Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Terhesen túlóráztatni akar a...

Terhesen túlóráztatni akar a főnököm, erre hivatkozva. Ez így mennyire jogos tőle?

Figyelt kérdés

Lehet hosszú lesz, de muszáj kifejtenem.

Lombikos kismama vagyok, sokat kellett miatta hiányoznom a munkahelyemről. Ugye ezekre a kezelésekre köteles volt elengedni a munkáltatóm és hivatalosan ezekre igazolt fizetetlen távollét jár. Én ezt meg is beszéltem a főnökömmel még az egész folyamat előtt, mondtam neki, hogy nekem jó lesz ez az igazolt fizetetlen távollét, nem érdekel a pénz, nekem nem fér bele, hogy ledolgozzam ezeket a hiányzásokat. (kb fél napokat hiányoztam, utána bementem még dolgozni a maradék időben) Mellesleg még azt is mondtam neki, mivel ez pont fizetés emelés előtt volt, hogy nekem ne is adjon inkább fizetés emelést, csak ennyit kérek, hogy ne kelljen ezeket ledolgoznom és ne terheljen pluszba. Na ő erre azt mondta, hogy dehogynem ad fizetésemelést, hisz neki nem ezen múlik, mindenkinek ad, meg a hiányzásokat is kifizeti, nem kell feltétlenül ledolgoznom, csak a munka legyen meg... Az első hónapban (amíg még csak az injekciózás volt nem volt még semmi beavatkozás) még maradtam is közbe közbe pár órákat, hogy elvégezzek a munkámmal (amúgy kaptam plusz feladatokat is hiába kértem, hogy ne adjon), de a petesejt leszívás, majd beültetés után már nem szerettem volna tovább maradni, mint amíg a munkaidőm tart. Amúgy hematomám is volt, 6 hetesen, az miatt 2 napot táppénzen voltam, de mivel nem vérzett csak egyszer, ezért mentem még utána dolgozni, viszont ez miatt se tartottam volna jó ötletnek a túlórázást, nehogy gond legyen belőle. Erről is tudott a főnököm.

Na aztán most egy olyan időszak van, amikor különösen sok lenne a munka, egészen május végéig. Ilyenkor mindenki túlórázni szokott, hogy meglegyünk. A főnököm számom kért miután látta, hogy nem maradok egyik nap se tovább, hogy így hogy lesz meg a munka. Mondta, hogy nekem is maradnom kellene tovább, de nekem ez úgyse túlóra, hisz a hiányzásaimat még nem dolgoztam le... Gondolom azért mondta, mert kapcsolt, hogy hoppá terhesnek nem is lehetne túlórát elrendelni...

Na mondjuk igazából az egész kérdés értelmét veszti, mert soha egyszer nem kapott itt még senki túlóra címén pénzt. Jutalmat (ergo pofapénzt) szoktunk kapni a májusi hajtás után, de az nem is arányos az órákkal.



ápr. 14. 22:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
85%

8 hetes elmúltál:

Menj el a nőgyógyászhoz ő kiállít egy papírt, amit oda kell adni a háziorvosnak,írasd ki magad tartósan táppénzre.

Ne dolgozz már.A terhesség megterheli a szerveztet, nem szabad stresszelni, megerőltető szellemit, fizikait végezni.Pihenni kell.

ápr. 14. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Hát lehet az lesz, csak sajnos a kollégáimmal is kicseszek, akiket viszont kedvelek. :/ Persze biztos megértenék, csak aggódnék, hogy így hogy fogjak megoldani.
ápr. 14. 22:45
 3/11 anonim ***** válasza:
24%
Mondj fel és nem lesz ilyen gondod. A főnököd meg felvehet valaki agyonterhelhetőt és boldog lehet.
ápr. 14. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Terhesen nem fogok felmondani...
ápr. 14. 23:27
 5/11 anonim ***** válasza:
72%

Van néhány nagy félreértés.

- igazolt nem fizetett nap elég ritka a munkaviszony alatt. Talán ha bíróságra megy az ember ha pl. felperes. (Tanú esetén fizetett nap)

Ez maximálisan betegállomány. Azaz beteg szabadság.

Túlórát nem ismer a munkatörvénykönyv rendkívüli munkavégzés a hivatalos neve. Ennek viszont rendkívüli oka kell legyen.

A létszámhiány nem az. Rendkívüli munkavégzést elrendelni várandós anyának nem lehet. Felmondani se lehet neki és éjjel se dolgozhat, valamint ha szükséges olyan pozícióba kell helyezni ami nem veszélyezteti a terhességet és a babát.

A lombik program amúgy a terhesség megállapításától veszélyeztetett terhesség, amire táppénz jár.

ápr. 14. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező

A babára vigyáznod kell, de hidd el, hogy semmi baja nem lesz attól ha az első trimeszterben pár óra túlórát vállalsz. Az írásodból a munkád irodai munkának tűnik, nem fizikai munkának, tehát ha valamennyit bent maradsz a munkaidődön felül attól nem lesz semmi bajod.

Ilyenkor hajlamos az ember kicsit túlpörögni a terhességet - saját tapasztalat - de tényleg nem lesz semmi baj.

keress köztes megoldást!

Nem kell naponta 2-3 plusz órát bent maradnod, de épp a kollégáid miatt akit te is kedvelsz, jobb lenne ha valamennyit besegítenél. Maradj minden nap fél-1 órát pluszban, nem többet, ahogy könnyen haza tudsz menni utána. Ha pl. busszal jársz és csak óránta van - akkor maradj 1-1 órát, ha van fél óra után is buszod akkor maradj annyit! Így besegítesz, a főnöködnek is teljesíted az elvárását, nem olyan sok ami miatt vitád kellene legyen, hogy nem fizeti ki a túlórádat és még sem megterhelő számodra. Ha maradsz minden nap fél órát vagy minden második nap 1 órát pluszban, akkor nyugodtan mondhatod, hogy amennyit képes vagy annyit túlóráztál, több nem megy. Mond meg a főnöködnek, hogy úgy érzed ha ennél többet maradnál és nem tudnád utána megfelelően kipihenni magad akkor nem csak túlórázni nem fogsz tudni de dolgozni sem egyáltalán. Hogy neki sem lenne jó ha táppénzre kellene menned és akkor a te munkád is még másra maradna a plusz feladatokat tetézve.

Igyekezz olyannak látszani aki nagyon de nagyon szeretne neki segíteni és rettentően akarnál túlórázni, de sajnos nem megy és éppen a cégnek, a főnöködnek az érdeke az, hogy te ne maradj többet bent! Úgy kell beállítanod, hogy ő maga érezze úgy, hogy neki fontos, hogy te ne túlórázz túl sokat, láttasd vele azt az oldalát, hogy mi lenne ha te teljesen kiesnél a munkából akár hetekre, pont amikor a legtöbb feladat van.

Természetesen mindenkinek másmilyen a terhessége és hidd el ha tényleg baj van akkor az orvosok lesznek az elsők akik azt mondják majd neked hogy maradj otthon - hiszen nálad eleve nem simán indult az egész. Most azonban még nem ez a helyzet, használd ki arra, hogy a kollégáiddal is megmaradjon a jó viszonyod és a főnököddel is, hiszen idővel oda fogsz majd visszamenni dolgozni. Ne veszekedj, hanem próbáld megtalálni a módját annak, hogy a főnököd főnöknek érezhesse magát és inkább érezze úgy, hogy az ő döntése hogy te nem túlórázol túl sokat, pedig te nagyon akarnál!

ápr. 14. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
76%

#6

Majdnem jó amit írsz de ez nem sima terhesség.


Ezért:


A lombikprogram során az egyik fontos szempont az optimális egészséges állapot fenntartása és a stressz minimalizálása a reproduktív folyamat során. Túlóra esetén a stressz szintje emelkedhet, ami negatív hatással lehet a reproduktív egészségre és a sikeres terhességre. Emellett a túlzott munkaórák csökkenthetik az alvás minőségét és az egészséges életmódot, ami szintén hátráltathatja a lombikprogram sikerességét. Ezért általában javasolt a megfelelő pihenés és stresszcsökkentés, és kerülendő a túlzott munkaterhelés a lombikprogram ideje alatt.

ápr. 14. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%

#7 Nem a túlóra miatt fog emelkedni a stressz szintje hanem mert rossz légkörben lesz kénytelen dolgozni a többi időben is ha nem vállal ő is valamekkora részt a közös munkából.

te most azt mondod, hogy napi fél-egy óra plusz ártana neki, de nem igaz. Az a napi 8 óra fog neki ártani amit úgy lesz kénytelen bent tölteni, hogy a kollégái neheztelni fognak rá, mert kivonja magát a túlórából és így nekik több munkájuk lesz a szokásosnál is míg ő hazamegy a szemük láttára minden nap, meg a főnöke neheztelni fog rá amiért nem túlórázik.

Pont ez a lényeg, hogy olyan helyzetet teremtsen amiben a főnöke is elégedett lehet hiszen ő is túlórázik valamennyit, a kollégái sem hiszik, hogy szimplán kivonja magát a feladatokból és mindent rájuk hagy, meg ő sem dolgozik többet, mint amit valóban bír. Ezért kell ezt a napi fél-egy órát vállalnia, mert azzal túlórázik is, meg nem is dolgozik sokat pluszban. Van három gyerekem, abból az egyiket úgy szültem meg, hogy aznap még dolgoztam, a másik kettővel viszont az elejétől bajban voltam, kórház, gyógyszerek, majdnem vetélés - szóval pontosan tudom milyen ha a terhesség nem megy simán. Ahogy azt is milyen amikor lombikkal lesz baba, keresztfiam így született. Le is írtam, hogy személyes tapasztalatból mondok javaslatot, nem csak úgy hasraütésre, mert így vagy úgy gondolom.

Igazad van a stresszcsökkentésben, csak azt nem veszed figyelembe, hogy pont azzal alakíthat ki stresszes helyzetet ha nem kompromisszumot köt, nem próbál meg legalább minimálisan együtt működni. Te is tudod milyenek egy irodában a nők. Hiába van nekik is gyerekük, akkor sem veszik komolyan másnak a terhességét ha nem látszik még nagynak a hasa. Sokan akinek meg nincs még gyereke még elképzelni sem tudja, hogy az már sokkal fontosabb, mint bármilyen munkahely vagy feladat.

ápr. 15. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszát, véleményét, de igazából én azért ide írtam ki ezt a kérdést (törvény, jog), mert a hivatalos, jogi oldalára vagyok kíváncsi, hogy ez esetben se lehet túlórát (rendkívüli munkavégzést) elrendelni, vagy ez amolyan kiskapu a főnököm szempontjából, és így mondhatja, hogy maradjak tovább.
ápr. 15. 07:16
 10/11 anonim ***** válasza:
31%

#9 a törvény szerint várandósság alatt rendkívüli munkavégzés, túlóra nem rendelhető el. Vagyis a főnököd téged nem kötelezhet túlórára.

Ettől még te maradhatsz, ha akarsz és talán jobban jársz vele, mint a vitával, ahogy korábban javasoltam.

De kötelezni nem lehet rá téged és ezt ő is tudja, ezért nevezi ezt a korábbiak ledolgozásának. Sajnos nem tudod bizonyítani, hogy te korábban lemondtál a plusz pénzről amit a kezelések idejére fizetett ki, így csak az látszik hogy a pénzt megkaptad. Nem tud vele sokra menni, csak vita lehet belőle.

ápr. 15. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!