Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tulajdonos felújítsa ha van...

Tulajdonos felújítsa ha van rajta haszonélvezet?

Figyelt kérdés

Van egy fél házam, a másik tulajjal Bélával teljesen jó viszonyban vagyok. Van viszont a házon haszonélvezeti joga Katinak. Bélának nem nagy szüksége van a házra, amúgy is máshol lakik már, így én be akarok költözni, bebútorozni s felújítani a padlót, festést, nyílászárókat... viszont én hosszabb távra szeretnék akkor ott maradni. Egyszer majd Bélától meg akarom venni a másik részt is, de most csak én költök rá egy nagy összeget s ezt nem akarok majd megvenni tőle. :) Elegendő e körbefényképezni a házat s írni róla egy papírt, hogy így nézett ki, s belenyomtatni a képeket is s mindezt aláíratni Bélával, hogy tudomásul vette, elismeri, meg mondjuk két tanú? Netán muszáj felértékeltetni meg ügyvéddel papírt csináltatni?

Másrészt a haszonélvező bármikor kihajíthatna a házamból ugye? Szóval le kellene mondatni róla, de az megint csak ügyvédes móka s pénz. Ezt nem lehet egy külön megállapodással elintézni, hogy nem hajíthat ki... lényegében mintha lemondatnám a haszonélvezetről, de csak én írnám magát a nyilatkozatot, nem pedig ügyvéd.

Bár az sem biztos hogy belemenne.



2012. aug. 28. 07:33
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

1. A másik tulajdonos akár mikor eladhatja neked a részét.

2. Amikor eladja, az akkor értéket kell kifizetned neki. A fénykép nem ér semmit, mertnem bizonyitja, hogy attól kezdve te változtatttál rajta.

3. Értelmesebb módon úgy lehetne megoldani, hogy elöször megveszed, és csak utána újitod fel.

4. A haszonélvezönek joga van bármikor arra, hogy ne engedjen téget ott lakni.

5. A haszonélvezetröl lemondatni nem lehet senkit, legfeljebb ha ö is beleegyezik, akkor meg lehet váltani. De ezt mindenképpen ügyvéddel kell csináltatni, egy saját nyilatkozat nem ér semmit.


Szerintem elsö lépésben a hasonélvezetet kell tisztázni, mert ha az illetö ragaszkodik hozzá, akkor nem érdemes bármit is erölködnöd, mert neki van elönye.

2012. aug. 28. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Kiegészíteném az első hozzászólót :


1./ A haszonélvező hozzájárulása nélkül felújítást, javítást, stb. sem végezhetsz a házon, mindenhez kell az írásbeli beleegyezése!...


2./ A felújításod értékét később is tudod bizonyítani a SZÁMLÁKKAL! (Mindenről kérj számlát a nevedre és ezeket gondosan őrizd meg.)...


3./ Egészen más forgalmi értéke van egy lerobbant romos háznak, mint egy felújított, kiglancoltnak...

Jobban járnál, ha most vennéd meg a házrészt, illetve a haszonélvezetet is most váltanád meg, nem pedig a felújítás után!...

Később még úgy is járhatsz, hogy kedvet kap Béla és Kati is a beköltözésre és neked elúszik a befektetett pénzed...


4./ Bármennyire is pénzkidobásnak tűnik, egészen apró dolgokon is el lehet "csúszni", ha valamit nem íratsz bele a szerződésbe... Hidd el, megéri ügyvéddel megfogalmaztatni a lemondó nyilatkozatot, vagy az adásvételit!!!...


5./ Áthidaló megoldás lehet, ha megvásárolod MOST a haszonélvezőtől és a másik tulajdonostól is az ingatlant, de RÉSZLETRE!... Így a mostani áron jutsz hozzá, később már nem fizetsz rá, havi részletekben törleszted nekik és így biztosan a saját házadat fogod felújítani, nem másét!...

2012. aug. 28. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom hogy a haszonélvezőnek kell karban tartani a házat . Tehát ha felújítod akkor a költségek csak rád vonatkoznak . Viszont ha felújítod akkor a ház értéke megnövekszik és így lehet hogy drágábban tudod csak megvenni ha felbecsültetitek . Ezért célszerű lenne így felbecsültetni és a felújítás előtt megvenned .

A másik kérdésre pedig az a válasz hogy nem dobhat ki amíg te nem mondasz le a haszonélvezeti jogodról . A haszonélvezeti jog az életed végéig szól . Tehát amíg nem halsz meg és nem mondasz le a haszonélvezeti jogról addig te ott lakhatsz és nem dobhat ki .

2012. aug. 28. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

2-es


Tévedés.A tulajdonosnak nem kell kérnie a haszonélvező beleegyezését,az felújításba.Akkor,és úgy újítja fel a tulajdonát,ahogy és amikor akarja.Sőt,a nyílászárókat is elviheti "javíttatni"mert jogában áll.Azt azért ne felejtsük el,hogy nem a haszonélvező a tulajdonos.Ő csak élete végéig használhatja az ingatlant.Egyébként a haszonélvező köteles a ház/lakás állagát megóvni,és a rezsit pontosan fizetni.

2012. aug. 28. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#4-es beírónak :


Kedves Hozzászóló!

Mi a házunkat felújítani és később hozzáépíteni csak úgy tudtuk, hogy a haszonélvezőtől előbb írásbeli beleegyezést kellett kérnünk, mert addig a bank sem állt velünk szóba!!!


Tehát pontosan tudom, hogy KELL a haszonélvező beleegyezése minden munkálathoz!


Az, hogy ki fizeti a ház rezsi-számláit, megegyezés kérdése (nyilvánvalóan az fizeti a villanyszámlát, aki a villanyt használja)...


Ha a tulajdonos(ok) laknak a házban és a haszonélvező nem ott lakik, akkor természetesen a rezsiszámlákat és minden házzal kapcsolatos költséget a tulajdonosok fizetnek!


És igen : a haszonélvező beleegyezése nélkül semmiféle átalakítási, építési, felújítási munka nem végezhető a házon!!! (Nem lakásfelújítás a lakásfestés, mázolás.)

2012. aug. 29. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

5-ös

Ezen nagyon csodálkozom,mivel a nővérem ugyanebben a cipőben jár.Az öröksége egy nagyon lepukkant ház,és a benne élő haszonélvező aki még jobban amortizálta le a házat.A nővérem ügyvédhez fordult szaktanácsért,hogy mit tudna tenni ez ellen.Az ügyvéd azt mondta,hogy a tulajdonosnak jogában áll a saját tulajdonát felújítani/karbantartási munkálatokat elvégezni az állagmegóvás érdekében.Jó ott nem volt bank.A haszonélvező semmit sem tudott tenni,pedig próbálta megakadályozni.A ház fel lett újítva szépen,és fel lett hívva a haszonélvező szíves figyelme,a ház rendeltetésszerű használatára, a továbbiakban.

2012. aug. 30. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!