Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Határozott idejű munkaszerződé...

Határozott idejű munkaszerződésemet szeretném megszüntetni. A munkáltatómnak már szóban többször jeleztem, de eddig tudomást sem akart róla venni. Hogyan adjam a tudtára, hogy megértse, és mire számíthatok jogilag? Kártérítést követelhet?

Figyelt kérdés

Négy hónapja dolgozom megbízási szerződéssel, havonta 2 napot, de már az első hónapban kiderült számomra, hogy sem anyagilag, szem szakmailag nem azt kaptam a munkától, amit vártam. Ennek ellenére 4 hónapot lehúztam itt ,mivel távozási szándékomat a munkáltató meg se hallotta, mindig rábeszélt maradjak. Felmondani több okból akarok: legfontosabb, hogy anyagilag egyszerűen nem éri meg számomra: a havi 2 napos munkáért 200 km-t utazok, keresetemnek egynegyede az utazásra elmegy. Az év végi adóbevallásomkor ráadásul kiderült, a megkeresett béremnek 85 százalékát le kellett adóznom, és járulékoznom. ( Erre jött még az utiköltség)

Közben kiderült, anyósom nem szívesen vállaja el a 3 éves gyerekemet ha ráhagyom, mert havonta 2 napot el kell utaznom itthonról. Ezt se tudhattam előre, hogy így lesz. Mikor elvállaltam a munkát, nem tudtam, hogy ennyi fog elmenni adóba, stb..., de a szerződés aláírása előtt nem volt időm tájékozódni ezügyben, mert ez egy projekt és sürgette őket a beadási határidő. Ezért a munkáltató engem hibáztat, miért nem néztem jobban utána. ( Másrészt, ha ezt tudom, eleve el sem vállaltam volna a munkát) A munkáltató azt ígérte majd segít ezekben a dolgokban tájékozódni, de nem tette, pedig külön szakembert foglalkoztat a projektben résztvevők szakmai tájékoztatására, de az én kérdéseimre semmiben nem tudtak választ adni. Nekem csak annyi lenne a kérésem, hogy kiszállhassak a 10 hónapra szóló szerződésből, ahol már 4 hónapot eleve teljesítettem. Szakmailag pedig egyáltalán nem fejlesztő mégsem az a munka, de ez már csak "hab a tortán." Köszönöm, aki válaszol.


2011. jan. 10. 19:40
 1/10 anonim ***** válasza:

A hátralévő időre járó átlagkeresetedet követelheti rajtad.

Más szankció nincs azt hiszem.

2011. jan. 10. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Maradjunk a tényeknél és a jognál.

Határozott idejű munkaviszony idő előtt mindkét beleegyetésével szüntethető meg.

Egyoldalú felmondás csak szankciókkal "követhető el", ez oda-vissza igaz.

Az, hogy Te nem azt kaptad, csinálod amire szerződtél, csak a szerződés pontról-pontra történő hivatkozással indokolható meg és képezhet valamiféle alapot az idő előtti bontásra.

Ha ez nem egyértelmű, akkor adott esetben a bíróság nem biztos, hogy igazat ad Neked.

2011. jan. 10. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!Igen, ezt olvastam már, hogy a hátralévő időre eső átlagkeresetemet követelheti. Ami azt jeleni, hogy 6 hónap van hátra, és 20.000 Ft volt erre a munkára a bérem havonta. Tehát olyan 120.000-nél nem követelhet többet, vagy követelhet ezen felül is kártérítést?
2011. jan. 10. 20:09
 4/10 anonim ***** válasza:

Bocsi, de ha jól látom, megbízással dolgozol...

A megbízásos szerződés kicsit másképp működik, ott arra szerződsz, hogy valamit megcsinálsz (nem pedig egy munkát folyamatosan ellátsz), egyébként színlelt munkaszerződés.

2011. jan. 10. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Igen, ez megbízási szerződést! Akkor miben más? Nem lehet kiszállni belőle egyáltalán? Nagyon fontos lenne a válasz!!! Köszi
2011. jan. 10. 20:46
 6/10 anonim ***** válasza:
Ajánlom figyelmedbe a Munka Törvénykönyvét. Most kimásolhatnám a vonatkozó részt, de szerintem vagy olyan ügyes, hogy megtalálod, és igazából minden munkavállalónak és munkáltatónak illene ismernie. Szóval barátkozzatok. :D
2011. jan. 10. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha mindezek ellenére meg akarod szüntetni ajogviszonyt, akor AJÁNLOTT levélben add fle a felmondást postán, a feladóvevényt NAGYON őrizd meg és a felmondólevél másolatát is. Aztán az általad a levélben megjelölt határidő utáni napon már ne menj dolgozni és kész.

Készülj arra, hog ylehet, hogy perel.

Szerintem nem csak a pénzedért, hanem az általad okozott kár erejéig is perelhet. Amit az el nem végzett munka miatt elszenved. Itt persze majd neki kell bizonyitania, hogy miattad vesztesége lett.

2011. jan. 10. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

megbízási szerződésre nem vonatkozik a munka törvénykönyve

megbízásra a polgári törvénykönyv alkalmazandó


[link]


474 §

2011. jan. 10. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

ajánlott levél nem elég

legyen TÉRTIVEVÉNYES

hogy legyen nyoma annak

hogy átvette a munkáltató vagy megbízó

2011. jan. 10. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Igaz, igaz, bocs, tértivevényes legyen!
2011. jan. 10. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!