Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Apám elhunyt és hagyott...

Apám elhunyt és hagyott adósságokat maga után amit én örökölnék. Élhetek örökség visszautasítással?

Figyelt kérdés
Bocsánat előre is ha buta lesz csak 20 éves vagyok és egyáltalán nem jött szembe ilyen téma. Szóval nem volt semmilye szószerint, adósság viszont igen. Ezért utána olvastam és arra jutottam hogy a visszautasítás lenne a legjobb. Azt is olvastam, hogy ha az örökség konkrétan semmi akkor az adósságokat is ezáltal mérlegelik, vagyis a végére semmi se történne. Ez igaz? Vagy lehet nem jól értelmeztem. A másik pedig, ha visszautasítom akkor kire száll át az örökség? (Akik élnek: anyja, testvére, féltestvérem-vagyis a gyere, aki kiskorú) Nagyon nem hiányozna még ez is, ezért félek. Köszönöm előre is!

dec. 17. 18:45
 1/6 anonim ***** válasza:
70%
Igen, de ala kell irnod egy lemondo nyilatkozatot es odaadni a jegyzonek.
dec. 17. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Előbb alaposan fel kell mérni az örökség tárgyát, csak utána dönteni. Az öröklési sorban utánad jövők szintén visszautasíthatják és akkor az adósság (mint az öröklés tárgya) az államra száll, az viszont nem fog fizetni a hitelezőknek.
dec. 17. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
52%

Adósságot nem lehet örökölni.

A hagyatékot nézik meg a hagyatéki tárgyaláson. Akkor összegzik az elhunyt vagyonát és adósságát, ha van aki bejelentkezik azzal, hogy tartozása volt felé pl. bank vagy szolgáltató, esetleg magánember akitől kölcsönkért.

A hagyatékból először ezeket kell kifizetni és az lesz az örökség ami utána marad. Ha nem marad semmi akkor nincs mit örökölni.

Banki hitelhez van amikor kell életbiztosítás vagy törlesztési biztosítás, ennek értéke is először az adósságra megy. Ilyenkor lehet, hogy megjelölnek örököst és annak nevén át megy a kifizetése a tartozásnak, ezt nem tudom.

Adósságot olyan értelemben nem tudsz örökölni, hogy neked kell kifizetned mert neki nem volt semmije. Az adósság csak a hagyaték mértékéig behajtható. Vagyis ha volt lakása, kocsija akkor annak értékében, ha csak a számláján maradt a nyugdíja, akkor annyit lehet behajtani és vége, mindegy mennyivel tartozott. A hitelezők ezért kérnek biztosítást vagy adóstársat nagyobb összeg esetén, mert különben sokan választanák, hogy felvesznek egy rakat pénzt, elköltik vagy odaadják a családjuknak majd belehajtanak a szakadékba.

Várd meg a hagyatéki tárgyalást! Az apád lakcíme szerinti jegyző kell intézze ha van aki jelzi nála, hogy szükséges. amikor anyám meghalt, akkor nem volt semmije, de tartozása se, csak a nyugdíja. Nem volt hagyatéki tárgyalása se, szimplán be kellett jelenteni a halálát, ezzel nem utalták tovább a nyugdíját meg be kellett menni a bankba a halotti anyakönyvi kivonattal és megszüntették a számláját. Mivel nem volt rajta pénz ezzel sem volt gond. Ahol lakott a tulajdonos szeretett volna pénzt még kérni károkozás miatt, (véletlen kis tűz összekormolta a verandát meg belül a szobát) de arra ott volt a 2 havi kaució. Szerintünk az bőven fedezte a festés költségét, azt meg nem fogadta el a tulajdonos, hogy mi fessük ki magunk. Így szimplán elköszöntünk és ennyi.

Tehát a hagyatéki eljáráson kell kiderüljön valóban nem volt semmije és mekkora a tartozása. Ott fog eldőlni, hogy a tartozása nagyobb-e mint a hagyaték és akkor tudsz majd lemondani is az örökségről. Már ha van. Ha csak tartozás van akkor nem lesz örökség. Ha lenne lakása, autója ahogy írtam, akkor lehetne hogy te öröklöd X részét, a tartozás meg rajta lesz adósságként amit ki kell fizetni. Ekkor ha el lehet adni többért, akkor érdemes megtartani és eladni, kifizetni az adósságot, mert marad belőle pénz. de mondjuk ha van egy 2 milliót érő öreg, falusi kis háza, meg rajta egy 1,7 milliós tartozása, akkor azzal nem éri meg vacakolni - vigye a bank vagy akinek tartozik!

Ha te visszautasítod az örökséget akkor a gyereked sem örökölheti. Akkor az öröklési sorban a következő lesz az örökös. Ha van testvéred akkor ő, ha van házastársa, akkor ő ha együtt éltek, ha nincs egyik sem akkor a szülőkre - nagyszüleidre száll vissza. Ha ők nem élnek már akkor az apád testvére vagy annak gyerekei örökölnek. Az államra akkor száll ha vagy mindenki visszautasítja vagy nincs más rokona rajtad kívül.

Nálad a féltestvéred lenne az örökös kizárólag, nem számít hogy kiskorú. Most ti ketten vagytok örökösök.

Javaslom várd meg a hagyatéki eljárást, hogy pontosan kiderüljön miről van szó! Lehet, hogy feleslegesen idegeskedsz miatta mert nem is lesz mit visszautasítani, a hitelezők visznek mindent. Ha meg kiderül, hogy van örökség csak nem éri meg a macerát akkor ráérsz ott lemondani az örökségedről. A kiskorú féltestvéred nevében meg majd eldönti az anyja.

dec. 17. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Persze. A hagyatéki tárgyaláson tételesen felsorolja a közjegyző a hagyaték tárgyát, és erről minden további nélkül lemondhatsz. Ha a többi örökös is elutasítja, akkor az államot illeti meg.
dec. 17. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Jól írják, minden szóba jöhető érintett ugyanúgy vissza tudja utasítani az örökséget, mint te magad.

Nekem is volt már ilyen ügyem, egy nem túl közeli rokon meghalt, és a családtagjai olyan hülyék voltak, hogy megadták az én nevemet is, mint érintettét. Ők persze a hagyatéki tárgyaláson visszautasították az örökséget. Nekem meg a közjegyző küldött egy ajánlott levelet, amiben - visszaküldve - nyilatkoznom kellett, hogy én sem kívánom a nyakamba venni a jelentős összegű banki hitelt.

dec. 18. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Meg kell varni a hagyatekit ahol a jegyzo tetelesen felsorolja ertekkel egyutt a vagyont es az esetleges tartozast.


Ekkor raersz merlegelni. Ha van egy 10millios lakasa es 8millios hitele akkor erdemes elfogadni. Eladod a lakast es 8milliot kifizetsz a hitelezoknek.

dec. 18. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!