Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Igényt lehet tartani általam...

Igényt lehet tartani általam használt, rendben tartott és művelt földre, ha az nem az enyém?

Figyelt kérdés

2 éve vásároltunk egy falusi házat. Előtte egy néni lakott itt, a halála után kb 1,5-2 évvel adták el az örökösök.

Nemrég az egyik oldali szomszéd ketté választatta a saját telkét és emiatt földmérők jöttek. Kiderült, hogy a ki tudja hány éves régi kerítés kb 1 méterrel beljebb volt az én oldalamon, mint ahol lennie kellett volna (tehát a szomszéd használt kb 60-70 m2-nyit az én telkemből). Ő saját költségen (ő kerítése) a régi kerítést elbontotta és a földmérők által kimért helyen új kerítést húzott fel.

Csakhogy ahogy mutogatta a térképmásolatot kiderült, hogy bár a kerítésem négyzet alakban van (valószínűleg évtizedek óta), a telkem valójában nem négyzet alakú. Jogtalanul használok térkép alapján ránézésre kb 70-100 m2 közötti területet a mögöttem levő területből, ami egy temető. Ezt valószínűleg senki nem tudja, mert a telek mögött van egy jókora kb 10 méter körüli kihagyás az első sírokig és tudomásom szerint soha senki nem jelzett se az előző itt lakónak (ő már elhunyt, de az örökösök se tudtak róla), se nekem.


A kérdés az, hogy jogilag erre igényt lehet tartani? Természetesen reális piaci áron megváltani is hajlandó lennék, nem kell ingyen.

Csak ugye a probléma, hogy ez a temető része és ezáltal egy nagyobb, egybefüggő terület. Közben a valóságban ki tudja mióta az itt lakók gondozzák, fa van ide ültetve, én is rendben tartottam, növény van ültetve, attól függően hogy hogyan esik a jószágok helyét is érinti és az igazat megvallva nem szívesen válnék meg ettől a ki tudja hány m2-ről.


Azon kívül, hogy ne szóljak senkinek (mert tudom hogy egyeseknek ez lesz a tanácsa), mi a JOGI út? Lehet igényt tartani rá? Ha igen milyen feltételekkel?



márc. 26. 18:23
 1/7 mindentudó99 ***** válasza:
Milyen igényt? Megvenni tudod ha eladják. Igazad van en is azt m9ndom ne szólj senkinek
márc. 26. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem változott, akkor 10 év. Keressél rá és olvasgassál az "elbirtoklás" szóra. Ott megtalálod a lehetőségeket, mikor van elbirtoklásra jogod.
márc. 26. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
15 év az elbirtoklás...
márc. 26. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Akkor ha hitelt érdemlően tudom bizonyítani, hogy 15 éve így van és az önkormányzat (a temető tulajdonosa) nem tartott rá igényt, megvásárolhatom/jogi úton “elnyerhetem”?

Ha pedig nem tudom bizonyítani a 15 évet, várjak addig vele, amíg tudom?

márc. 26. 19:09
 5/7 anonim ***** válasza:

Kizárt, hogy elbirtokold.

"Ingatlan tulajdonjogát elbirtoklás útján nem lehet megszerezni, ha az elbirtoklás feltételei a föld egy részére vonatkozóan állnak fenn, és a föld nem osztható meg."

márc. 26. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
5# köszönöm. Akkor gyakorlatilag használom amíg nem szólnak, ha meg egyszer valakinek eszébe jut, hogy itt is van valamennyi terület, akkor majd ki kell mérni a telekhatárt.
márc. 26. 19:42
 7/7 anonim ***** válasza:
Osztas-egyesitéssel egy eljárásban csatolhatod,ha a "demaradék" rész nem lesz kisebb az oszthatosági nagysagnál.
márc. 27. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!