Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Közterület és alkoholfogyasztás?

2xSü kérdése:

Közterület és alkoholfogyasztás?

Figyelt kérdés

Néhány dologra szeretnék rákérdezni. Egyrészt, hogy információim helyesek-e, illetve egy-két elméleti esetre kérdeznék rá:


1. Az alkohol fogyasztás az önkormányzatok szabályozzák csak, vagy van ennek országos szabályozása is?

2. Ha az önkormányzatok, akkor ez kiterjedhet-e a település határain túlra is?

3. Közterületnek számít az a magánterület is, ami mindenki által megközelíthető?

4. Alkoholfogyasztásnak számít-e egy megbontott alkoholos ital birtoklása? (Pl. egy doboz sör megbontva a kezedben úgy, hogy nem iszol bele. Vagy pl. egy bontott üveg bor átvitele a szomszédba?)


Büntethetők-e elméleti szinten a következő esetek:


5. Egy bevásárlóközpont parkolójában történő alkoholfogyasztás? (hiszen mindenki által megközelíthető, még ha magánterület, akkor is).

6. Egy étterem terasza? (Hiszen ez is mindenki által megközelíthető.)

7. Egy étterem terasza nyitvatartási időn kívül?

8. Egy közterületen rendezett rendezvényen, ahol van alkohol árusítás. (Pl. majális)

9. Egy a város határain belül található réten álló pihenő- és tűzrakóhely?

10. Városon kívül? (Mondjuk erdőben.)


Kérlek a válaszhoz írjátok hozzá, hogy az mennyire megalapozott. (Pl. „én úgy tudom”, vagy „rendőr vagyok”, vagy „ebben és ebben a törvényben, rendeletben ez áll”.)


A kérdés nem az, hogy hogyan „trükközzek”, vagy hogy mennyire jogos az adott jogszabály, vagy mennyire jogos igény a közterületen való alkoholfogyasztás, hanem hogy a jelenleg hatályos jogszabályokból mi következik.



2012. júl. 19. 10:21
 1/4 anonim ***** válasza:

Helyzettől meg emberektől függ a dolog.

Mivel nem törvénysértés, csak szabálysértés.

Olyan, mint amikor valaki biztonsági öv nélkül vezet, lehet, hogy elengedi a rendőr, mert épp nem f@sz, meg az is lehet, hogy még azt is ráfogja, hogy rátámadt intézkedés közben...


Pl ha csendesen iszogatsz egymagad egy bevásárló központ parkolójában, lehet, hogy észre sem vesz.

De ha 15en kiabálva teszitek ugyan ezt, akkor tuti megbüntet.


A szórakozóhelyek magánterületek és mint olyanok, a kinti teraszuk is az...

Érdekesebb a helyzet egy nyitvatartási időn kívül meglátogatott magánterület, mert az meg betörés is, még akkor is, ha nincs zárt kerítése. Így már törtvényt is sérthetsz, nem csak szabályt.


Városon kívül eső területekről nem tudok nyilatkozni, de vigyél magaddal zöld láthatóságit :)

2012. júl. 19. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a próbálkozást, de mint írtam a kérdés nem az, hogy most a rendőr elnézi-e vagy sem, hanem a jogszabályok mit mondanak és azokat ki hozza, valamint hogy mennyire szabályozzák a fenti kérdéseket. Sajnos ezen a téren nem lettem okosabb.


„A szórakozóhelyek magánterületek és mint olyanok, a kinti teraszuk is az”


Ugye közterületnek minősül az olyan magánterület is, ami mindenki számára megközelíthető. Legalábbis én így olvastam. Itt a fő kérdés, hogy mennyire különbözteti meg a törvény az étterem teraszát mondjuk egy bevásárlóközpont parkolójától.


„Érdekesebb a helyzet egy nyitvatartási időn kívül meglátogatott magánterület, mert az meg betörés is, még akkor is, ha nincs zárt kerítése.”


Ez is érdekes kérdés, mert láttam olyan büfét, ami lebetonozott asztalokkal és székekkel rendelkezett egy számomra kérdéses tulajdonjogú terülten. Vagy pl. egy nyári fesztiválon is kint maradnak a padok, az emberek üldögélnek, beszélgetnek, de az ital és ételárusító bódék már lehúzták a rolót. A rendezvény hivatalosan már véget ért, de amúgy közterületen van. Vagy pl. itt nálunk volt szabadtéri meccs közvetítés. Megint kint volt egy csomó asztal, szék, még üldögéltek rajta, sőt sörözgettek, de már nem volt közvetítés és a söröspult is bezárt…

2012. júl. 19. 17:48
 3/4 anonim ***** válasza:

nézzük konkrétan


Xxxxxxxxxxxxx Város Önkormányzat Képviselő-testületének

xxx/xxxx. (VI.08.) Önk. sz. rendelete


szeszesital-fogyasztásának közterületen való korlátozásáról



xxxxxxxxx Város Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a szeszesital fogyasztásának közterületen való korlátozásáról az alábbi rendeletet alkotja.


1. §

A rendelet hatálya xxxxxxxxx város közigazgatási területére terjed ki.


2. §

(1) Tilos a szeszesital-fogyasztása xxxxxxxxxx város közigazgatási területén lévő közterületeken.


(2) Nem terjed ki az (1) bekezdés hatálya:

a) az érvényes közterület-használati engedéllyel rendelkező vendéglátó egységekre nyitvatartási időben;

b) valamint az engedéllyel szervezett és engedéllyel rendelkező alkalmi rendezvényekre.

c) nem lakóházakkal határolt közterület.


3. §

A 2. § (1) bekezdés alkalmazása szempontjából:

a) közterület: a közhasználatra szolgáló minden olyan magán-, állami vagy önkormányzati tulajdonban álló terület, amely mindenki számára korlátozás nélkül igénybe vehető, ideértve a közterületnek közútként szolgáló és a magánterületnek a közforgalom elől el nem zárt része.

b) szeszesital: a gyógynövények gyógyászati jellegű szeszes kivonata, valamint ezek felhasználásával készült termékek és az alacsony (1,2%-nál kevesebb) alkoholtartalmú üdítőitalok kivételével minden alkoholtartalmú ital.


4. §


5. §

(1) E rendelet xxxxxxxxxxxx lép hatályba.

(2) Kihirdetéséről a Jegyző gondoskodik.


Aláírások

2012. júl. 20. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
#3: Köszönöm. Ez elég kielégítő válasz volt.
2012. júl. 22. 15:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!