Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tulajdonközösség megszüntetése...

Tulajdonközösség megszüntetésekor miként alakul az elővásárlási jog, ha az arányok 1/3-2/3?

Figyelt kérdés

Közös ingatlanban van 2/3-ad tulajdonom. Szeretném megváltani a maradék 1/3 részt is. Értékbecslővel felértékeltettem, de a másik tulajdonos szerint kétszerannyit ér. Mondtam, hogy oké, akkor adja el annyiért. Persze azt nem tudja. Bíróság lesz a vége, de szeretném tudni, hogyan megy ez, nehogy rosszul járjak.

Jár valami előnnyel, hogy nekem nagyobb a tulajdoni hányadom?

Ha azt mondja hogy ő is megvenné annyiért, akkor van-e nekem elővételi jogom a nagyobb tulajdoni hányad miatt?

Mennyi időt kell adni arra, hogy árulja a másik tulajdonos?

Ha a bíróság elrendel árverést, akkor nekem is licitálnom kell, vagy miután kiderült, hogy ki és mennyiért venné meg, utána mondhatom, hogy ok, de élve az elővételi jogommal, annyiért én is megveszem.


2011. máj. 12. 16:30
 1/5 anonim ***** válasza:
Értékhányadtól függetlenül nem kötelezhető a másik tulajdonos, hogy eladja a részét. Én 20 évig vártam rá, hogy osztatlan ingatlanom másik felét eladja a másik tulaj.
2011. máj. 12. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Akkor van valakinek elővételi joga, ha a másik el akar adni.

Ha ő nem akar eladni,akkor nincsmirőlbeszélni. Nem kötzelezheted se arra, hogy eladja a részét, se arra, hogy megvegye a tiédet.

2011. máj. 12. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Én úgy tudtam, hogy lehet kérni a bíróságon a tulajdonközösség megszüntetését. Sok maffiózó pont ezt teszi, megvesz ingatlan résztulajdonokat és kiteszi a másik felet bírósági papírral.

Viszont a másik tulajdonos magatartása miatt nem tudom használni, mivel volt hogy megvert (feljelentés volt, bírósági ügy folyamatban) és már az életemre is tört (késsel megkergetett). Szóval mindenképpen meg akarom szüntetni a tulajdonközösséget.

2011. máj. 12. 16:44
 4/5 anonim ***** válasza:

A tulajdonközösség megszüntetésekor selehet kötelezni az egyik felet sem az eladásra. A leggyakoribb megoldás a természetben történő megosztás, azaz egy házból/telekből csinálnak kettőt.

Csak ha ez végképp nem valósítható meg,akkor van esély az egyik általi megváltásra.

2011. máj. 12. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha az egyikőtök árulja a saját részét, akkor van a másiknak elővásárlási joga. Mivel ebben az esetben ő konkrétan nem árulja a saját részét, ez így nem jöhet szóba. Természetesen nincs akadálya annak, hogy megegyezzetek és akkor megvásárlod az ő részét. Mivel ez nem működik köztetek, ahogy látom marad a bíróság útján történő megszüntetés. A bíróság 3 megoldás közül választhat, a sorrendhez pedig kötve van, amennyiben az előrébb álló megoldás lehetséges úgy azt kell választania, viszont nem választhat olyat, amely ellen mindketten tiltakoztok. Tehát amennyiben a természetben megosztás egyikőtöknek sem megfelelő, azt mondani kell vagy még a keresetben előadni, a második variáció a magához váltás, amikor is te magyarul megveszed tőle az ingatlant. A 3. lehetőség a közös értékesítés/árverés, amennyiben az első kettő nem menne. Az árat asmenyiért meg lehet váltani, a bíróság állapítja meg.
2011. máj. 12. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!