Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A turisztikai célból kiadott...

A turisztikai célból kiadott apartmanokon belül legálisan történhet rejtett kamerás megfigyelés?

Figyelt kérdés

Nekem evidensnek tűnik, hogy még előszobában bejárati ajtóra nézve sem legfeljebb úgy működhet megfigyelés ha külön informálják róla a vendéget, hogy megfigyelőrendszer működik. Vagy a lakáson kívül a folyosón esetleg.

De én apartmanokat szoktam foglalni nem hotelszobákat mert olcsóbbak és komfortosabbak is szerintem. Mindig elolvasom az értékeléseket és több alkalommal láttam olyat, hogy a negatív értékelésre a tulaj olyan választ adott az adott vendég tartózkodásával kapcsolatban amit nem tudom honnan tudhatna egyébként. Például, hogy a vendég felvitt valakit, mit csinált a szobában, vagy hogy a "megérkezésétől fogva látszott, hogy trehány".


A másik ez a bejelentkezési kötelezettség. Én többször rákérdeztem anno, ezért már nem szoktam mert mindig következetesen azt a választ kaptam a tulajtól, hogy annak kell bejelentkezni aki ott megszáll és ha én látogatót fogadok aki átjön pár órára annak nem kötelező, viszont ha úgy alakulna hogy tartósan ottmarad akkor szóljak mert akkor be kell jelentkeznie neki is + ahol több főre drágább a foglalás ott a különbözetet meg kell téríteni. Ez világos. Lenne, mert egyes szállásadóknál azt látom, ezt úgy értelmezik, hogy csak akkor lehet bárki a lakásban (akár 10 percre) ha bejelentkezett, és "riportoltak" valami vendéget mert felvitt magához valakit. Ez booking oldalán volt, egyáltalán mi az a riport, miért és hova jelentenek ilyenkor. Nekem kicsit fura az egész, mert úgy értem, hogy alapvetően ha nem tiltják kifejezetten a látogató fogadását akkor lehet és bejelentkeznie sem kell. Szerintem a turisztikai jellegre tekintettel elég abszurd meg naiv elvárás lenne, hogy a sok egyedül érkező fiatal turista aki hajnalba menően a belvári bulinegyedben tobzódnak, ha már perkáltak 100k-t egy hétre 25 négyzetméterért, egy szombat este ne tudjanak pár órára felvinni valakit akivel összeismerkedtek mert Juhászné Manyika néni veri az ajtót hogy ki ez, meg "riportolja" őket.



febr. 1. 12:50
 1/4 Fsms ***** válasza:
100%

apartmanon belül biztosan nem legális.

ha a közteret nézi a kamera, az sem teljesen, de nem érdekel senkit.

febr. 1. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, és amúgy valaki akinek van belelátása az tud olyanről hogy mégis ez menne szín alatt?
febr. 1. 13:36
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Tavaly olvastam olyan cikket a hírekben, hogy volt illegális kamera valahol a Balcsinál volt, ha jól emlékszem.
febr. 1. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
96%

Ez 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető tiltott adatszerzés bűntett.


Ilyenkor nem az ingatlan tulajdonosát, hanem jogszerű bérlőjét védi házijog.

"A másnak a lakása kifejezés rengeteg félreértésre ad alapot. Itt ugyanis nem az számít, hogy polgári jogilag kinek a tulajdona a lakás, hanem, hogy ténylegesen ki lakik."


Tiltott adatszerzés

422. § (1) Aki személyes adat, magántitok, gazdasági titok vagy üzleti titok jogosulatlan megismerése céljából

...

b) * más lakásában, ahhoz tartozó egyéb helyiségében vagy az azokhoz tartozó bekerített helyen történteket technikai eszköz alkalmazásával titokban megfigyeli vagy rögzíti,

...

bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


Érdekességképpen egy cég WC-jében már nem bűncselekmény a rejtett kamera. (De így is természetesen személyiségi jogot sért, polgári perben a sértett sérelemdíjat követelhet.)


"Nem követi el a tiltott adatszerzés bűntettét aki munkahelyének egyik helyiségében mozgásérzékelős, felvételek készítéséra alkalmas kamerát szerel fel, annak érdekében, hogy az ott történteket rögzítse.

A terheltet a járásbíróság tárgyalás mellőzésével hozott jogerős végzésével a Btk. 422.§ (1) bekezdés b) pontjába ütköző tiltott adatszerzés bűntette miatt 1 év 6 hónap időtartamra próbára bocsátotta.

A jogerős ítélet ellen a Legfőbb Ügyészség a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozással a terhelt javára, a tiltott adatszerzés bűntette miatt emelt vád alóli felmentés érdekében nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

A Kúria megállapította, hogy a felülvizsgálati indítvány alapos.

A felülvizsgálat során irányadó tényállás szerint a terhelt a mozgásérzékelős, felvételek készítésére alkalmas kamerát munkahelyén, a kft. női mosdójában szerelte fel.

A Btk. 422. § (1) bekezdés b) pontjában írt bűncselekményt az követi el, aki személyes adat, magántitok, gazdasági titok vagy üzleti titok jogosulatlan megismerése céljából más lakásában, egyéb helyiségében vagy az azokhoz tartozó bekerített helyen történteket technikai eszköz alkalmazásával megfigyeli vagy rögzíti,

A magánlaksértés jogi tárgya: a lakás, illetőleg a lakáshoz tartozó egyéb helyiség és a bekerített hely zavartalan használatához fűződő érdek, vagyis az ún. házijog. Nem valósulhat meg ezért a középületekben, intézményekben, hivatalokban, gyárakban, üzemekben, boltokban levő, de nem lakás céljait szolgáló helyiségekbe való jogtalan bemenetel vagy bent maradás, mivel ezek kívül esnek a házijog körén [BJD 5128., 7501., 8177., BH 1994.523.].

[link]

febr. 1. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!