Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lefoglalható-e, elárverezhető-...

Lefoglalható-e, elárverezhető-e kizárólag a haszonélvezeti jog, nem a haszonélvezeti kötelezettség megsértése miatt?

Figyelt kérdés

A fiam az ingatlan tulajdonosa 1/1 arányban én pedig a holtiglan haszonélvező.Ha csak nekem keletkezne köztartozásom (pl. a NAV felé), kizárólag a haszonélvezeti jogom lefoglalható-e? Mert ilyen idézetet találtam a weben:"Az 1881. évi LX. Tv. 208 §-ában leírtak szerint az ingatlanon lévő haszonélvezeti jog elárverezhető, háromféle esetet határoz meg a törvény:

- ha a végrehajtást szenvedőnek másnak tulajdonában lévő ingatlanon van telekkönyvileg bejegyzett haszonélvezeti joga;

- ha az ingatlan tulajdonjoga végrehajtást szenvedőt illeti;

- ha a végrehajtást szenvedőt az ingatlan haszonélvezete bejegyzés nélkül illeti meg a 213. §. szerint. Ez utóbbi szerint ezt ingó módjára kell zárlat útján érvényesíteni."


2011. dec. 17. 07:55
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem. Az ilyen ingatlanokkal sokat nem tudnak kezdeni. Illetve igen árverésre bocsátják, de lakottan, haszonélvezettel terhelten. Így viszont eladhatatlan.


Nézz szét a NAV árverési honlapján. Sok tucat ilyen ingatlant találsz. Az árveréseken soha senki nem jelentkezik vételi szándékkal...

2011. dec. 17. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A fent idézett törvény egy nem hatályos jogszabály. A cikk amiben szerepel is csak a jogtörténeti jelentősége miatt hivatkozik rá.

Nyilván elképzelhető olyan jogi szabályozás, ahol a haszonélvezeti jog, mint vagyoni értékű jog is végrehajtás alá kerülhet, hiszen az illetéktörvény meghatározza az értékét az ingatlan teljes értékének hányadaként, a jogosult életkorát is figyelembe véve. De nyilván ekkor sem a jog, hanem megfelelő tulajdonhányad képezné a végrehajtás tárgyát.

De a jelenlegi szabályozás biztosan nem ilyen, a haszonélvezetről csak önként lehet lemondani, illetve egyes esetekben korlátozható.

2011. dec. 18. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a szakértő választ, én is így gondoltam...
2011. dec. 19. 07:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!