Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A haszonélvező miben korlátozh...

A haszonélvező miben korlátozhatja érthetetlenül a tulajdonost?

Figyelt kérdés
Anyámmal lakunk egy házban.Apám halálakor(12 éve)került rám az apai rész.8 éve lakik itt a feleségem is,idő közben 2 gyerekünk született.A tulajdonrész anyám és én közöttem 50-50%.Persze a haszonélvezet anyámé.A rezsit úgy fizetjük(anyám számításai szerint)hogy 75% minket,25%őt terheli.Ezen kívül minden felújítást,karbantartást mi állunk.Minden ilyen költségről a nevemre kiállított számlánk van.Átalakítást terveztünk,1 kisszobát akartunk kialakítani a gyerekeknek plusszban.Teljesen a mi költségünkön,persze.Anyám nem engedi.Az indoka:csak...Ez az ő életterét egyáltalán nem zavarná.Minden felújításnál kötekedik,mert neki jó van úgy minden,ahogy 35 éve meg lett csinálva...Kérdésem:emellett,amiket leírtam,miben akadályozhat még bennünket?Én nem elveszek a ház értékéből,hanem mindig csak hozzáteszek.Így,hogy ő a haszonélvező,valóban annyit köteles csak a rezsibe adni,amennyit ő akar?Köszönöm a válaszokat előre is.nagyon el vagyok keseredve.Nagyon bánt,hogy a ház,amiért apám keservesen megdolgozott,csak ennyit jelent anyám számára.És hogy nem annak örül,hogy nekem fontos,szépítgetem,újjítgatom,hanem még akadályoz is ebben.
2012. jan. 17. 15:51
1 2
 1/14 tetro ***** válasza:
Én azt gondolom, hogy sajnos akár bérleti díjat is kérhetne tőletek, azért hogy ott laktok.
2012. jan. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Sajnos sok jó hírem nincs. A haszonélvező akár az egész házra igényt tarthat, te a tulajdon ellenére is csak szívességi lakáshasználó vagy, amíg anyád él. Vagy férjhez nem megy újra, mert sejtésem szerint csak özvegyi jogon van bejegyezve. Tessék, itt a megoldás, keríteni kell egy pasit! :)


A rezsi ennek megfelelően megegyezés kérdése, de ha ti négyen laktok, anyátok meg egyedül, akkor én nem mondanám irreálisnak.

A haszonélvezőt korlátozni csak indokolt esetben lehet, ha például az ingatlan állagát fenyegetné a hanyag hozzáállása, vagy rezsitartozást halmozna föl.

2012. jan. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

A haszonélvező jogai: birtoklás, használat és hasznok szedése.

A tulajdonos ezeket csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező nem él a jogával.

A közterhek megfizetése a haszonélvezőt terheli, plusz a karbantartás, stb. Ez persze akkor igaz csak így teljesen, ha egyedül használja az ingatlant. Nálatok megosztottátok a használatot, tehát a költségeket is meg kell osztanotok.

2012. jan. 17. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Van neki pasija,egy igénytelen,munkanélküli alkoholista...Azóta ilyen hülye,sajnos.Csak az esik rosszul,hogy apám ebbe a házba rokkant bele...anyám meg nagy ívben tojik az egészre.
2012. jan. 17. 16:02
 5/14 A kérdező kommentje:
És szívesebben látná itt a pasas pereputtyát,mint a saját unokáit...
2012. jan. 17. 16:04
 6/14 A kérdező kommentje:
Gondoltunk rá,hogy elmegyünk albérletbe,és legyen boldog .De mi van azzal a költségekkel,amik apám halála után a házra lettek általam költve?Minden egyes forintról hivatalos számla van,amit anyám tavaly ügyvéd előtt el is ismert(már akkor kezdődtek a gondok),
2012. jan. 17. 16:06
 7/14 tetro ***** válasza:
sajnos ha a ház jogilag tiéd is, de anyád haláláig lényegében az övé. hülyeség volt addig beleölni a pénzt... habár egyszer úgyis a tiéd lesz.
2012. jan. 17. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Hát,csak az embernek vannak egészséges igényei a,főleg fiatalon,2 gyerekkel.Meg én úgy gondoltam,folytatom azt a házzal,amit édesapám elkezdett...A fene se gondolta,hogy anyámnak nem a családja lesz az első...
2012. jan. 17. 16:10
 9/14 dizus ***** válasza:
A rezsi megegyezés kérdése,azt nektek kell tudni mi a jogos.A rendeltetésszerű használatból eredő karbantartást és a felújítást még akkor is 100%-ban neked kellene fizetni,ha nem laknátok ott.Jogilag megteheti hogy azt mondja nem bővíthetsz,mert ha később elköltöztök akkor neki kára is lehet abből hogy emiatt megnő a rezsije.Akadályozni pedig abban is tud hogy mondjuk azt mondja: reggelig hagyjátok el a házat!Faramuci dolog a haszonélvezet,vannak megoldások rá de anyagilag csak bukni tudsz rajta!
2012. jan. 17. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Most őszintén,ilyen egy anya????Ugye csak mi vagyunk ilyen helyzetben?Ugye más nem nézi így semmibe a gyerekét,unokáit ?Csak azt nem tudom,akkor minek szült gyereket,és mért nem élte vígan az életét függetlenül?Mindegy,ez a mi bajunk.Köszönöm a válaszokat.
2012. jan. 17. 16:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!