Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogászok! Ez esetben létrejön...

Jogászok! Ez esetben létrejön a letéti szerződés?

Figyelt kérdés
Fiktív példa. Pl ha van egy kiskorú, korlátozottan cselekvőképes gyerekem, aki leadja a kabátját a ruhatárba a ruhatárosnak, de a kabát tegyük fel eltűnik. Ez esetben létrejött a letéti szerződés a ruhatáros és a gyerek között?
2011. nov. 10. 19:21
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
igen, létrejött a jogviszony
2011. nov. 10. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2011. nov. 10. 19:32
 3/13 A kérdező kommentje:
még esetleg tudnál nekem segíteni két kérdésben??
2011. nov. 10. 19:59
 4/13 anonim ***** válasza:
mondd
2011. nov. 10. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszi :)))

Szóval, van egy ilyen eset hogy:

"A peres felek egy társasház tulajdonosai. A társasház-alapító okirat szerint az épülettömbhöz tartozó parkban, illetve telken bármilyen létesítményt csak az összes társtulajdonos közös beleegyezésével lehet létesíteni. A tömbök területén garázsokat külön létesítményként nem lehet építeni. A társasház négy épületből áll. A tulajdonostársak közül egyesek beépített garázzsal rendelkeznek. A felperesek 17 garázs építését tervezték. Erre az építésügyi hatóságtól elvi építési engedélyt kaptak. Az alperesek 9 garázs létesítését nem ellenezték, további 8 garázs létesítéséhez azonban nem járultak hozzá. Arra hivatkoztak, hogy a garázsépítéssel a felperesek lakása az építési költséget meghaladó mértékben értékesebbé válik, viszont az alperesek lakásának az értéke csökken, mivel a garázsokat az alperesek lakása közelében tervezik megépíteni. Másrészt a garázsépítés folytán a gyermekjátszótér is megszűnik. Ezért a felperesek keresetükben kérték, hogy hozzájáruló nyilatkozatukat a bíróság ítéletében pótolja."


Na, ehhez egy kérdés, hogy az alperesek visszaélnek e a jogukkal, ezáltal hogy megtagadják további garázsok építését?(joggal való visszaélés) Én azt írtam, hogy igen, de nem tudom hogy jó-e.


Illetve másik kérdés, hogy mik azok a körülmények amikor a bíróság pótolhatja a szükséges jognyilatkozatot, és hogy fenn áll-e ennek minden feltétele?


10 esetet elemeztem eddig ki polgári jogból, de ezekre már nem tudok rájönni :(

2011. nov. 10. 20:29
 6/13 anonim ***** válasza:

Ilyen jellegű kérdéseket

szerintem nem az alapító okiratban,

hanem az SZMSZ-en kell szabályozni


vö. társash.tv.

9 és 13. §

[link]


Ptk. ezt mondja joggal való visszaélésről


5. § (1) A törvény tiltja a joggal való visszaélést.

(2) Joggal való visszaélésnek minősül a jog gyakorlása, ha az a jog társadalmi rendeltetésével össze nem férő célra irányul, különösen ha a nemzetgazdaság megkárosítására, a személyek zaklatására, jogaik és törvényes érdekeik csorbítására vagy illetéktelen előnyök szerzésére vezetne.

(3) Ha a joggal való visszaélés jogszabály által megkívánt nyilatkozat megtagadásában áll, és ez a magatartás nyomós közérdeket vagy különös méltánylást érdemlő magánérdeket sért, a bíróság a fél jognyilatkozatát ítéletével pótolhatja, feltéve, hogy az érdeksérelem másképpen nem hárítható el. A jognyilatkozat pótlására különösen akkor kerülhet sor, ha a jognyilatkozat megtételét illetéktelen előny juttatásától tették függővé.


[link]

2011. nov. 10. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

mindkettő mellett

lehet érvelni

joggal való v.-e vagy nem


az eset szerelői (és hozzáállásuk) nem fehér-fekete


ha be tudják bizonyítani, hogy valóban csökken értéke ingatlanuknak, hátrányuk származik ebből,

akkor nem beszélhetünk joggal való visszaélésről


fontos, hogy ez megvalósuljon:

"az a jog társadalmi rendeltetésével össze nem férő célra irányul"

ez mintha ebben az esetben nem állna meg

nem ellentétes tulajdonjog rendeltetésével

közös tulajdon esetében ilyen jellegű érvekre hivatkozni


plusz még:


szerintem nem sért "különös méltánylást érdemlő magánérdeket", ha nem lesz garázs


bíróság egyedileg dönt

ami bármi lehet elvileg...

2011. nov. 10. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Értem, és köszönöm, azért gyanús nekem az egész, mert ehhez az esethez, adtak nekünk 5 kérdést, végülis ezek ilyen egymásra épülő kérdések, és lényegében én csak "betippeltem" hogy visszaélnek a jogukkal.

1. mik a joggal való visszaélés feltételei (ez egyszerű, megválaszoltam)

2. miért tagadták meg az alperesek a garázsok építését(ezt is megválaszoltam)

3. visszaéltek-e a részükre biztosított joggal(ez most a vitatott

na, és 4. kérdés, hogy a társasház alapító okiratának módosításához szükséges nyilatkozat szerződési nyil. vagy jogszabály által megkövetelt nyilatkozat, és miért fontos ez. Ide írtam h jogszabály által megkövetelt, és azért fontos, mert a joggal való visszaélés címen csak jogszabály által megkövetelt nyilatkozat pótolható, szerződési nyilatkozatot a bíróság ítélettel nem pótolhat.


ééés az 5. kérdés, 5. Milyen körülmények esetén pótolhatja a bíróság ítéletével a szükséges nyilatkozatot? Fennáll-e ennek minden feltétele? Elhárítható-e az érdeksérelem más módon is?


amire én ezt írtam: A jognyilatkozat ítélettel való pótlására csak akkor kerülhet sor, ha az érdeksérelem másképpen nem hárítható el. Az elhárítás akár más jogügylet, akár, rendkívüli erőfeszítést nem igénylő egyéb cselekmény útján történhet. A törvény nyomatékkal említi a jognyilatkozat ítélettel való pótlásának lehetőségét olyan esetekben, ha annak megtételét illetéktelen előny juttatásától tették függővé. A törvényi feltételeknek együttesen kell fennállniuk. E feltételek a következők: a) a joggal való visszaélésnek az 5. § (2) bekezdésében meghatározott tényállása megvalósuljon; b) a nyilatkozatot kérő oldalán nyomós közérdek vagy különös méltánylást igénylő magánérdek forogjon fenn; c) az érdeksérelem egyedül a nyilatkozatnak bírósági ítélettel való pótlása útján legyen elhárítható. A jognyilatkozatok bírósági ítélettel való pótlásának legfontosabb esetcsoportjai ugyancsak a tulajdonközösség körében, a lakásbérleti jogviszonyok körében, a tulajdonos és a haszonélvező, más idegen dologbeli jogosult jogviszonya körében fordulnak elő."


mivel ilyen szépen levezettem, ebből gondoltam h joggal való visszaélésről van szó. de tényleg gyanús, elvileg ha betudják bizonyítani, hogy a másik fél előnyt szerezne a garázsokkal, akkor az alperesnek kedvezne minden, és nem élne vissza a jogával. Meg nem az összes garázs építését tagadták meg, párat engedélyeztek.

2011. nov. 10. 21:07
 9/13 anonim ***** válasza:

hová kellenek ezek a feladatok?

mit tanulsz?

2011. nov. 10. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
joghallgató vagyok, és polgári jog gyakorlathoz kell
2011. nov. 10. 21:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!