Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szolgalmi jog elbitorlás...

Szolgalmi jog elbitorlás megszüntetése lehetséges?

Figyelt kérdés

Sziasztok

4 éve vettem a házamat, de sajnos a szomszéddal a viszony nem jó irányba halad.

A házam kb 30 éve épült, akkor adta el a szomszédom az építési telket az előző tulajoknak. Az ő vízórája maradt ezen az oldalon, abban az aknában van az én órám is.

A szomszédnál valamilyen csőtörés, vagy egyéb probléma miatt 100 e Ft feletti vízszámla keletkezett. Óvatosan meggyanúsított vízlopással. Rendszeresen a távollétünkben átjár, és ellenőrizgeti a vízórát. Többször arra jöttünk, haza hogy idegenek csoportja van az udvarunkon. Mivel részemről lopás nem történt, ezért eddig nem zavart, de most új szintre lépett a paranoiája, és amikor átjár a házához közel eső bokrokat nyesegeti. Mind ezt akkor, amikor nem tartózkodunk otthon. A tudtunk és belegyezésünk nélkül.

Szeretném a helyzetemet tisztán látni, és lehetőleg tisztába tenni a helyzetet.

Bejárkálhat a magánterületemre az óráját ellenőrizni?

Megtilthatom számára a bejárást?

Hogy lehet szétválasztani ezt a dolgot?


Ha jól értem, ő elbitorlással szolgalmi jogot szerzett, hiszen több mint 15 éve ez az állapot. Bejegyezve nincs a tulajdonlapra (de 15 év után nem is kell)

Kötelezhetem ezen szolgalmi jog megszüntetésére?


Nem szeretnék idegenekkel találkozni az udvaromon, és ha már ilyen a viszony, akkor lehetőleg beengedni sem szeretném.



2017. szept. 24. 17:04
 1/5 anonim ***** válasza:
2017. szept. 24. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

"(2) Elbirtoklással szerzi meg a telki szolgalmat az ingatlan birtokosa, ha a másik ingatlan használata ellen annak birtokosa tíz éven át nem tiltakozott. Szívességből vagy visszavonásig engedett jog gyakorlása nem vezet elbirtoklásra. "

Mi az a szívességből engedett jog? Gyakorlatilag ha nincs papír és nincs bejegyezés, akkor az szívességből engedett, vagy nem?

2017. szept. 24. 17:31
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha nincs bejegyezve a tulajdoni lapra, akkor nincs is. Viszont bejegyeztetheti a szomszéd, szükség esetén bíróságilag. (Nem 10 év, hanem 15 év után, de ez is megvan.)

Ha valami nincs, akkor megszüntetni sem lehet.

De ha kitiltanád a szomszédot, akkor első dolga lenne elindítani a bejegyzés iránti eljárást.


Ha ott van a vízórája, akkor kitiltani nem lehet, meglévő szolgalmi jogot se venné el tőle a bíróság. Viszont a vízóra ellenőrzésén kívül az égvilágon semmit nem tehet nálad, egy fűszálat se görbíthet el.


Azt nem tudom, mi a szívességi használat, én olyasmire tippelek, hogy amit nem lenne kötelező engedned. Pl. ha a telke a párhuzamos utcában van, vagy oda van rendes kijárata, de a te udvarodon keresztüljár, mert így átvágva nem kell körbe mennie reggelente a buszhoz, akkor az szívességi használat.

De a vízóra ellenőrzését eltűrni nem szívesség, hanem kötelező.


Nem lehetne rávenni, hogy csináljon saját vízóraaknát? Esetleg, ha fizetnéd a felét?

Ha nem is más nyomvonalon, de a tiéden keresztül egy megbonthatatlan kötéssel menne át, és neki a kerítés mellett lenne saját órája.

Nem kerülne többe, mint a pereskedés. Egy ügyvédi felszólító levél, hogy tartózkodjon a bozótnyirkálástól, 20 E Ft körül lenne.

2017. szept. 25. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Tehát jól értem jöhet amikor akar vízórát ellenőrizni? Tehát akár naponta többször is.

Akkor azzal nem vagyok jó nyomon, hogy a szolgáltató ellenőrizheti, de Ő nem?

2017. szept. 25. 21:08
 5/5 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy tudsz valamit, amit én nem, de szerintem az a logikus, hogy a tulajdonos leolvashatja a saját vízóráját. Téged is zavarna, ha rá se nézhetnél soha, nem?


Napi többször nem mehet át, mivel a PTK 5:23. § szerint:

A tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná.

Hogy mennyi nézegetés a szükséges, és mennyi a szükségtelen, ezen lehet vitatkozni, de hogy a napi egy is szükségtelenül sok, az vitán felüli.

2017. szept. 26. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!