Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a teendő, ha a munkáltatóm...

Mi a teendő, ha a munkáltatóm többszöri felszólításomra se adta ide a szerződést, és most fel akarok mondani?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Adott egy olyan szituáció, hogy a főnökkel megbeszéltük a bért és a munkaidőt, amit viszont megváltozatott.

Fel akarok mondani, de kötelez 30 napos felmondási időre.

Mi a teendő olyankor, amikor nincsen általam aláírt szerződés, viszont ő ragaszkodik a 30 naphoz?

Csupán egy emailes csatolmányt küldött el nekem szerződés TERVEZET néven, amit megígért hogy kiegészítünk.

Előre is köszönöm a segítséget!:)



jan. 15. 14:59
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

"Az én értékrendem azt mondja, ha valahol befogadnak, munkát adnak, onnan nem lépek le, ha máshol 5 forinttal többet kínálnak, mint ahogy sok mai fiatal teszi."


Nekem van két ismerősöm, mindketten IT-ban dolgoznak, hasonló végzettséggel, és egyikük sincs még 30. 5-6 évvel ezelőtt mindkettőjüknek kb. 350 nettója volt pályakezdőként. Az egyik már 5. éve van ugyanazon a munkahelyen, azóta előbbre is lépett, és már 470 körüli nettót kap. A másik pedig majdnem évente ugrált, kereste jobban fizető állást, jelenleg 640-et kap kézbe.

Azt nem tudom, ezt mennyire általános, de tény, hogy a jó helyezkedéssel jobb fizukra lehet szert tenni.


Az meg, hogy "befogadtak", hát... Szerintem nem egy kivert kutya vagy, akit befogadnak és megtűrnek, hanem egy képzett, tapasztalt munkavállaló, aki sok-sok hosszú évet töltött azzal, hogy képezze magát, és akire ezért szüksége van a munkáltatónak. Valamint rendelkezik olyasmikkel, hogy jog, meg hasonlók. Nekem ez az értékrendem.

jan. 15. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

"Akkor gondolod hogy nem tud velem mit kezdeni így?


Mármint ártani"

Indíthat pert (pereskedni bármiért lehet), de az nem lesz kifizetődő neki.

Azt javaslom látogass fel a jogi fórumra és ott tett fel a kérdést, hogy ilyenkor (5 hónapon át tartó, szóbeli megállapodáson alapuló, de bejelentett munka esetén) mik a munkatörvénykönyve előírásai, van-e kötelező felmondási idő.

jan. 15. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

Az MT szerint a dolgozónak a munkába állását követően 30 napja van arra, hogy írott szerződés hiányára hivatkozva felmondja a munkaviszonyát mindenféle következmény nélkül.

Te már 5 hónapja nem kaptál a munkáltató átal aláírt írott szerződést, tehát a fenti határidőt elmulasztottad, így szóbeli megállapodás, valamint ráutaló magatartás alapján fennáll a munkaviszonyod jelenleg is.


Az más lapra tartozik, hogy a szóbeli megállapodásra eltérően emlékeztek. Ilyenkor lépne a képbe a munkaügyi bíróság, akinek tiszte eldönteni, kinek is lehet igaza.

Mivel a fenti 30 napos határidőt elmulasztottad a munkaviszonyod megszüntetésére, ezért bizony kötelezhet a munkáltató a felmondási idő letöltésére még akkor is, ha nincs a kezedben írott szerződés.


A tervezetet aztán mégsem egészítettétek ki, tehát valójában egy bíróság is arra tudna hagyatkozni, ami a tervezetben szerepel. Ha azt a bért megkaptad, akkor hiába nem értesz vele egyet (mert mást ígértek neked), a munkáltató nem szegett törvényt.


A lényeg az, hogy behúztad magad a csőbe.


Abban az esetben, ha nem jelensz meg munkára, amikor munkavégzési kötelezettséged lenne, vagy szabálytalanul szünteted meg a munkaviszonyodat, akkor jogellenesnek fog az minősülni. És ha hiszed, ha nem, a munkáltatódat fogja védeni a törvény. Neked kellett volna időben lépned (30 nap!) az ellen, hogy hülyére vegyenek. Megtetted? Nem -> tanulópénz!

jan. 19. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

"A tervezetet aztán mégsem egészítettétek ki, tehát valójában egy bíróság is arra tudna hagyatkozni, ami a tervezetben szerepel."


Nem tudnának ráhivatkozni, hisz ennyi erővel a kérdező is visszaküldhetne egy tervezetet. Ez a tervezet ráadásul még a munkáltató szerint sem végleges/teljes, hisz pont ő akarja kiegészíteni azt.

jan. 19. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
Teljesen lényegtelen a szerzödés, ha hivatalosan állományban vagy, akkor jogodban áll felmondani, a törvényes felmondási idö 30 nap
jan. 19. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

"Nem tudnának ráhivatkozni, hisz ennyi erővel a kérdező is visszaküldhetne egy tervezetet. Ez a tervezet ráadásul még a munkáltató szerint sem végleges/teljes, hisz pont ő akarja kiegészíteni azt."


Ez így igaz, de abból indulhat ki a bíróság, hiszen a munkáltató megajánlott egy megállapodást a dolgozó felé. Így valószínűsíthető, ha a dolgozó munkába is állt, akkor - hiába nincs aláírva egyik részről sem a megajánlott szerződés - nem ellentétes azzal, amit a két fél ráutaló magatartással elfogadott -> a dolgozó felvette a munkát, a munkáltató pedig nem tiltakozott ellene.

Tehát kiindulópont mindenféleképpen a megajánlott szerződés lesz, főleg úgy, hogy alatta már bérfizetés is volt. Ha az párhuzamos az ajánlatban szereplő összeggel és a dolgozó már 5 hónapja nem kifogásolta (keveselte), akkor mégis milyen következtetésre juthat egy bíróság ebben a helyzetben?


Egyébként valóban igaz, és ezt állítottam én is: "Teljesen lényegtelen a szerzödés, ha hivatalosan állományban vagy, akkor jogodban áll felmondani, a törvényes felmondási idö 30 nap"

jan. 20. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm szépen a válaszokat!

Sajnos elég fiatal vagyok nem voltam ezekkel a dolgokkal tisztában, így erről a 30 napos időintervallumról sem, a főnök meg nyilván nem vágta a fejemhez hogy ezt így kifogásolhatom

febr. 8. 12:42
 18/18 anonim ***** válasza:

Akkor mostmár ezt is tudod...

Tehát ha a munkáltató nem biztosítja írásban a munkaszerződést, akkor a MUNKÁBA ÁLLÁSODAT követően 30 napon belül felmondhatod a munkaviszonyodat írott szerződés hiányára hivatkozva mindenféle következmény nélkül. Tehát itt kell indokolni a felmondásodat, mert egyébként más esetben nem kellene.


Ebből az MT paragrafusból is egyértelmű, hogy ráutaló magatartással, valamint szóbeli megegyezéssel is létre tud jönni munkaviszony. Tévedés, hogy nem. A megállapodás írásba foglalása (ez lenne a munkaszerződés) pedig a munkáltató kötelezettsége, nem a dolgozóé. Ha ennek nem tesz eleget, 30 nap kifutási időt biztosít a törvény, hogy a dolgozó a szóbeli megállapodásként létrejött munkaviszonyát felmondja - ezzel az indokkal - mindenféle következmény nélkül.

febr. 9. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!