Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Haszonélvezeti jog. Mire...

Haszonélvezeti jog. Mire vonatkozik?

Figyelt kérdés

Tavaly édesapám meghalt édesanyám csak haszonélvezeti jogot kapott ezáltal.

Ez az ingóságokra is kiterjed vagy csak az ingatlanra?

Költözés miatt szeretném elvinni a saját bútoraimat, de anyám azt mondta csak abban az esetben tehetem meg ha kifizetem.

A bútorokat közösen vásároltuk a szüleimmel. Ráadásul az összeg nagyobb részét én álltam.


2012. máj. 28. 04:55
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

A bíróságon kérheted egyes vagyontárgyak haszonélvezetének a korlátozását. A korlátozások elbírálásánál elsődleges szempont, hogy a haszonélvezet biztosítsa mindazokat az özvegyi szükségleteket, amelyekért az özvegy élete során megdolgozott.

Amennyiben az örökhagyó a végrendeletében pontosan meghatározza, hogy az özvegy mely vagyontárgyak esetében szerez özvegyi haszonélvezetet, és melyekben nem, úgy ezen korlátozások is kötelező érvényűek.

Magyarán, ha apukád az ingó, és ingatlan vagyonát teljes mértékben az özvegyre hagyta, mint haszonélvezőre, nem tudsz mit tenni.

2012. máj. 28. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

jó kis anyukád van


tudod bizonyítani, hogy te többet fizettél?

mit mond arra, hogy kltszer akarja veked kifizettetni?


nem lehetne, hogy hagyod a fenébe az egészet?

2012. máj. 28. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Várjunk már egy picit.A haszonélvezeti jog,az ingatlanra vonatkozik és nem az ingóságokra.Jó mondjuk az egész lakást nem pakolhatod ki,de a saját személyes holmiaidat jogodban áll elvinni.Egyébként te lettél a tulajdonos??
2012. máj. 28. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

a haszonélvezeti jog mindenre vonatkozik

amit megörökölt a leszármazó

tehát ingóra is nemcsak ingatlanra


adj valamennyi pénzt, aztán vidd el a bútorokat

vagy hagyd a fenébe az egészet---ilyenek az öregek


hagyatékátadó végzést is meg kéne nézni

szerepel hagyatéki leltárban a bútor? biztos nem

2012. máj. 28. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Sajnos igen "jó kis anyukám" van.

Két bútorról megtaláltam a számlát ami az én nevemen van, remélem ez elég lesz. Egyébként csak a saját szobámban lévő bútorokról van szó. Nem akarom én elvinni a lakás összes berendezését.

Költözni sem szerettem volna de teljesen kihasználja a haszonélvezeti jogokkal járó lehetőségeket.

Mivel új hapsira lelt és már 2. napja itt alszik a házunkban és azt sem tudom hogy kicsoda. Ezért sajnos a költözés mellett döntöttem. A ház tulajdonosai én és a 2 fivérem lettünk.

Nem nagyon tudom ott hagyni a bútorokat mert egy majdnem üres lakást sikerült csak találnom és pénzt sem tudok adni neki a kaució miatt.

2012. máj. 28. 20:34
 6/15 anonim ***** válasza:

hát, igen a haszonélvezet jogokkal jár.

ezt nem vitathatod el tőle

2012. máj. 28. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Igen a haszonélvezeti jogot nem veheted el tőle,de azért nektek is vannak jogaitok,mint tulajdonosoknak,még ha kevés is.A szomszédunkban történt hasonló eset,és a hölgy ügyvédhez fordult.Láss csodát,mégis csak voltak apróbb kis jogai,mint tulajdonosnak.Az ügyvéd felvilágosította,hogy az ingatlant az apja nem lakhatja le,tehát az állagát saját költségére köteles megcsináltatni,ha időközben elkezdődik az amortizálódás.Aztán a helyzet mérgesedett tovább köztük,mikor is kiderült,hogy a tulajdonosnak jogában áll az ingatlanjában kissebb nagyobb felújításokat elvégezni,valamint jogában áll a nyílászárókat (ajtók ablakok)elvinni javítás címén,mivel a tulajdonához tartozik ez is.
2012. máj. 29. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Én nem akarok "cigánykodni", mivel már beletörődtem hogy nem tudunk együtt élni, egyedül csak az egyik testvéremet tűri meg, a másik már elköltözött családja van.

Nekem csak az kell amit tudom hogy én vettem kis segítséggel de az anyagi segítséget is az édesapám által kaptam.

Egyébként a házon jelzálog van eddig közösen fizettük, de most azt találta ki hogy hitel a miénk, a gyerekeké ezért mi fizessük.

De az biztos hogy mikor a jelzáloghitelt vettek fel a házra akkor édesanyám mint adóstárs szerepelt a szerződésben.

Viszont tegnap az orrom alá nyomta a hagyatéki végzést amiben a hitelt hagyatéki teherként örököltük.

Ez hogy lehet?

Van több hitelintézettől kapott levelem amit édesapám halála után kaptam és amelyekben anyám mindig mint adós mi pedig a gyerekek mint zálogkötelezettek vagyunk megjelölve.

Nem értek már semmit se!

2012. máj. 29. 02:28
 9/15 anonim ***** válasza:
Hát ha anyukád az adóstárs,akkor egész nyugodtan tájékoztasd,hogy kötelezettsége van...ha tetszik ha nem.Eszed ágában ne legyen egyedül fizetni.És mire lett a hitel felvéve?Gondolom abból az anyukád is részesedett,most meg nem akar fizetni.Csak,hogy ez nem így működik,mert ha a hitel nem lesz fizetve,akkor haszonélvezet ide vagy oda,a bank úgy kirakja onnan,hogy a lába sem éri a földet.
2012. máj. 29. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

azt ne várjátok meg, mert a tulaj is repül

ezek szerint nem csak néhány szekrényről van szó.


jó lenne ügyvédhez menni.

A hagyatéki tárgyaláson sem voltatok a helyzet magaslatán (gyerekek) :(

2012. máj. 29. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!