Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Csalás (Btk 318. §) vagy...

Csalás (Btk 318. §) vagy Számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény (Btk.300/C§)?

Figyelt kérdés

Üdv!

A lakótársam egy cseten kaptott tavaly egy netes telefonhoz tartozó jelszót, amivel állítólag ingyen lehet telefonálni. Én telefonáltam vele vidáman és azóta kiderült,hogy az a telefon egy előfizetői telefon. Persze csak akkor tudtam meg ezt a dolgot, amikor már a rendőrök hívtak... Behívtak a rendőrségre, mert feljelentett valaki, hogy 40000 Ft-os számlát csináltunk neki. Én nem tagadtam le, hogy használtam, nem is lett volna értelme. Azt mondták, hogy ez csalás vétsége, amit elkövettem.A telefonszámok egyeztetése után a lakótársam ellen megszüntették a nyomozást mivel 20000 ft alatti volt az ő része,de nekem 20000 forint feletti és így csalás vétségében gyanusított lettem.A vallomásomban benne van,hogy nem szándékosan tettem,nem tudtam,hogy kárt okozok valakinek,továbbá,hogy teljes összegben kifizetem az okozott kárt.

Nekem egy régi ügy miatt volt felfüggesztettem (teljesen más miatt)ami ebben az évben telt le márciusban sikeresen.Azonban ezek a hívásaim tavaly szeptember és novemberben történtek.Mit kaphatok a telefon miatt?A nyomozó szerint pénzbüntetést várhatok és a kárt meg kell térítenem.Mik a lehetőségeim? köszönöm a válaszokat. Azt, hogy csak most tudtam meg, hogy honnan van ez a dolog a lakótársam is tanúsítja ha kell.


300/C. § (1) Aki számítástechnikai rendszerbe a számítástechnikai rendszer védelmét szolgáló intézkedés megsértésével vagy kijátszásával jogosulatlanul belép, vagy a belépési jogosultsága kereteit túllépve, illetőleg azt megsértve bent marad, vétséget követ el...


Nem én léptem be, én csak használtam, mert a lakótársam megengedte...


2011. jún. 7. 22:12
 1/8 anonim ***** válasza:
A világon semmi sincs ingyen, ezt jegyezd meg. Legyen ez tanulópénz és fontos tapasztalat számodra.
2011. jún. 7. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

...


És nekem azt honnan a rákból kellett volna tudnom, hogy nem a lakótársamé az a telefon előfizetés? Ha valakitől kölcsönkérem a telefonját egy hívásra akkor sem kérdezem meg, hogy az övé-e...

2011. jún. 7. 23:11
 3/8 A kérdező kommentje:
nincs ingyen?pl:zene-filmletöltés..ingyenes dolgokkal van tele a világháló...
2011. jún. 8. 04:48
 4/8 anonim ***** válasza:

"És nekem azt honnan a rákból kellett volna tudnom, hogy nem a lakótársamé az a telefon előfizetés?"


Pl. megkérdezed. Ugyanis ha 40 ezres számlát csinálsz, az elég sok telefonálás, gondolom, illik a haverodtól megkérdezni, hogy bocs, nem baj, ha 100 órát telefonálok Japánba?


Ha erre ő azt mondja, hogy az egész ingyen van, akkor meg életbe lép az, amit az első válaszoló mondott: semmi sincs ingyen. Ha valami "ingyen van", akkor az gyanús, hogy nem egészen legális dolog.


Nyilván nem fognak túlzottan megbüntetni, mert együttműködtél, elismerted, a kárt megtérítetted stb. Szóval nem kell parázni.

2011. jún. 8. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

ma 04:48


Azokat az "ingyen letöltéseket" előbb valaki hozzáférhetővé tette a letöltéshez. Ha jogvédett anyagokról van szó (mint szinte minden újabb film és zene esetében), akkor a feltöltő bcs-t követett el.

2011. jún. 8. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Elméletileg a csalást csak jogtalan haszonszerzés végett lehet elkövetni, mivel neked ez nem volt célod és nem tudtad, ezért csalásért megbüntetni nem lehetne. Az más kérdés, hogy mennyiben hiszik ezt el neked. Ami ellened szól az a 40ezres számla, ami igen magas, és arra lehet következtetni, hogy te ezt szándékosan tetted, hiába mondasz mást. Majd kiderül mi lesz, közvetítői eljárásra nem kértétek az ügy utalását? Nem tudom most így hirtelenjében, de szerintem a csalás alapesete még belefér abba a körbe, amikor is azt lehet indítani. Akkor ugyanis nincs eljárás, csupán meg kell téríteni a kárát az illetőnek, illetőleg kárpótolni.
2011. jún. 8. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Már hogyne lenne semmi se ingyen?


Fogadóirodák.:

Adnak x ezer forint bónuszt INGYEN,amit bizonyos feltételek mellett ugyan-de befizetés nélkül-kikérhetesz


Fájlcserélés..ami félig meddig illegális de ingyen van,csak net kell hozzá.


Sms küldése neten.: Regisztrálsz,teljesen ingyen van korlátlan számban = nem kell többé sms-ért fizetned ha gépközelben vagy.


Mi kell még?

2011. jún. 8. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

@12:39:


Az a 40000 Ft-os számla 3 hónap alatt jött össze

Lakótársam: 10e

Én: 30e


A hívásrészletezőn pedig látszik, hogy a hívások teljesen normális mértékben voltak lebonyolítva, nem az látszik, hogy pl minden nap emelt díjas hívások tömkelege...

2011. jún. 8. 19:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!