Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy 2015-ös facebook poszt...

Egy 2015-ös facebook poszt miatt szólhat a munkáltatóm?

Figyelt kérdés
Próbaidős vagyok egy közepes méretű IT-s cégnél. Ma reggel azzal fogadott a főnököm, hogy "ki kéne pucolni" a facebookomat mert talált egy 2015-ben posztot, ami problémás. Igen, arról már réges-régen elfelejtkeztem, nem egészen józanon, nem egészen irodalmi stílusban kritizáltam a fideszt, és nyilvános volt a poszt. Ez mennyire normális? Meg az, hogy ezeréves posztok után kutat a munkáltatóm az oldalamon? ez az első ilyen komolyabb hely ahol dolgozok.

jan. 18. 09:49
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Ember válogatja, volt már rá példa, hogy én is megbántam, hogy nem néztem meg a másiknak a social média felületét, pedig sok hülyeséget megspóroltam volna vele.

Az biztos, hogy nem kötelezhet a poszt törlésére, óvatosságból csak szívességet kérhet efelől.

UI.: ha ezt elakarod kerülni a jövőben, állítsd át a profilodat, hogy csak ismerősök láthassák.

jan. 18. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
40%
Simán szólhat.
jan. 18. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Semenyire. A munkálatónak nem nagyon van köze ahhoz, hogy mit posztolsz, az a magánéleted része, különösen akkor, ha azt tényleg 7-8 évvel ezelőtt posztoltad.


Arra viszont figyelj, hogy lehet köze hozzá, ha ez a poszt összekapcsolható a céggel. Vagyis ha pl. céges pólóban/pulóverben feszítesz a képen, és az alá írsz valamit, akkor szólhat, mert összekapcsolható a cég imidzsével.

jan. 18. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
58%

Egyszer Judith Sargentini témába vágó posztjához szóltam hozzá, megköszöntem neki a munkát, amit Magyarországért tesz. Semmi extra ezen kívül.


Erre egy vélhetően Fidesz-szimpatizáns nő minősíthetetlen stílusban mocskolni kezdett kommentben. A munkahelye nyilvános volt, egy utazási iroda.


Egy eltérő politikai nézeteket valló vagy akár kulturált, intelligens jobboldali szívesen igénybe venné egy olyan utazási iroda szolgálatait, ahol ilyen embereket foglalkoztatnak?


Valószínűleg sokan nem, szóval igenis lehet köze a munkáltatónak ahhoz, mit posztolsz.

jan. 18. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
80%
Semmi köze hozzá. A céggel kapcsolatos nyilvános kommunikációdat szabályozhatja a szerződés, amíg szerződésben állsz velük. De hát mutassanak rá a szerződésben, mely pont alapján kérik ezt.
jan. 18. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
35%

Munka Törvénykönyve 8. § (2)


A munkavállaló munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely - különösen a munkavállaló munkakörének jellege, a munkáltató szervezetében elfoglalt helye alapján - közvetlenül és ténylegesen alkalmas munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének vagy a munkaviszony céljainak veszélyeztetésére.


Egy potenciális ügyfél, partner meglátja a sok évvel korábbi őrjöngésed, és máris sérülnek a munkáltató gazdasági érdekei. Tehát akár jogos is lehet a munkáltató észrevétele (hacsak nem te vagy pl. a karbantartó).

jan. 18. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%
Mondd azt, hogy nem te raboltál le egy egész országot
jan. 18. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
66%

Az lenne a jó, ha a főnököd vette csak észre, nem a HR hívta fel erre a figyelmét.

Persze vannak a szép alkotmányos elvek, szólásszabadság keretében politikai szereplőket durván is lehet kritizálni (ezt teszik országos médiákban is az ellenzékkel), de a gyakorlatban meg nem érdemes akkor, ha munkáltatód bármely módon kapcsolódik az állami vagy önkormányzati szférához.

jan. 18. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

#6 - A munkaviszony fennállása alatt - vagyis ha a kérdezőnek mással volt munkaviszonya 2015-ben, akkor az bizony már nem számít ide. Emellett a 9ik bekezdés második paragrafus pontosít: "A munkavállaló személyiségi joga akkor korlátozható, ha a korlátozás a munkaviszony rendeltetésével közvetlenül összefüggő okból feltétlenül szükséges és a cél elérésével arányos. A személyiségi jog korlátozásának módjáról, feltételeiről és várható tartamáról, továbbá szükségességét és arányosságát alátámasztó körülményekről a munkavállalót előzetesen írásban tájékoztatni kell." Plusz a következő paragrafus ezt még tovább finomítja.


Szóval továbbra is, ha facebookra csak úgy kiírja, hogy nem ért egyet kormánnyal, az rendben van. Ha ezt úgy teszi, hogy abból úgy tűnik, mintha ezt a munkaadója képviselőjeként teszi, az már problémás. Nyilván pozíciótól is függ, ha egy sori munkás ezt kiírja, annak más a súlya, mintha mondjuk a gazdasági vezető teszi ugyanezt.

jan. 18. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy meg 9 éve volt, szóval nem is aktuális már
jan. 18. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!