Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Önnhatalmúlag, a haszonélvező...

Önnhatalmúlag, a haszonélvező beleegyezése nélkül megváltható a haszonélvezet?

Figyelt kérdés

márc. 4. 21:04
A kérdező szavazást indított:
Igen, a haszonélvezet törvényben meghatározott értékét kifizetve. Kivéve özvegyi jog esetén: ott beleegyezés kell.
Nem, még a törvényben meghatározott haszonélvezeti értéket megtérítve sem, akkor sem ha nem özvegyi jogról van szó.
Nemre tippelek, de nem értek hozzá.
Igenre tippelek, de nem értek hozzá.
10 szavazat
 1/9 A kérdező kommentje:
márc. 4. 21:05
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem.
márc. 4. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Mivel mindent alá kell írni mindenkinek, így a beleegyezése nélkül értelemszerűen nem lehet csinálni semmit.
márc. 4. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Menjünk szépen vissza az alapokhoz, a tulajdonos és a haszonélvező között annyi a különbség, hogy csak a tulajdonosnak van rendelkezési joga, míg a birtoklás, a használat, a hasznosítás és a hasznok szedésének joga párhuzamosan fennáll, de a tulajdonos csak akkor gyakorolhatja ezeket, ha a haszonélvező ezekkel nem él. Amíg ezt nem érted kedves kérdező, addig felesleges is minden másról vitatkozni, mert nem érted a lényeget.
márc. 4. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Értem, hogy mi van a haszonélvezeti jog fennálta esetén. A kérdés a megszűnés azon eseteinek egyikére vonatkozik, ami nem felmondás alapú. De nem is az újraházasodás esetén automatikusan megszűnő özvegyi jogról van szó, hanem a hagyományos haszonélvezet illetéktörvény alapján történő megváltásáról. Ami a szavazatok alapján nem létező lehetőség, szemben a 40 év tapasztalattal tanácsot adó ügyvédi iroda weboldalának általam történt értelmezése alapján.


"Fontos azonban leszögezni, hogy vannak olyan speciális esetek, ilyen például az özvegyi jog által keletkeztetett haszonélvezet, ami csak akkor váltható meg, ha azt a jogosult (vagyis az özvegy) kifejezetten kéri. A megváltás tehát nem lehet minden esetben megoldás arra, hogy az ingatlanon ne legyen ilyen teher."


Szerintem ez azt sugallja, hogy a megváltás megoldás lehet arra, hogy ne legyen terhelt az ingatlan, ehhez pedig nem kell hogy a haszonélvező is kérje ezt, kivéve ha özvegy. De hiszek nektek, köszönöm!


[link]

márc. 5. 01:02
 6/9 A kérdező kommentje:
A kutya ott van elásva szerintem, hogy más a beleegyezés és a kérés. Ha hoznak nekem egy általam nem rendelt ételt az étteremben, és én beleegyezem az átvételébe, akkor én ezt egyszerűen úgy mondom, hogy kérem. Ha valaki haszonélvezet megváltása címén hoz nekem 3 milliót, és ezt nekem kérnem sem kell ahhoz hogy tehermentesüljön az ingatlan, akkor én ezt egyszerűen úgy mondom, hogy a beleegyezésem nélkül megváltották a haszonélvezetem. Jogi terminológia másképp működik, vélhetően. A cikk laikusok számára íródott, feltehetően.
márc. 5. 01:09
 7/9 anonim ***** válasza:
Elég bikfangos ügyvédi megfogalmazás, de te pont ellentétesen értelmezed, mint amit jelent.
márc. 5. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A válasz egyszerű: nem.
márc. 5. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A Ptk. szerint:

"A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető."

Minden egyéb esetben, tehát ha nem az özvegy a haszonélvező, a tulajdonos bíróságon kérheti a haszonélvezet megváltását, ha ehhez jogos érdeke fűződik. A bíróság pedig mérlegel, hogy a tulajdonosnak okoz-e nagyobb érdeksérelmet, ha a haszonélvezet megmarad, vagy a haszonélvezőnek az, ha megszűnik.

márc. 7. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!