Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ki emlékszik? 1989 után...

Ki emlékszik? 1989 után alkotmány módositásra került sor, amiben olyan törvény került megfogalmazásra ami védi a politikusok döntés hozatalának felelősségét?

Figyelt kérdés
2011. febr. 7. 08:14
 1/3 anonim ***** válasza:

Köztársasági elnök felelőssége:

(Együttes döntés)

Mivel a köztársasági elnök döntéseiért politikailag nem felelős, csupán jogilag, és akkor is csak a tisztsége gyakorlása során elkövetett szándékos alkotmány- vagy törvénysértésért, hatáskörei többségének esetében a döntéseiért való felelősséget más szervek átvállalják. Ennek legáltalánosabb formája a miniszterelnöki ellenjegyzés.

(Önálló politikai döntés)

Az Alkotmány a köztársasági elnököt olyan döntésre is feljogosítja, amely végleges, felülbírálhatatlan, de amelyért sem ő, sem más nem visel politikai felelősséget.


Miniszterek felelőssége:

A miniszter közvetlenül a miniszterelnöknek tartozik politikai felelősséggel és csak rajta keresztül a parlamentnek.


És amire te gondolsz:

Az 1989. évi XXI., 1990. évi XXIX. és XL. törvénnyel végrehajtott alkotmánymódosítások jelentősen és látványosan megerősítették a kormányfő jogállását, megnevezése a Minisztertanács elnökéről miniszterelnökre változott. A módosítás megteremtette a közjogi hátteret a miniszterelnöknek a kormányon belüli politikai primátusához és formalizálta a korábban hiányzó kormányfői jogosítványokat. Az Alkotmány 33.§ (3) bekezdése is ezt támasztja alá, amikor kimondja, hogy a miniszterelnök megválasztásáról, továbbá a Kormány programjának elfogadásáról az Országgyűlés egyszerre határoz és a kormány csak ezt követően, a miniszterek kinevezésével alakul meg. Jogi értelemben így a kormányprogramot nem a kormány, hanem a leendő miniszterelnök állítja össze és terjeszti az Országgyűlés elé, és a kormány működése alatt a kormányfő programját valósítja meg, ezáltal valójában miniszterelnöki programról beszélhetünk. A kormányfő pozícióját erősíti az is, hogy a Kormány megbízatása minden esetben a miniszterelnökéhez kötődik, illetve közjogilag szabad keze van a miniszterek kiválasztásában, továbbá ő vezeti a Kormány üléseit, ő mondja ki határozatait (lásd: Müller György: A kormány felépítése, a kormányfő jogállása és a miniszterek helyzete. 1990-2002. In: Magyar Közigazgatás 2002/6. 351-359.o).

2011. febr. 7. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Lehet -e politikai passzivitásnak nevezni olyan passziv magatartást, ami arra irányul, hogy távol tartsam magam olyan döntéshozataltól, amiből az országnak kára származik.Gondolok itt olyan tényekre,amikor is egy ellenzéki párt teljes egészében kivonja magát fizikailag is a közös munka alól vagy olyan helyzetet teremt pl.népszavazás,aminek kimenetele hátrányba hozza a kormánypártot. Vagy az ellenzék teljes passzivitása, félrevezető és uszító magatartása olyan választási helyzetet eredményez, ami a választást részére eldönti. Megpróbáltam árnyaltan arra célozni, hogy mi lett volna ha akkor az ellenzék nem tehette volna meg azt amit megtett, ha nem játszott volna rá a kormánypártiak elhibázott döntéseire és evvel nem hergeli a közvéleményt. Szerintem felelősségük nem kisebb mint az akkori kormánypártiaknak vagy kormánynak és ezt ki kéri számon rajtuk ! Én biztos vagyok benne,hogy egy jó érzésű ember szégyellné magát és nem verné a mellét a 2/3-val.Pártokon kivüli vagyok és néha magamon kivül is ami történik.
2011. febr. 7. 16:07
 3/3 A kérdező kommentje:
Én pl. arra emlékszem és azt hiszem az első törvények között volt, hogy hibás döntésért politikus nem vonható felelősségre. /Antall J/
2012. szept. 6. 07:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!