgalmi jog van bevezetve, valamiért, nem tudom miért. És kaput is csinált a telekhatárra, amin be tud jönni. Annyit tudok hogy a telek ketté lett osztva régen, a mi címünk a 10 az övéké a 10/A.
dec. 14. 14:51
 3/15 anonim ***** válasza:
7%
Ha megvettétek, az a saját birtokotok. Onnantól kezdve szerintem a szolgalmi jogát úgy ki kéne pattintani a tulajdoni lapról, mint a huszonegy!
dec. 14. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

#3

A telkeket érintő szolgalmi jog független a tulajdonosok személyétől, tehát egy adás-vétel miatt nem szüntethető meg. Viszont megtámadható, ha már nincs rá szüksége a jogosultnak. Az "átjáró" kapu meg simán felszámolható ha a szolgalmi jog pld. víz vagy gázvezetékre lett bejegyezve, nem pedig amiatt hogy a szomszéd csak a te telkeden át juthat ki-be az utcára.

dec. 14. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

4


Én a szolgalmi jog törlését nem az érintett cégekre értettem, hanem a szomszéd személyére!

dec. 14. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

A szolgalmi jog nem valamiért van bejegyezve hanem pontosan meghatározott feltételekkel. Mielőtt megvetted a házat akkor kellett volna utána nézni, mert ez így nem tehermentes ingatlan és az árat is befolyásolta volna.

Most már csak annyit tehetsz hogy megnézed mire vonatkozik a szolgalmi jog, mit vagy köteles eltűrni.

dec. 14. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
A szolgalmi jogot az adás-vétel nem szűnteti meg. Ennek tudatában kellett megvenni a telket és ennek tudatában tudod csak használni. Miért nem figyeltél amikor megnézted a tulajdoni lapot.
dec. 14. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

" szomszédnak szolgalmi jog van bevezetve, valamiért, nem tudom miért."

Ezzel kellett volna kezdeni a mondókádat. A miértre a legegyszerűbb megoldás, ha megkérded a szomszédot hogy mire szól a szolgalmi joga. Ha nem akarsz beszélni vele, akkor a földhivatalban a saját telked tulajdoni lapját ingyen megnézheted, azon rajta van miért lett bejegyezve, vagy a bejegyzés alapjául szolgáló határozat száma, amiben a részletek is benne vannak. Így látatlanban kb az a szitu, hogy a telkének megközelítésére, vagyis bejárás-áthajtásra kapta, és nem az egész telkedre, hanem annak egy részére (pl 2,5 m sáv a telekhatártól) szól. Ha tényleg csak ott közelítheti meg a telkét, akkor nincs mit tenni, tűrni kell, ilyenkor a legjobb, ha a szolgalmi jog határán kerítést húzol, mintha az érintett rész nem is a tied lenne. Persze ha te is használni akarod azt az utat, akkor ne kerítsd el, és a kaput is közösen használjátok. A szolgalmi jogot csak akkor tudod töröltetni, ha időközben megváltoztak azok a feltételek amiért hozták. Mondjuk időközben megoldotta, hogy máshol, a saját telkén is be tud járni. Ebben az esetben a rajtad keresztül menés csak kényelmi szempontból történne, de ez nem jogosít a szolgalmi jogra. A szolgalmi jog egy ingatlanra nézve nagyon erős korlátozó tényező, amikor hozzák, mindig pontosan meghatározzák a mértékét, és a célját is. Olyanról nem hallottam hogy azért hozták volna hogy a szomszéd lefesthesse a ház falát mert a mezsgyén van a fal, bár kizártnak nem tartom ha haragban vannak, és nem engedi hogy bemenjen arra a kis időre. Ehhez már elég nagy surmósság kell, én se vagyok jóban a szomszéddal, de amikor megkért hogy bejöhessen hozzám a hófogóját létráról szerelni szó nélkül beengedtem, pedig van 1 m mezsgye, akár állványozhatott volna is ha én is bunkó vagyok.

dec. 14. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

A tulajdoni lapon csak annyi all, hogy :


bejegyzõ határozat: 426/2/1985.02.07


Terheli a TÖRÖKSZENTMILÓS Belterület 6769/4 HRSZ-t illetõ Egyéb szolgalmi jog


Terheli a TÖRÖKSZENTMILÓS Belterület 6769/3 HRSZ-t illetõ Egyéb szolgalmi jog


3/4 azok két szomszéd, tehát akkor mindkét szomszédnak van

dec. 14. 16:39
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

"bejegyzõ határozat: 426/2/1985.02.07"

Ezt kell az irattárból kikérni, abban benne van hogy ki, mikor, miért, hol, mennyiért.

dec. 14. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!