Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Magyarországon, lehet-e csak...

Magyarországon, lehet-e csak adósságot örökölni? Kérem, csak joghoz értők, vagy hasonlót átéltek válaszoljanak!

Figyelt kérdés
Elhunyt édesanyám után én vagyok a törvényes örökös. Közös háztartásban éltünk, semmiféle ingóság, ingatlan nem maradt hátra utána, leszámítva egy bankszámlahitelt. Vissza kell-e nekem ezt fizetni?
2012. márc. 12. 12:50
 1/9 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Nem. Örökséget vissza lehet utasítani, ekkor az államra száll az örökség, ebben az esetben a tartozás is.
2012. márc. 12. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, de akkor sem kell fizetned semmit, mivel a hagyatéki tartozásokért csak a hagyaték erejéig kell helyt állni.

Tehát legrosszabb esetben 0-ra jössz ki, mínuszba semmiképp sem mehetsz.

És természetesen vissza is utasíthatod az örökséget, de erre akkor nagyon figyelj oda, hogy utánad kiskorú jönne, mivel ő nem tudja visszautasítani, így akkor ő lesz az örökös. (Persze rajta se hajtják be, mint ahogy feljebb leírtam!)

2012. márc. 12. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
89%

Az első annyiból mond rosszat, hogy attól még, hogy te visszautasítod, nem száll rögtön az államra, hanem végigjár minden lehetséges örököst!

Tehát, ha van egy kiskorú, akkor ez gond. Vissza lehet utasítani a nevében is, de az bonyolult, gyámhatósági engedély kell hozzá, stb.

De - mint ahogy az előbb leírtam - semmi gondod nincs belőle, ha örökölsz, legfeljebb semmit sem kapsz, és kész.

2012. márc. 12. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

1. Mindegy, hogy MIT örökölsz, elfogadni nem vagy köteles, minden következmény nélkül lemondhatsz róla.

2. Adóságot örökölni csak az örökség mértékéig lehet, tehát olyan nincs, hogy CSAK adóságot örökölj.

3. Olyan viszont van, hogy ha pl egy házat örökölsz, amin a bank felé tartozás van, akkor a banknak jogában áll a házat elárverezni, és ha a tartozáson felül marad valami az árverésböl, akkor azt kapod meg.


Az adott esetben nem kell édesanyád tartozását kifizetni, ezt csak az ö pozitiv vagyonából lehetne követelni, de mivel ilyen nincs, ezért az egész tárgytalan.

2012. márc. 12. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Így járt a bank. Nekem is okoskodtak egy darabig, de amikor elmondtam, hogy a jog szerint adósságot csak az örökölt vagyon mértékéig örökölök, békén hagytak.

Menj el a helyi közjegyzőhöz, és készíttess egy "Örökösödési bizonyítvány"-t, nincs ötezer forint.

2012. márc. 12. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
56%
Ha adósságot örökölnél, akkor lemondhatsz róla, vagyis visszautasíthatod, de akkor az egyéb örökségről is lemondassz.
2012. márc. 12. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Andizsuzsi ***** válasza:
56%

"Az első annyiból mond rosszat, hogy attól még, hogy te visszautasítod, nem száll rögtön az államra, hanem végigjár minden lehetséges örököst!"


Jogos! Csak nekem a kérdésből valahogy az jött le, hogy nincs más örökös. De attól még persze lehet.

2012. márc. 12. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"akkor lemondhatsz róla"

- na, azt ugyan nem. Az teljesen más.

Mint, ahogy páran többször is kifejtettük: visszautasítani lehet, csak meg kell vizsgálni, érdemes-e.

Van, mikor az öröklés a célravezetőbb még akkor is, ha az történetesen itt azt jelenti, hogy nem kap semmit.

2012. márc. 12. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat !
2012. márc. 12. 14:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!