Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Munkaidőkeretből levonják az...

Munkaidőkeretből levonják az ünnepnapokat?

Figyelt kérdés

A szerződésben sajnos nem találtam erre választ.

Három havi munkaidőkerettel dolgozunk, én egy hónapja vagyok a cégnél, ami ünnepnapokon zárva van. Most felmerült bennem, hogy vajon ez beleszámít-e az óraszámba, elvégre most is jön a Húsvét két napot zárva leszünk, március 15-én is minden le volt állva emiatt lehet, hogy nem lesz meg az óraszáma valakinek.

Nekem, mint laikusnak a logikus az lenne, hogy ilyenkor csökken kicsit.



márc. 25. 22:13
 1/1 anonim ***** válasza:
51%

Munkaidőkeretben dolgozni azt jelenti, hogy nem a szokásos munkarendben 5x8 órában, műszakozva vagy hasonlóan dolgozol, hanem az adott időszakra kell meglegyen a ledolgozott órád.

A nemzeti ünnepen zárva lesztek, akkor nem lehet aznap dolgozni. Mit kellene levonni? Az 1 nap a 3 hónapból. A többi napon kell ledolgoznod a szükséges óráidat úgy, hogy ne legyen több a heti meg havi óraszám mint amit a törvény megenged.

Itt csak a munkanapok száma csökken amikor tudsz dolgozni, a ledolgozandó munkaóráid száma nem csökken. Ha rendes munkaidőben dolgoznál akkor nem kell ünnepnapon dolgoznod, mert csak azon a napon van a munkaidőd és aznap nem lehet. Munkaidőkeretben dolgozni pont ezt jelenti, hogy nem rendes munkarendben dolgozol.

A cikk régi, a munka törvénykönyve azóta változott, de a munkaidőkeret szabályai ebben nem, így talán ez segít:

"Mt. (2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről) 102 § alapján:„Munkaszüneti nap: január 1., március 15., húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26.” valamint „A munkaszüneti napra vonatkozó beosztási szabályokat kell megfelelően alkalmazni…. a húsvét– és a pünkösdvasárnap tekintetében”.A munkaszüneti napok mindig külön kezelendőek attól függően, hogy hétköznapra, vagy hétvégére esnek.

A hétvégére eső munkaszüneti napok nem növelik a munkaidőkeretben ledolgozható óraszámot.

Amennyiben a munkaszüneti nap hétközi napra esik, úgy órabéres dolgozó esetében (akár végez munkát akár nem) távolléti díj kifizetése kötelező.Havibéres dolgozó esetében csak akkor kell külön díjazást fizetnünk, ha az adott napon a munkavállaló munkát végez. A hétközi napokra eső munkaszüneti napokat a munkaidőkeret alatt ledolgozható órák mennyiségébe nem kell beszámítani! Az Mt alapján: "A munkáltató a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt munkaidő-keretben is meghatározhatja. A munkaidő-keretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével kell megállapítani. Ennek során az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti napot figyelmen kívül kell hagyni."

Példaként tegyük fel, hogy az adott hónap 20 munkanapot, és 1 hétközi munkaszüneti napot tartalmaz.A hétközi munkaszüneti napot nem vesszük tehát figyelembe a havi ledolgozható keret megállapításakor, így annak mértéke 160 óra lesz. Akár végez munkát a munkavállaló az adott munkaszüneti napon akár nem, a havi összes ledolgozott óraszáma csak akkor lesz keret feletti, ha az meghaladja a 160-at.A bér elszámolásakor, amennyiben órabéres dolgozóról van szó és nem dolgozott a nevezett napon, a kötelezően kifizetendő távolléti díjat nem kell keret feletti óraként kezelnünk, mert azt nem munkavégzés fejében számfejtjük.Munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén a munkavállalót száz 100% bérpótlék illeti meg."

[link]

márc. 25. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!