Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Vendéglátásban dolgozó alkalma...

Vendéglátásban dolgozó alkalmazottakra kötelező a havi minimum 1 szabadnap kiadása?

Figyelt kérdés
Az európai unión belül kell értelmezni a kérdést és nem szabadság, hanem pihenő napra gondoltam. Emlékszem hogy gyárakban már a heti egy pihenő nap megvonása miatt is fenyegetőztek, illetve fel voltak háborodva az alkalmazottak, de nem tudom hogy vendéglátásban ez hogy működik

#Pihenőnap, szabadnap, vendéglátás, alkalmazottak #Törvény, jog, kiadás, kifizetés, elszámolás, kimerültség
jan. 3. 12:28
 1/7 anonim ***** válasza:
Nyílván igen.
jan. 3. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
45%

Ez nem attól függ, hogy vendéglátás, vagy gyár, hanem milyen a munkaidő beosztás. Az "EU-n belül" pedig semmit sem jelent, minden országnak saját munkajogi szabályozása van. Nálunk:

Mt.: 54. A heti pihenőnap

105.§ (1) Hetenként két pihenőnapot (heti pihenőnap) kell beosztani. A heti pihenőnapok egyenlőtlenül is beoszthatók.

(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén hat egybefüggő munkanapot követően legalább egy heti pihenőnapot be kell osztani.

(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén

a) a megszakítás nélküli,

b) a több műszakos,

c) az idényjellegű tevékenység

keretében foglalkoztatott munkavállaló számára havonta legalább egy heti pihenőnapot be kell osztani.

(4) Havonta legalább egy heti pihenőnapot – a 101. § (1) bekezdés f) pont kivételével – vasárnapra kell beosztani.


Leegyszerüsítve:

Első bekezdés a normál munkarend, a heti 5 nap, napi 8 óra, egy műszakban. Itt heti 2 pihenőnap.

Második, ahol több műszak is van. 6 munkanap után 1 pihenőnap.

Harmadik pedig szintén több műszakos, és a hely folyamatosan üzemel. Illetve idénymunka. Jellemzően gyárak, 24/7 nyitva lévő üzletek, szezon alatt, stb. Ennél pedig havi 1 pihenőnap kötelező.

Többet persze mindegyiknél lehet.

jan. 3. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Hát nem tudom... Jelenleg 28. napja robotolok pihenőnap nélkül.

Azt mondták hogy itt Ausztriában más a törvény mint Magyarországon. Eddig jól bírtam, de reggel óta rendesen lebetegedtem. (valami megfázásos vírus lehet) Most csupán egy pihenőnapnak is tudnék örülni, de fél 6-ra már mehetek is vissza

jan. 3. 13:04
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha valóban így van, akkor az törvénytelen.
jan. 3. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A vedéglátásban vállakozók magyarok.

Így a lehető legrosszabb dolgokra kell felkészülnie a munkavállalónak.

1. Minimálbéres bejelentés a többi boríték. Ez kb alap.

2. Nincs szünet kajaidő, tehát pihenő nélkül fullban kell végigdolgozni a munkaidőt.

3. Lekezelő csicska alja ember vagy bánásmód.

jan. 3. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
65%

A gyárak többségében van szakszervezet.

E miatt nehezebb emberkedni velük.

Plusz nehéz új embert is találni.

Mondjuk már a gyárak is egyre inkább térnek át a munkerő kölcsönző cégekre, hogy ne legyenek munki jogok és szakszervezetek.

jan. 3. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Az 5. Hozzászolónak tökéletesen igaza van. A minimálbéres és borítékos kp engem ugyan nem érint mivel Ausztriában dolgozom, de a másik két állítás tökéletesen helyt áll, pláne akkor ha nem szakács vagy pincér vagy hanem egyszerű konyhakisegítő, mosogató
jan. 4. 12:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!