Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit lehet tenni? Van egy ház,...

Mit lehet tenni? Van egy ház, aminek én voltam a tulaja, de anyumnak van haszonélvezeti joga.

Figyelt kérdés
Elárverezték a házat.Mit tehet anyum ezek után. Az új tulaj milyen feltételekkel kérheti a joga lemondására? Úgy értem,hogy kell e biztosítania másik lakást,vagy fizetni kell valamennyit?
2009. máj. 20. 13:45
 1/5 anonim válasza:

Én fél évig tanultam jogi alapismereteket a suliban,és ebben az esetben az volt,hogy ha te vagy a tulaj,anyud a haszonélvező,akkor te pl.hiába adod el a házat,anyudnak minden joga fenn marad!Ha új tulaj van annak vállalnia kellett,azt hogy van a háznak egy haszonélvezője.Ő amíg anyud él,nem zavarhatja el őt a Házából!

Anyudnak joga van kiadni a lakást,ha a tulaj is tudja(ebben nem vok biztos hogy kell tudnia a tulajnak),de ha a tulaj akarja kiadni,akkor anyud élhet avval hogy nem!

Szóval ha eladják a tulajdoni jogot,vagy akár elárverezik a házat,akkor sem zavarhatja onnan el őt,csak ha lemond a haszonélvezeti jogról!Szóval anyud maradhat ott amíg él,és élhet a jogaival.A tulaj is egyezkedhet anyuddal,de csak akkor az ővé az a ház,ha nincs haszonélvező!Remélem segítettem:)

2009. máj. 20. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen,sokat segítettél! Azt nem tudod véletlenül,hogy jogilag kérhet e valamit azért ha lemond a haszonélvezetről? Vagy ez csak a tulajon múlik?
2009. máj. 21. 12:02
 3/5 anonim válasza:

Elég hosszú,de megéri elolvasgatni őket:)Wikipédiáról szedtem le az infókat,remélem segített.(első Válaszoló:)

Azt nem tudom,hogyan számítják a haszonélvezeti jog ellenértékét,de ezen a honlapon kérdezhetsz egy ügyvédet!


[link]


A haszonélvező jogai:


A haszonélvező jogosult a dolog birtoklására, használatára, hasznainak szedésére, a haszonélvezeti jog gyakorlásának más részére való átengedésére - ellenérték fejében a jog gyakorlását csak akkor lehet átengedni, ha a tulajdonos azonos feltételek mellett a dolog használatára nem tart igényt - és a birtokvédelemre - a tulajdonossal szemben is. A haszonélvező felszólíthatja a tulajdonost rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatok elvégzésére, és elvégezheti ezeket a munkálatokat, ha a tulajdonos azokat nem végzi el.


A tulajdonos jogai:(átadhatja ellenérték fejében)


* A tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.

* Ha a haszonélvező ellenérték fejében kívánja átengedni a haszonélvezeti jog gyakorlását, akkor a tulajdonos azonos feltételek mellett a dolog használatára igényt tarthat.

* A tulajdonos jogosult a haszonélvezet gyakorlását ellenőrizni.

* Ha a haszonélvező a dolgot rendeltetésének meg nem felelő módon használja, rongálja, vagy a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását egyébként veszélyezteti, és a tulajdonos tiltakozása nem vezetett eredményre, a tulajdonos biztosítékot követelhet. Ha a haszonélvező nem ad biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti.

* A tulajdonos ellenőrzési jogosultsága és a biztosíték követelésének joga azzal szemben is megilleti, akinek a haszonélvező a haszonélvezet gyakorlását átengedte.



A haszonélvezet megszűnése :


A haszonélvezet megszűnik, ha a jogosult meghal; ha a jogosult a haszonélvezetről - ingyenesen vagy visszterhesen - lemond; ha a dolog elpusztul (és nem állítják helyre); ha a szerződésben kikötött időtartam eltelt vagy feltétel bekövetkezett; ha a jogszabályban meghatározott más okból bekövetkezett.

2009. máj. 21. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat,nagyon sokat segítettél!
2009. máj. 22. 13:04
 5/5 anonim válasza:
örülök,és írd meg hogy mi lett a vége:)
2009. máj. 22. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!