Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van mód arra, hogy ne nekem...

Van mód arra, hogy ne nekem kelljen megtérítenem apám adótartozását? (Részletek alább. )

Figyelt kérdés

Apámmal és húgommal élek egy lakásban. Anyám a közelben él. Én vagyok a családfenntartó, mert csak nekem van keresetem. Apám alkoholista, az ügyeivel nem törődik, majdhogynem beszámíthatatlan. Az adóhatóság nemrég megállapította, hogy apámnak ~140 000 Ft adótartozása van, amit sajnos nem tud megfizetni. Nekem azonban most fog megérkezni a 145 200 Ft értékű adójóváírás a tavalyi évről. Logikus lépés lenne, ha az adójóváírásomat apám adóhátralékának megtérítésére fordítanám. Ezt azonban nem szeretném megtenni. Az rendben, hogy a rezsit én fizetem apám helyett, de az adósságait már nem vehetem a vállamra. Viszont a lakás jogilag az övé, nincs benne tulajdonjogom. Anyámnak viszont van.


- Milyen lehetőségeim vannak arra, hogy ne én fizessem meg apám adótartozását, ugyanakkor ne is lakoltathasson ki minket az adóhivatal?

- Van lehetőségem arra, hogy apámtól jogilag függetlenedjek, tehát ne felelhessek a tartozásaiért?

- Megoldaná a helytetet, ha apámat beszámíthatatlannak nyilváníttatnánk? (Akkor eltekintene az adóhivatal a tartozástól?)

- Bármi ötlet, javaslat?


23/F



2012. máj. 30. 07:44
 1/10 anonim válasza:
100%
Nem vagy felelős apád adótartozásáért, sem semmilyen más tartozásáért. Hál'isten édesanyád nem abban a lakásban lakik, amit apád elinni készül. Szerintem nem elvárható, hogy azon kívül, hogy eltartod őket, a saját érdekeidet, életedet figyelmen kívül hagyva mindent beáldozz, csak hogy ne jöjjön a végrehajtó. Ha apa nem hajlandó lejönni a szerről, én otthagynám, rezsit sem fizetnék, inkább albérletre költeném és élném a saját életem. Ha ottmaradsz, nemcsak a saját életét teszi tönkre apád, de a tiédet is. Ha hugi kiskorú, vinném magammal, vagy anyámmal tisztáznám, hogy mi legyen vele. Ha a lakás egyik fele anyukád nevén van, kicsit küzdhetne ő is... Remélem, nem bántottalak meg, de így gondolom.
2012. máj. 30. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Nem neked kell kifizetni!

Ha van jövedelme, akkor abból fogják vonni, ha nincs akkor ráterhelik a házat és akár elárvereztethetik a tulajdoni részét. Tartozás esetén csak akkor árverezik az egész ingatlant, ha a másik tulajdonos is beleegyezik, illetve megszabhatja, hogy az milyen áron kerüljön árverezésre. Elsőként pénzforgalmi inté Kérhet részletfizetést vagy kifizeted helyette bizonyos tulajdoni hányadért cserébe.

Beszámíthatatlanná nyilvánítás nem ér semmit, mivel akkor is ki kell fizetni.

Ha másra ráíratná a tulajdoni részét, akkor az ajándékozást a NAV semmissé nyilvánítaná.

2012. máj. 30. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Ami lemaradt:

Elsőként pénzforgalmi intézetnél kezelt pénzből vonnak, ha az nincs, akkor ingóságból, ha nem fedezi akkor ingatlanból.

2012. máj. 30. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Apád adótartozását NEKED nem kell kifizetni, semmi közöd hozzá. TE jogilag független vagy töle, mert nem kiskorú már.

Ha a lakás az övé, akkor azt elvehetik töle.

Olyan nincs, hogy nem fizet, és nem is foglalnak le töle semmit ennek fejében (kivéve, ha valaki kifizeti a tartozást)

Ha beszámithatatlannak nyilvánittatnád - ami csak azzal az indokkal, hogy alkoholista nem lehetséges, akkortól kezdve TE vagy felelös minden cselekedetéért.


Megoldás: elököltözöl onnan vagy albérletbe, vagy saját lakásba, és nem foglalkozol apád ügyeivel.

Esetleg MOST kifizetsz mindent apádnak, és hivatalosan megveszed a lakását töle. Akkor az többé nem az övé, ettöl kezdve ha újabb tartozása lesz, nem foglalhatják le.

2012. máj. 30. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

1. válaszoló: Komolyan gondolkozom ezen. Az akadályozó tényező az, hogy a lakás így elveszne. Pedig egyébként szép lakás, szép kilátással (már aki a várost szépnek látja, mint pl. én ;) ), belülről kicsit elhanyagolt ugyan, de egy lakásfelújítás (vagy annál kevesebb is) megmentené. ;)


2-3. válaszoló: Azt hogy csinálják, hogy a lakásnak csak a rá eső részét árverezik el?


"Elsőként pénzforgalmi intézetnél kezelt pénzből vonnak, ha az nincs, akkor ingóságból, ha nem fedezi akkor ingatlanból." - Emiatt kicsit aggódom. Ha bejön a végrehajtó, viheti apa TV-jét, meg még néhány cuccát, de az nem elég szerintem az adósság fedezésére. Így a végén még elvinnék az ÉN laptop-omat, miáltal megintcsak én téríteném meg az ő tartozását, kissé fájdalmasabb módon. Mondjuk nem tudom, hogy a végrehajtók hogyan dolgoznak, filmekben úgy láttam, hogy csak úgy randomra lefoglaltak mindent, ami megtetszett nekik; nem lehetett velük egyezkedni; de lehet, hogy ez a valóságban nem így van.


"Ha másra ráíratná a tulajdoni részét, akkor az ajándékozást a NAV semmissé nyilvánítaná." - Ezt hogy érted? Sajnos nem értem a jogi szaknyelvet. Pl. ha apám átírná a tulajdoni részét rám, akkor a NAV ezt nem venné figyelembe, és szintén elárverezné a lakás rá eső részét?


4. válaszoló: "Ha a lakás az övé, akkor azt elvehetik töle." - Na épp ez a gond. :( Én is ott lakom. Én valóban elköltözhetnék albérletbe, de azért a lakásért mindenképp kár lenne.

2012. máj. 30. 08:28
 6/10 anonim ***** válasza:
Ilyen összegű tartozás miatt azért nem fogják elvenni a lakást, legfeljebb néhány ingóságot.
2012. máj. 30. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Én helyedben kifizetném ezt az összeget és utána megbeszélném vele, hogy legyen a lakás a te neveden és ő haszonélvező lenne élete végéig vagy ameddig akar.

Felesleges, hogy késedelmi kamatot számoljanak fel és még végrehajtási illetéket is. Amit még földhivatalnál is bejegyeznek +illetékért. A végén lesz belőle egy komolyabb összeg.


Én most segítettem egy vállalkozó haveromnak, mert nem fizettek neki ki több munkát a NAV meg követelte a kiszámlázott tétel után az áfát. Azokat semmi nem hatja meg. Elöszőr inkasszó aztán lefoglalás.


A másik érv, hogy Apád ha nincs vállalkozása stb, akkor csak max az ingatlan után lehet adótartozása, tehát többet nem fordulhat elő ilyen.

2012. máj. 30. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Azért van apámnak adótartozása, mert azt hiszem 2010-ben küldték el a munkahelyéről, kapott végkielégítést. Egyrészt azután jött Viktor bácsi intézkedése, és így a végkielégítésének egy részét visszakérik. A másik, hogy benézett valamit, amikor a tavalyi adóbevallását készíttette, és kapott egy ellenőrzést, amiben kijött a differencia. Végigolvastam a jegyzőkönyvet, de nem sokat értettem belőle. Szerencsére bírságot nem számoltak fel rá, mert a NAV is látta, hogy nem rosszhiszeműségből küldött be hiányos adatokat, és az is enyhítő körülmény, hogy könyvelő készítette neki a bevallást.
2012. máj. 30. 11:08
 9/10 anonim válasza:

1.vagyok.

Szerintem ha apád alkoholista, akkor szenvedélybeteg, és -hacsak ő nagyon nem akarja- soha nem fog meggyógyulni. Ha belemész egy olyan szituba, hogy a lakás megtartása miatt haszonélvezeti jogot hagysz rajta neki, és mondjuk törlesztgeted a lakás árát, vagy odaadod neki egyben, akkor az lesz az eredménye, hogy (ez most csúnyán fog hangzani,de) ha apád még elél mondjuk 30 évig, akkor 30 évig a lakásban is ott lesz- te sem eladni, sem beköltözni a családoddal nem fogsz tudni úgy, hogy ne kelljen naponta egy részeget kerülgetni. Mondjuk lesz gyereked, feleséged-nem jobb lenne békében együtt lenni velük, mint ilyen áldatlan állapotban? A pénzed, vagyonod le lesz kötve a lakásban, és ha az asszony azt mondja, vagy a családod érdekében te mondod azt, hogy ennél minden jobb, költözzünk innen (mert egy alkoholistával nem sokáig lehet együtt élni), akkor saját magadat szívattad be. Szerintem semmilyen lakás nem ér ennyit. Menekülj.

2012. máj. 30. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

apádnak vegyél egy kisebb lakást, és beszéld rá.

van még tartozása? mert ez a 140 E piti (csak kifizetni nehéz, elismerem)

Nem követelhetik tőled az ő tartozást, de ha jönnek foglalni, félreértésekre adhat okot, hogy az a TV a Te tévéd, nem az apádé, ne vigyék el .... stb.

2012. máj. 30. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!