Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Törvényesen ki örököl utánam,...

Törvényesen ki örököl utánam, ha nincsenek gyerekeim, házastársam, és a szüleim sem élnek? (És végrendeletet sem írok...)

Figyelt kérdés

Van viszont egy testvérem.

És két féltestvérem.


Jól tudom, hogy ha nincs szülő, sem gyerek, akkor a testvérek örökölnek, ha vannak?


Na de nekem csak 1 édestestvérem van! A másik kettő is ugyanúgy kaphat elvileg vagy sem?


Következő a helyzet ugyanis:

Szüleim elváltak még pici koromban, mondhatni az apámat nem is ismertem. Mégpedig azért váltak el, mert egy terhes lotyó elcsavarta a fejét apámnak (igaz apám nem gondolta komolyan), de a lotyó túl ravasz volt, édesanyám pedig túl büszke, tehát nem bocsátott meg apámnak, a lotyó megnyerte magának, meg a szaporulatának. Mindegy, teltek az évek, évtizedek,

apám velem és tesómmal nem törődött, csak a kötelező gyerektartást utalta, semmi ajándék soha. Eleinte párszor elvitt hétvégére, de annak is hamar vége lett. Tehát tőle SEMMIT nem kaptunk, anya nevelt fel egyedül.

Apámék nevelték azt a gyereket, majd később született még egy gyerekük...


Múlt az idő..

Anyám sincs már, de apám is meghalt 6 éve.


És akkor, apám halálakor belibbent az életünkbe a lotyó meg a két "féltestvérem". Legyünk jóban.. Meg mi is örököltünk apámtól.


Hát mint kiderült apám sose volt jó kapcsolatban a lotyóval, el is váltak nagyon csúnyán ők is. (Tuti is, hogy apám rájött, hogy nem az ő gyereke a lotyó első gyereke. A második az az övé, őt le sem tagadhatná, úgy hsaonlít rá.)


Nagyon züllött életet élnek mind a hárman, valószinű azért akarnak velünk jóban lenni, hogy minket csapoljanak.... Okos vagyok, tudom hol a határ, de mi lesz, ha meghalok...

??


Ami nekem vagy a tesómnak van, az kisebb részt a saját munkánkból van, nagyobb részt ANYAI örökség! Apámtól kereken 3-3 millió forintot örökültünk fejenként.

Azért nem volt apámnak sok vagyona, mert a lotyót és a két züllött kölkét kellett pénzelnie...

Így, hogy az a két gyerek nekünk csak féltestvér... előfordulhat, hogy ráteszik a kezüket anyám és anyai őseim által ránk hagyott vagyonra? Anyámhoz semmi közük és sz őseimhez sem...


Értitek a kérdésem?

És végrendeleten kívül van más mód ennek megakadályozására?

A tesóm tudja bizonyítani, hogy egyedül neki van joga az enyémre és anyáméra????



dec. 24. 22:23
 1/9 A kérdező kommentje:
Ja és ami lemaradt, ugye az irritál még inkább, hogy a lotyó első gyerekének 99%, hogy nem apám az apja...
dec. 24. 22:23
 2/9 anonim ***** válasza:
88%
Testvéreid egyenlő arányban. Ha nem tetszik - végrendelet.
dec. 25. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

De nekik mãs az anyjuk, (az egyiknek az apja is más...), ezt komoly, hogy nem veszi figyelembe a törvény?


Egyáltalán butaság, hogy örökölhetnek, de hogy még egyenlő arányban is!? Hiszen NEM EGYENLŐ ARÁNYBAN TESTVÉREIM?

dec. 25. 05:45
 4/9 anonim ***** válasza:

A 2. válasz írója nem jól tudja.

Ptk.: "7:63. § [Szülő és a szülő leszármazójának öröklése]

(1) Ha leszármazó és házastárs nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó szülői örökölnek fejenként egyenlő részben.

(2) Az öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek."

Vagyis, első soron a két szülőd örökölne utánad, fele-fele alapon. De mivel nem élnek, ezért anyud részét csak az egy testvéred örökli, mint egyetlen élő leszármazottja. Apud részét meg hárman. (Az nem számít, hogy az egyikük vér szerint talán nem apudé. Még ha bizonyítottan nem övé lenne, mert csak örökbe fogadták volna árvaházból, akkor is pont ugyanúgy örökölne, mint a saját gyerek.)

Vagyis, a szüleid közös gyereke 4/6 részt örököl (3+1), a féltestvéreid pedig fejenként 1/6 részt. A részüket csak végrendelettel tudod csökkenteni, de akkor is kapják a köteles részt, ami a törvényes 1/6 rész 1/3 része. Csak akkor nem kapnak semmit, ha a teljes vagyonodat elviszi a bank, vagy elajándékozol mindent halálod előtt, vagy eltartási/életjáradéki szerződést kötsz a vagyonodra.

dec. 25. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Testvér nem jogosult kötelesrészre. Ahogyan a 2-es írta, írj végrendeletet, ha nem akarod, hogy a féltestvérek bármit is kapjanak.
dec. 25. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

5

Tényleg, ebben igazad van, nem jár testvérnek kötelesrész.

Pedig ezt tudtam, csak most elfelejtettem. :)

A többi leírt dolog fennáll.

dec. 25. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A legegyszerűbb megoldás, ha nem hagysz magad után örökséget. Pl. eltartási szerződést kötsz valakivel, mondjuk havi életjáradékot fizet Neked, cserébe ő örököl. Az életjáradékot pedig feléled, vagy ha az nem megy (nem mindenki hedonista) alkalmas személynek vagy szervezetnek adományozod.
dec. 25. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Végrendelkezel a testvéred javára addig, amíg nem áll be változás a családi állapotodban.
dec. 25. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Azt hozzátenném, hogy közvetlenül senki nem tehet róla, hogy hova született. Lehet egy lotyó az anyja, ettől függetlenül lehet egy szemétláda a te anyád vagy apád is, ez ugyan az, semmit nem számít, a szülei bűneiért nem feleltethető senki. Nem tudom miért nem mész el szakemberhez hogy feldolgozd a szüleiddel való kapcsolatodat, nem nehéz indulatot fefedezni a dolog mögött. Amennyiben meg úgy döntesz (vagy mert nem álltok közel egymáshoz, vagy mert emberileg nem érdemlik meg) , kizárod őket az öröklésből és ennyi, nincs mire kiakadni, nem értem az indulatot, az apád pont olyan hibás hogy bizalmat szavazott egy ilyen nőnek.

Az önmagában egy nonszensz gondolat hogy van aki jobban testvérem mint a másik testvérem. Gondolj bele, ha a vér számítana, egy örökbefogadott ember se örökölhetne semmit. Szóval összességében az én tanácsom is ha úgy döntesz akkor végrendelet, + önfejlesztés, hogy megbékélj és elfogadhasd a szüleid évtizedekkel ezelőtt elkövetett hibáit. Ezt azonban mindenképp érzelemmentesen kell(ene) eldönteni szerintem.

dec. 28. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!