Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Magyar házastárs esetén...

Magyar házastárs esetén történő egyszerűsített honosításnál (állampolgárság igénylésénél) hogyan zajlik a magyar elbeszélgetés?

Figyelt kérdés

A férjem nem magyar, de több éve itt élünk Magyarországon, és gyermeket is itt akarunk vállalni a közeljövőben.

A mi esetünkben öt évnek kell eltelnie a házasságkötés óta, és egy közös gyermekünk kell, hogy legyen, hogy megpróbálhassa kérelmezni a magyar állampolgárságot.

Mivel magyar a házastársa, nem kell alkotmányos alapismeretekből vizsgát tennie, de középfokon kell beszélnie magyarul. Tanulja is a nyelvet és a kultúrát, és én is utánaolvastam több forrásnak az interneten, hogy vajon miről lesz szó egy ilyen elbeszélgetésen.


Érdekelne viszont, hogy valakinek van-e személyes tapasztalata, akár rokonon keresztül arról, hogy miként zajlik egy ilyen állampolgársági elbeszélgetés? Sajnos mivel nem határon túli magyar, hanem harmadik országbeli, így a határon túli magyar nemzetiségűek folyamata valószínűleg eltér az övétől.


Köszönöm előre is a válaszokat!


Köszi előre is!



ápr. 25. 17:28
 1/5 anonim ***** válasza:
Honnan van az az infó, hogy mivel a házastárs magyar, nem kell állampolgársági vizsga? Ez új törvény?
ápr. 25. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ezt a jogszabályt nézem, amely elvileg az aktuális változat:


[link]


Itt a kettes pont alapján kell állampolgársági vizsgát tenni (az e) pontban leírt feltétel), amennyiben három éve lakik Magyarországon:


(2) * Kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, aki a kérelme előterjesztését megelőző három éven át folyamatosan Magyarországon lakott, és az (1) bekezdés b)–e) pontjában meghatározott feltételek fennállnak, ha

a) magyar állampolgárral legalább három éve érvényes házasságban él, vagy házassága a házastárs halálával szűnt meg,


feltételek:

b) a magyar jog szerint büntetlen előéletű és a kérelem elbírálásakor ellene magyar bíróság előtt büntetőeljárás nincs folyamatban;

c) * megélhetése és lakhatása Magyarországon biztosított;

d) * honosítása Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát nem sérti;

e) * igazolja, hogy alkotmányos alapismeretekből magyar nyelven eredményes vizsgát tett, vagy ez alól a törvény alapján mentesül és magyar nyelvtudását igazolja.


Viszont a hármas pontban ezt írják:


(3a) * Kérelmére kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, aki

a) legalább

aa) tíz éve érvényes házasságban él olyan személlyel, aki az állampolgársági kérelem benyújtásának időpontjában magyar állampolgár, vagy

ab) öt éve érvényes házasságban él olyan személlyel, aki az állampolgársági kérelem benyújtásának időpontjában magyar állampolgár, és közös gyermekük született,

b) az (1) bekezdés b) és d) pontjában meghatározott feltételeknek megfelel, és

c) magyar nyelvtudását igazolja.


itt a b) és d) pont:

b) a magyar jog szerint büntetlen előéletű és a kérelem elbírálásakor ellene magyar bíróság előtt büntetőeljárás nincs folyamatban;

d) * honosítása Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát nem sérti;


Tehát (nem jogászként) én úgy értelmezem, hogy ha három éve vagyunk házasok, akkor kell állampolgársági vizsgát kell tennie, és úgy szerezhet állampolgárságot, viszont, ha öt éve házasok vagyunk, és van közös gyermekünk, akkor a nyelvtudását kell bizonyítania csak. Ha lehet, elkerülnénk az állampolgársági vizsgát. Felér egy érettségivel, és a legtöbb magyar se menne át rajta valószínűleg. Akit érdekel, itt vannak a tételek a szóbelire: [link]


Mindenesetre jogászok véleménye is érdekelne a témában, hátha valami pontosabbra jutunk. :)

ápr. 25. 18:54
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Az én férjem is 3. országbeli, 2017 óta magyar állampolgár. 5 éve voltunk már házasok, mikor állampolgárságért folyamodott. Az akkori törvények szerint úgy mentesült a vizsga alól, hogy elvégzett egy 1 éves, kükföldiek részére indított oktatást, így magyar közoktatási intézményben szerzett bizonyitvánnyal rendelkezett. 1-es voltam.
ápr. 25. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat! Végső esetben akkor majd ezzel próbálkozunk! A Balassi Intézet szervezte ezt a képzést? És ha megkérdezhetem, volt akkor már közös gyermeketek? Mert esetleg amiatt nem lehetett rátok még érvényes a hármas pont, ezért kellett a közoktatási intézményben szerzett bizonyítvány a vizsga alóli mentesüléshez. Ránéztem, 2020-ban módosult a törvény, de csak egy végrehajtási rendelettel egészítették ki, amely pont ezt a szakaszt talán nem módosította.
ápr. 25. 19:53
 5/5 A kérdező kommentje:
Illetve kedves válaszoló, az eredeti kérdésre visszatérve, a férjednek hogy zajlott akkor az elbeszélgetés? Azt tudom, hogy kell önéletrajzot írni az értékelő előtt.
ápr. 26. 08:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!