Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az objektum területén jogosula...

Az objektum területén jogosulatlanul bent tartózkodó személy csomagját/és persze ruházatát, mert az is csomagnak minősül/akár kényszerítő erő útján is átvizsgálhatja a biztonsági őr?

Figyelt kérdés
Az tudom, hogy ha a jogosan bent tartózkodó személy nem járul hozzá csomagjainak/ruházatának/ átvizsgálásához, akkor a bizt.őr nem állhatja útját és ki kell, hogy engedje. Annyit tehet, hogy jelentést ír az átvizsgálás megtagadásáról. De ez is ellentmondásos, mert a biztonsági őr feladatai közé tartozik a bűncselekmények megakadályozása, márpedig az illető valszeg azért nem mutatja meg a csomagját, mert valamit ki akar vinni(és az is előfordulhat, hogy az értéke 20000Ft felett van)...

2012. ápr. 13. 13:02
 1/8 anonim ***** válasza:
9%
Véletlenül lebax egy fülest é már nem is kifogásolod annyira, ha átnézi.
2012. ápr. 13. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
79%
Visszatarthatja a területet elhagyni szándékozót, és rendőrt hívhat. Bűncselekmény gyanúja esetén neki már joga van ruházatot, csomagot átvizsgálni akkor is, ha nem akarod, csak ez még súlyosbító körülmény is lesz, ha nem működsz együtt.
2012. ápr. 13. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nem igazán értem...

A Személy és Vagyonvédelmi könyvben a szituációkat leíró példáknál az van, hogy a kimenő személynek nem lehet az útját állni. Akkor viszont ha én biztonsági őrként vagyok ott az orrom előtt szétlophatják az egész üzemet én meg csak írom a jelentéseket?!

Mert a feladatok megoldásaiból ez derül ki.

Egyikhez sincsen feltüntetve az a lehetőség, hogy akár kényszeríthetem arra, hogy mutassa meg, vagy, hogy kényszerrel ott tarthatnám, amíg a rendőrök kiérkeznek.

Szóval ez a jogosan és a jogtalanul ott tartózkodók esetében sem teljesen egyértelmű nekem.

2012. ápr. 13. 13:51
 4/8 anonim ***** válasza:
50%

"márpedig az illető valszeg azért nem mutatja meg a csomagját, mert valamit ki akar vinni(és az is előfordulhat, hogy az értéke 20000Ft felett van)..."


Nem valszeg azért nem mutatja meg, mert semmi közöd hozzá.

Ha valóban jogosulatlanul tartózkodik magánterületen az magánlaksértés, hívj rendőrt. Visszatartani jogod van, aztán csókolom.

2012. ápr. 13. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
46%

Ha meg jogosan tartózkodik ott, akkor coki.

Nekem egy életre elegem lett a magukról túl sokat képzelő kápókból.

2012. ápr. 13. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Tehát a biztonsági őrnek akkor sincsen joga átkutatni az illetőt, ha az jogtalanul tartózkodik az adott helyen?
2012. ápr. 13. 14:22
 7/8 anonim ***** válasza:
91%

Lényegében 2 fajta biztonsági őr van:

Vagyonőr [link]

Fegyveres biztonsági őr [link]


Vagyonőr (aki általában üzleteket, magánterületet véd) csak megkérhet, hogy a csomagot mutassák meg neki, csakis tettenérés esetén csinálhat bármit is. Ha csak feltételezi akkor nem akadályozhatja semmiben, rendőrt kell hívnia, viszont az elkövető elmehet közben.

26.§(1) A vagyonőr a megbízó közterületnek nem minősülő létesítményének őrzése során jogosult:

a) a területre belépő vagy az ott tartózkodó személyt kiléte igazolására, a belépés, illetőleg a tartózkodás céljának közlésére, jogosultságának igazolására felhívni, ennek megtagadása vagy a közölt adatok nyilvánvaló valótlansága esetén - a megbízó eltérő rendelkezésének hiányában - az érintett belépését, ott-tartózkodását megtiltani, és távozásra felszólítani;

b) a területre belépő vagy onnan kilépő személyt csomag, illetve menet-, szállítási okmány bemutatására felhívni;

c) a területen tartózkodó vagy onnan kilépő személyt - a 28.§ rendelkezései szerint - csomagja tartalmának, járművének, valamint a szállítmánynak bemutatására felhívni;

27.§(1) A személy- és vagyonőr tevékenysége gyakorlása során - e törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén - jogosult az intézkedésében érintett személyt felhívni kilétének igazolására. Ha az általa erre felkért személy önként és hitelt érdemlően nem igazolja kilétét, a személyazonosság megállapítására - indokolt esetben - igazoltatásra jogosult hatósági személyt kérhet fel.

(2) A személy- és vagyonőr jogosult a bűncselekmény és a szabálysértés elkövetésén tetten ért személyt a cselekmény abbahagyására felszólítani, a cselekmény folytatását megakadályozni, az elkövetőt elfogni és a birtokában lévő, bűncselekményből vagy szabálysértésből származó vagy annak elkövetéséhez használt dolgot, illetve támadásra alkalmas eszközt elvenni. Köteles azonban az elfogott személyt haladéktalanul az ügyben eljárni jogosult nyomozó hatóságnak átadni, ha erre nincs módja, e szervet nyomban értesíteni. Így kell eljárni a tetten ért személytől elvett dolgokat illetően is.

(3) A személy- és vagyonőr arányos mérvű kényszerítő testi erő alkalmazásával

b) a védett létesítménybe, területre való jogosulatlan belépést megakadályozhatja, a jogosulatlanul bent tartózkodót onnan eltávolíthatja;


FBŐ (akik ált. állami intézményekben dolgoznak) kicsit több joga van:

10.§ (1) A fegyveres biztonsági őr szolgálatának jogszerű teljesítése során jogosult és köteles:

a) a biztonságot sértő vagy veszélyeztető személyt tevékenysége abbahagyására felszólítani és igazoltatni;

b) az intézkedésének tettlegesen ellenszegülő vagy a bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt a rendőrség megérkezéséig visszatartani vagy a rendőrségre előállítani;

c) az a)-b) pont szerint igazoltatott, visszatartott vagy előállított személytől a bűncselekményből származó vagy annak elkövetéséhez használt dolgot, illetve támadásra alkalmas eszközt elvenni, ennek érdekében ruházatát, csomagját átvizsgálni.

2012. ápr. 13. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ne próbálj meg lopni!
2013. jan. 27. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!