Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » "Károkozásnál" elévülési idő,...

"Károkozásnál" elévülési idő, honnan számolódik?

Figyelt kérdés

Polgári peres eljárás. Szó sincs róla, és messze esedékes. De előre parázok.


Egy műszaki szakértői véleményt készítettem 10 éve egy hivatal felkérésére. Tök egyszerű, egy berendezés biztonsági egységében fedeztem fel adott, de súlyos kockázatot. Alaposan demonstrálva, megmutatva, alátámasztva, reprodukálhatóan, ledokumentálva. Majd a képből ki is kerültem, ennyi volt a feladatom.


A hivatal a vélemény alapján egy döntést hozott (nem én, én még csak nem is sugalltam), és elmeszelt egy céget. De irtózatosan. (Hozzáteszem jogosan). Most az elmeszelt cég úgy néz ki, a hivatallal/állammal szemben kártérítési pert fog nyerni. Hát ez még a hírekben is benne lesz, mert sok-sok milliárd Ft.


És úgy néz ki, hogy érik el ezt, hogy a 10 éve készült véleményem (és engem) cincálták darabokra. A szakértők levezették, hogy az én súlyos szakmai tévedéseim, rossz módszertan, félreértések, stb. vezették félre a hatóságot (nem igaz, nem bizonygatom, de ez most más kérdés). Aki ennek hatására hozott nekik hátrányos döntést.


Namost ha ez megtörténik, én jogosan tarthatok, hogy a hivatal (állam) meg azt mondja majd, kártérítési igénye van velem szemben, hiszen a hivatal a döntését az én véleményemre alapozta 10 éve. És emiatt milliárdos kár érte most.


Szóval ha én 10 éve adtam véleményt, de ebből "kára" csak mostanában jelentkezik az államnak, felléphetnek-e ellenem 10 év után?


Vagy a 10 év alatt, amíg a hivatal és a "károsult" cég pereskedett, nyugodott-e (kitolódott) az elévülés?


Azt tudom hogy elévülés általánosan 5 év. Na de honnan számolva? A kár "okozásától" vagy a "keletkezésétől"?



ápr. 7. 21:30
 1/3 MDaniel98 ***** válasza:
10 év alatt tuti elévült már, a leghosszabb elévülési idő amiről én tudok, az 5 év.
ápr. 9. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Ez oké, ezért a kérdés.


A Ptk szerint a kartérítés a károkozás után azonnal esedékes, innen is idnul az 5 év.


De feltételezzük hogy kárt okoztam a 10 évvel ezelőtti véleményemmel. De az államot a kár valójában csak mostanában éri emiatt.


Akkor én a kárt mikor okoztam? Amikor a véleményt adtam (10 éve), vagy amikor az állam kifizeti a cégnek a kártérítést?


Kicsit hasonló példa:

Szomszédod építkezik, és kárt okoz az ingatlanodba. De csak 10 év múlva derül ki egy speciális vizsgálattal. És ráadásul a károkozás olyan, hogy esélyed sem lett volna hogy saját magad észleld, tehát ne neked felróható ok, hogy 5 éven túl vagy.



Másfelől jut eszembe. Ha jól számolom, a "károsult" cég is bőven 5 évvel azután, hogy az engedélyét bevonták, kezdte a hivatalat perelni kártérítésért. De ennek hátterét nem tudom miért.

ápr. 9. 09:01
 3/3 A kérdező kommentje:

Egyékbként mi van olyankor, ha nincs akkora vagyonom, amivel a kártérités kifizethető? Mert mondjuk éppen nincs 10 mrd Ft-om.


Életem végéig minden megszerzett vagyon megy a károsultnak?


Mert akkor egyszerűbb ha felkötöm magam...

ápr. 9. 23:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!