Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Elévülés tekintetében mi az...

Elévülés tekintetében mi az irányadó ilyen esetben?

Figyelt kérdés

Tegyfük fel, hogy van egy bűncselekmény, amelyet elkövetnek 2015-ben és az akkor BTK szerint 10 év alatt elévül.

2020-ban módosítják a BTK-t és az alapján ez a típusú bűncselekmény sosem évül el.

Na most...Az időbeli hatály alapján a büntetési tétel a 2015-ös BTK-t veszi alapul, azonban az elévülésre is vonatkozik-e ez?

Olyan írjon, aki tényleg tudja, nem tippelgetni kell.


márc. 21. 18:41
 1/10 A kérdező kommentje:
Nem írok konkrét bűncselekményt, mert ezek ilyen fiktív adatok, a kérdésből viszont érthető, hogy mire vagyok kíváncsi. Erre is vonatkozik-e az időbeli hatály vagy mivel az elévülés ilyen "folytonos dolog", ezért már az új BTK az irányadó?
márc. 21. 18:42
 2/10 anonim ***** válasza:
85%

2. § (1) A bűncselekményt – a (2)–(3) bekezdésben foglalt kivételekkel – az elkövetése idején hatályban lévő büntető törvény szerint kell elbírálni.


(2) Ha a cselekmény elbírálásakor hatályban lévő új büntető törvény szerint a cselekmény már nem bűncselekmény, vagy enyhébben bírálandó el, akkor az új büntető törvényt kell alkalmazni. *


(3) Az új büntető törvényt visszaható hatállyal kell alkalmazni a nemzetközi jog általánosan elismert szabályai alapján büntetendő cselekmény elbírálásakor, ha az az elkövetés idején a magyar büntető törvény szerint nem volt büntetendő.

márc. 21. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Ez nekem nem válasz. Nem kötekedés, de tényleg. Jó, úgy kell elbírálni. De ez azt is jelenti, hogy hivatkozhat az ember arra, hogy elévült?

Mondjuk éppen lehet logikus...

márc. 22. 02:08
 4/10 anonim ***** válasza:

3

A hatályos jogszabály neked nem elég jó? :)

Nem az embernek kell hivatkozni az elévülésre, hanem ezt alapból a bíróság (ill. előtte az ügyészség) tudni fogja, hogy megtörtént-e az elévülés. Az idézett részlet tökéletesen leszabályozza, laikusok számára is érthetően, hogy a korábbi, vagy az újabb jogszabály alapján történik-e meg az elévülés.

Egy-két kivétellel (lásd (3) bek.) alapvetően a kedvezőbb módon kell számolni.

márc. 22. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Most konkrétan gyereket molesztáltál?

Hiszen annak az elévülését akarják eltörölni.

Amúgy a 2es világosan leírja mi a helyzet, egy normál ember ebből megérti

márc. 22. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#5 Onnan jutott eszembe, de mivel nincs konkrét ügy, ezért általánosságban kérdeztem.


De végülis igen, akkor gondolom elévülés tekintetében is a régi btk lenne az irányadó.

Csak az zavart meg, hogy az elévülés egy folyamat is egyben, meg is lehet pl szakítani nyomozással stb, akkor viszont újból kezdődik, de közben a btk változott...

Szóval vita alapja szerintem lehet, de nem vagyok jogász, csak szoktam olvasgatni, mert érdekel.

márc. 22. 19:09
 7/10 anonim ***** válasza:
#5-ös... Szerintem igen... Remélem az életben nem fog elévülni a tette!
ápr. 10. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
#7 Mi?
ápr. 10. 20:41
 9/10 A kérdező kommentje:

Hát ez hülye XD

Hatott a propaganda, hogy már mindenhol azt látsz :D

Jobbulást!

ápr. 13. 20:37
 10/10 A kérdező kommentje:

Nagy mázlid, hogy anonim oldal, különben már fel lennél jelentve.

Innentől nem reagálok az idióta válaszaidra, hiszen annyit nem voltál képes értelmezni, hogy nem konkrét ügyről van szó.

ápr. 13. 23:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!